majlan | 24.05.2023 11:32

Poslední bod! Poslední bod stál v cestě mezi Spartou a vytouženým titulem. Tak málo a přitom tak hodně, zvlášť když jej bylo potřeba vybojovat na půdě nepříjemného Slovácka. Hlavně to ukopat, jakkoliv. Na tom se před výkopem shodla asi většina Sparťanů. Od utkání s Libercem už náš fotbal nebyl příliš k pokoukání, ale i to k boji o titul patří - ti praví mistři nejsou jen dobří fotbalisté, musí být také odhodlaní a zarputilí, a to nám kluci na hřišti dokazovali zápas co zápas.

Spousta lidí brala po vyhraném derby titul jako samozřejmost, ale já osobně tohle nadšení absoutně nechápal. Bylo jasné, že to bude ještě nesmírně těžké, což taky ukázal zápas s klokanem. Nechávat si vše až na polorozpadlou Plzeň? Ne díky, v Hradišti prostě musíme uspět! Na LFA přišli se skvělým termínem v úterý 19:00, ale ani to stovky odhodlaných Sparťanů nezastavilo - vlaky, autobusy, auta - kdyby bylo potřeba, tak tam dojdeme i pěšky! Slovácko stejně jako Sigma předvedlo sympatické gesto a opět nám nabídlo celou jižní tribunu, která byla už několik dní dopředu vyprodána.

Tenhle výjezd mi v kalendáři svítil ihned od rozlosování, tady vůbec nebylo co řešit. Celý den jsem ale s napětím sledoval radar a vyhlížel, kudy se ty bouřky poženou. Zdálo se, že fotbalový pánbůh, když už nás dovedl tak daleko, drží ochrannou ruku i dnes - ty nejhorší průtrže se prohnaly jen pár kilometrů od stadionu. Kdyby zasáhly Uherské Hradiště, utkání by rozhodně neproběhlo. Vše ale vypadalo slibně, takže hurá na cestu. Hodinka a půl autem, na křižovatce na okraji UH vidím první rudé barvy, to když z auta přede mnou doslova vypadne lehce znavený Sparťan, který si potřeboval odskočit :-)

Čím blíže ke stadionu, tím více známých dresů a šál, doporučené parkoviště u Tesca už bylo zcela naše (a zcela plné). Dneska tu budeme doma! Ke stadionu se trousí skupiny domácích i hostů, na vše dohlíží koňská četa, není ale důvod - Sparťané v poklidu popíjí vedle místních a nikdo s tím nemá problém. Pořadatelé celkově přistoupili k utkání v duchu offseason - po klasické prohlídce vyhlížím kontrolu lístků, ale nikdo po mně nic nechce. Do sektoru se mohl dostat úplně každý a bylo narváno do posledního místa.

Obávaný déšť nakonec dorazil a to přesně s úvodním hvizdem. Teď už se to ale přece nemůže zrušit, tohle musíme odehrát! Na trávník vyběhla další atypická sestava, z obávaného tria Haraslín-Kuchta-Čvančara už nezbyl ani jeden člen, ale i to je zkouška charakteru týmu, prostě se s tím musíme nějak poprat. Hlavní trenér Letenských také udělal změnu na postu spíkra, fandí se naplno od prvních chvil. Ve třetí minutě začne spíkr nesrozumitelně jásat a hecovat, nechápu ale co se děje, lidi vytahují mobily, sektorem se šíří nadšení - Olomouc vede 1:0!! O tři minuty později je situace ještě lepší, na Hané panuje stav 2:0 a celá tribuna exploduje, vypuká absolutní šílenství, fanatismus, vše, co je rudé, zpívá chorál. Tohle jsme si nepředstavovali ani v těch nejdivočejších snech!

Jenže spolu s minutami na časomíře přibývá také voda na trávníku a nervozita na hřišti i v hledišti. Seshiti snižují, poté vyrovnávají. Sparta se mezitím trápí. Směrem dopředu nemáme prakticky nic, zato každý brejk Slovácka smrdí a končí žlutou kartou. Tohle bude ještě dlouhý večer. Poločas na obou moravských stadionech končí remízou. Olomoucká pomoc se očekávat nedá, tohle si musíme urvat sami. 45 minut od titulu!

Do druhé půle místo Mejdra naskakuje Wiesner a pravá strana trochu ožije. Pažit začíná být opravdu hodně nacucaný vodou a vůbec nesvědčí technickým hráčům. Jakoby to ale kluci odmítali pochopit - několikrát se dostali k vápnu, ale místo střely si to pořád zkoušeli narazit, prostrčit, zkrátka volili špatná řešení. Adam Karabec neměl svůj den, ale v 59. minutě našel hlavu Vitíka a tak tak, že balon neskončil v síti. Škoda! Časomíra běží neskutečně pomalu, neustále jedním okem kontroluju vývoj v Olomoucí a ten nám bohužel nenahrává - Slavie otáčí, Sigma dohrává v desíti. Slovácko nás sice nijak netlačí, ale stačí jeden nebezpečný míč, jedna chyba v obraně a všechno může být jinak. Nervozita vrcholí. Pod hlavní tribunou zaujímá obranné postavení první skupina kosmonautů. Koho tam budou hlídat, rodiny s dětmi?

