Martas007 | 18.08.2023 07:48

Sparta Praha v Lize mistrů, to býval v devadesátých letech a na přelomu tisíciletí standard a já jako dítě vždy s nadšením v televizi koukal, jak si to rozdává s Realem Madrid, Barcelonou, Manchesterem United, Arsenalem, AC Milán a dalšími velkokluby. Ale ačkoliv už brzo dovrším Kristova léta, nikdy jsem neviděl zápas Sparty v téhle krásné soutěži naživo a z toho mám, přiznám se, už trochu trauma. Nejblíž tomu bylo s Žilinou, ale na to radši nevzpomínat…

Letos jsem fakt věřil, že to vyjde. Už od rána před odvetou jsem byl nervózní a s blížícím se výkopem se to stupňovalo. Nesmělo chybět pár piv před zápasem s kamarády na dodání kuráže, kterou nepochybně potřebujeme při utkání i my fanoušci. Na tribuně jsem si koupil dva sparťanské náramky pro štěstí, zazněla hymna, při které mám klasicky husí kůži a mohlo se jít na to. Natěšenost a napětí v největší možné míře…

A bum! Inkasovaný gól v patnácté vteřině. Nejspíš tečovaná střela, nevím, doteď jsem neviděl opakovaný záběr a asi dlouho vidět nechci. Nikdy v životě jsem nezažil přímo na stadionu tak rychlý gól a na tom jsme se na tribuně ve většině shodli. Je tohle kurva možný? Ten tým se celý týden připravuje na nějaký herní plán a pak přijde taková rána. Jak tohle může skončit…sesypeme se a prohrajeme 0:3, nebo ukážeme morální sílu a s výsledkem něco uděláme? Vždyť zbývalo ještě celých devadesát minut.

Odpověď B byla správně. Dlouho se nepamatuju, kdy Sparta předvedla tak dominantní útočný výkon proti opravdu silnému soupeři. Střely na branku po prvním poločase 8:2, dvě velké šance Haraslína a taky nutno přiznat skvělý zákrok Vindahla, který nás uchránil před opětovným inkasováním. Ale jak z osmi střel na branku nemůžeme dát gól? Neskutečný. Druhý poločas pokračoval ve stejném duchu a čas se krátil. Pak ale přišla 56. minuta. Rozehraný roh, Láďa se pověsil do vzduchu a góóóól!

V tu chvíli jsem na tribuně, a nejen já, vypustil ze sebe všechny nahromaděné emoce. Z předchozího průběhu jsem byl tak psychicky vyčerpanej, že to muselo ven. Vůbec mě ani nenapadlo, že by gól neměl být uznán, ačkoliv nám tu VAR už nějaký ten pátek zpříjemňuje životy. Ale skutečně. Rozhodčí se běží podívat na video, což bylo jasný, že je to v háji. Neuznává. Mám chuť křičet hodně sprostých slov, ale nemám na to sílu. Oslava gólu mě tak emočně vyčerpala, že jen sedím a koukám do prázdna.

A tak to bylo asi dalších deset minut. Vůbec jsem se do toho zápasu nemohl znovu dostat. Upadl jsem do apatie a špatných myšlenek, že dneska to je prokletý a štěstí, které jsme si vybrali na konci minulé sezony, se k nám tentokrát otočilo zády. Hráči na hřišti to ale naštěstí vzali za jiný konec než já. Nesesypali se a do Kodaně dál bušili. Odměna přišla v 80. minutě a gól Birmančeviče jsem si opět užil naplno. Teď už nebylo nejmenších pochyb, že gól bude uznán.

Následné prodloužení byla emocionální horská dráha se vším všudy. Je smutný, že když nám Kodaň musela dát gól, potřebovala na to maximálně pět minut. Pokud v prodloužení dvakrát vedeme, nesmí zápas dojít do penalt. Prostě nesmí. Nechci tu rozebírat, kdo v obraně za ty góly může, nebo nemůže. To nechám na větších odbornících. Ale nechat si dát góly z autu a standardní situace mi přijde zbytečný.

A penalty už dopadly, jak dopadly. Láďa ukázal, že je taky jenom člověk, byť to břevno se pravděpodobně třese ještě teď. A to tak nějak dalo ráz celému rozstřelu. A tak se do Ligy mistrů zase minimálně rok nepodíváme a předkolo Evropské ligy bude sakra těžká písemka, protože Dinamo Záhřeb a AEK Atény řadím na podobnou úroveň jako Kodaň…Letošní vypadnutí mě štve i proto, že se Liga mistrů bude asi nadlouho naposledy hrát v klasickém formátu. Z toho nového, přiznám se, vůbec nadšený nejsem.

Ale hlavu nahoru, sparťani. Za výkon na hřišti můžeme být pyšní a je určitě na čem stavět. Dneska rozhodly jenom zkušenosti, kterých mají hráči Kodaně na evropské úrovni daleko více. Věřím tomu, že s podobnou hrou se do jarní části můžeme podívat, pokud teda nepostup do Ligy mistrů nebude znamenat prodej jedné až dvou opor. V sobotu v Teplicích opět na značkách!

Martas007

AC Sparta Praha – FC Kodaň 3:4p (0:1, 1:1)

Branky: 80. Birmančević, 105. Laci, 107. Olatunji, – 1. Larsson, 105+112. Claesson. ŽK: 48. Wiesner, 54. Birmančević – 36. Falk, 42. Elyounoussi, 114. Achouri. Rozhodčí: Serdar Gözübüyük – Erwin Zeinstra, Johan Balder (Jeroen Manschot) | VAR: Dennis Higler (Clay Ruperti). Návštěva: 18 109.

Sestava Sparty: Vindahl – Sørensen, Panák (46. Vitík), Krejčí – Wiesner (77. Mejdr), Kairinen, Sadílek (88. Laci), Zelený – Birmančević (94. Minčev), Kuchta (94. Pešek), Haraslín (72. Olatunji).

Sestava Kodaně: Grabara – Jelert, Vavro (55. Boilesen), Diks, Ch. Sørensen – Lerager, Falk (108. Óskarsson), Goncalves (84. Clem) – Achouri, Larsson (74. Claesson), Elyounoussi (108. Bardghji).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?