Někdy kolem 87. minuty poprvé zkoušíme obsadit rohový praporek, ale moc dlouho jsme se u něj nezdrželi. Fandíme stále naplno, ale já už jedu tak nějak na automat, myšlenek v hlavě je hodně a snažím se hypnotizovat ukazatel času. Jdeme do nastavení, kolik minut zbývá, už bude konec? Pomezní dělá, že z jednoho metru nevidí jasnou ruku domácího hráče. Celý zápas hrajeme do kopce, ale to už je teď jedno, chybí kousíček. Kolik ještě? Časomíra minuty nastavení neukazuje…už přece musí být konec, pískej…a on opravdu píská! Skáčeme si kolem ramen, JE HOTOVO, JSME MISTŘI!!

Flegmatický přístup pořadatelů trvá, pod naším sektorem nikdo nehlídkuje, tudíž se rudá vlna přelévá přes tribunu a zaplavuje hrací plochu. Tak jdem teda asi všichni :-) Security obestoupí vchod do kabin, jinak na hřišti panuje čirý chaos a nadšení. Někde v tom davu jsou i hráči, pár se jich objeví i na tribuně, ale nakonec se nepodaří domluvit žádnou organizovanou oslavu, tak aspoň jedeme jeden chorál za druhým a nikdo z nás nechce domů, však víte jak to s tím pivem a pyrem pokračuje :-) Postupně se vracíme zpátky na tribunu, kde se roztáčí druhé kolo oslav, v akci je i rohový praporek. Ti nejvytrvalejší tam možná řádí doteď :-)

Tak se nám to nakonec povedlo. 9 let. Ščasný, Holoubek, Svoboda, Požár, Rada, Stramaccioni, Hapal, Horňák, Jílek, Kotal, Vrba. 11 trenérů. Ač jsem téměř každému z nich fandil a věřil, že bude ten pravý, nakonec to nedokázal ani jeden z nich. Brian Priske. Kdo to sakra je, pomyslel si snad každý z nás, když mu 31.5.2022 vyskočila na mobilu zpráva o novém kouči Sparty. Skřípající podzim, potupa v derby, špatný vstup do jara. Přesto 23.5.2023 slavíme titul a je to právě trenér Priske, kdo nás k němu dovedl. Přinesl něco, co nám celých těch 9 let chybělo a spolu s Rosickým a Sivokem dokázal vybudovat TÝM. Tým, který možná nehrál vždy ten nejhezčí fotbal, ale v každém jednom zápase chtěl na hřišti nechat všechno.

Už by bylo záhodno tento poněkud delší report ukončit :-), daly by se popsat další stovky řádků, zachytit všechny ty pocity, rozebrat všechny situace a klíčové momenty sezóny, ale to bychom tu byli navěky. Zakončím to tedy poděkováním - díky hráčům, díky trenérům, díky celému realizačnímu týmu, díky všem zaměstnancům Sparty, díky všem, kdo věřili, kdo fandili, kdo v závěru sezóny vyráželi dělat domácí prostředí na každý stadion, díky těm, co přijeli do Hradiště a zakončili titulovou jízdu fantastickým supportem, díky ale i Slovácku za vstřícný přístup, za to že nás nechali slavit na hřišti, díky i domácímu kotli, který se fanděním a solidní pyroshow taky staral o skvělou atmosféru. Díky!

Celé to završíme v sobotu na našem svatostánku. Oba týmy už se můžou uvolnit, takže by to konečně mohl být i fotbal k pokoukání :-) No a všichni se samozřejmě těšíme na sladkou tečku po utkání. Sparta Praha, mistr ligy!

majlan


AC Sparta Praha – 1. FC Slovácko 0:0 (0:0)

ŽK: 26. Kim, 78. Brandner, 83. Hofmann – 3. Karabec, 26. Mejdr, 42. Sadílek, 76. Laci, 90. Wiesner. Rozhodčí: M. Radina - M. Podaný, L. Matoušek. Návštěva: 8 000.

Sestava Slovácka: Nguyen – Šimko, Hofmann, M. Kadlec – Siňavskij, Havlík, Kim (71. Daníček), Kalabiška – Brandner (85. Doski), Vecheta, Juroška (71. Mihálik).

Sestava Sparty: Kovář – Vitík, Panák, Sørensen – Mejdr (46. Wiesner), Sadílek, Laci Krejčí, Zelený (76. Kamenović) – Karabec (59. Daněk), Minčev (84. Schánělec).


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Celostadionové choreo na Plzeň a oslavy titulu

Přepište kelímky! - komentář nejen k titulovému zápasu na Slovácku

Pro titulový štempl na Slovácko - report z výjezdu na Slovácko

Co týden dal a dá jaro 2023 (18.díl)

Praha není jenom most a hrad....report z výjezdu z Francie na zápas Sparta s Bohemians na Letné

Baťůžek, aneb divize Bretaň se chystá na Letnou

Co týden dal a dá jaro 2023 (17.díl)

Konečné info k choreo sbírce

Je to blízko....druhý report ze zápasu Sparta - slavia

Před a po....report z vítězného derby

Fotbalová horečka: Do Věčného města na fotbal

Pět stupínků ke zlaté - krok první, Olomouc

Co týden dal a dá jaro 2023 (16.díl)

Vzhůru na Hanou - report ze zápasu Olomouc - Sparta

majlan | 24.05.2023 11:32 Vstoupit do diskuze
5