Ivoš | 27.10.2023 09:18

Znáte tu výstižnou definici pro smíšené pocity? To jsou prý ty pocity, které máte, když se vaše zlá tchýně rozbije ve vašem novém luxusním bouráku. A přesně s takovým pocitem jsem odcházel z pohárového zápasu já. Vůbec jsem si nedokázal po perfektní první půli ani představit, že v nějaké pětaosmdesáté minutě si budu v duchu říkat ať to rozhodčí už raději ukončí, nebo nakonec přijdeme i o ten jeden bodík. Přitom utkání od první minuty vypadalo na to, že Rangers přejedeme jak vítr pastoušku. V prvním poločase měli Jezdci dostat minimálně ty tři, Majkem avizované góláky a nebylo by o čem. Ten výkon Sparty se mi opravdu zdál býti perfektním, s jedinou vadou na kráse. A tou vadou byla mizerná koncovka. Pevně věřím tomu, že kdyby se ujala už ta první šance Sparty, tak by to pro hráče z Glasgow skončilo těžkou demolicí. Jenže, na kdyby se nehraje a tak jsem nakonec rád i za ten jeden bod, bod s velmi hořkou příchutí. Pojďme si ale vše probrat pěkně od začátku.

Uplynuly dva roky a jeden měsíc a už jsou tady zas. Do Prahy na Letnou opět přijíždí Glasgow Rangers. Určitě máme všichni v paměti ten minulý zápas a jakou atmosféru vytvořilo 10.000 dětí v utkání EL, které z rozhodnutí UEFA nemohli navštívit dospělí diváci. Malí Sparťánci fandili jako o život a odměnou jim byla výhra, kterou zařídil svým gólem Hancko. A aby byla výhra ještě vylepšena třešničkou na dortu, byl tehdy po druhé ŽK vyloučen černý Fin, udavač Kamara. Byl vyloučen jednoduše proto, že hrál jako prase a choval se jako dobytek. A proto jej také přítomné děti po zásluze vyprovodili ze hřiště pískotem a bučením. No a pak to začalo. Současný svět se totiž z kloubů vymkl a když jsi té správné barvy pleti, správného pohlaví, správného vyznání, správného politického názoru a správné sexuální orientace, můžeš ve svůj prospěch využít toho, že tvůj oponent ty správné atributy nemá. Co si budeme namlouvat, žijeme v době, kdy nejlepším kádrovým profilem je býti černou, progresivistickou invalidní lesbou, která se přepravuje výhradně na kole a živočišné produkty by do huby nevzala. A protože z malých návštěvníků utkání se asi jen málokterý přiblížil tomuto ideálu, rozhodli se poražení Skotové zahrát na strunu rasismu. Jenom si představte tu hrůzu, v té Praze je každé dítě malý rasista a potencionální otrokář, po celou dobu zápasu všichni mladí diváci projevovali předsudečnou nenávist, takže není divu, že hráči Rangers nemohli podat ten optimální výkon. Takže co s tím? Jediné adekvátní řešení je přece podat stížnost přímo k UEFA, Spartu nechat vyloučit nejlépe odevšad a ta děcka by mohla být poslána někam do lágru na převýchovu. Kupodivu tenkrát zvítězil zdravý rozum a stížnost uplakánků ze Skotska byla smetena se stolu. Přesto, nevím jak je to u vás, ale pro mě jsou Rangers od té doby něčím velice nechutným, nesympatickým a nepřeji jim nic dobrého. Proto také, už od chvíle, kdy nám byli Glasgow Rangers nalosováni doufám v to, že se jim dostane přijetí jaké si zaslouží a zaplněná Letná jim dá každou minutu najevo, že na Spartě nejsou vítáni a pšenka jim u nás nepokvete.

V minulém reportu jsem se zmínil o jednom členu naší budějovické sparťanské party, o Honzovi. Honza je tuto sezónu taková paní Colombová letenského stadionu. Přestože je odehráno již 12 ligových kol, 2 pohárová předkola a 2 zápasy skupiny EL, Honzu na zápasech Sparty nikdo neviděl. Místo fotbalu totiž musí budovat kapitalismus po celé Evropě. A ejhle, co se nestalo. Jeník se ohlásil, že ve středu přijede do Česka a zdrží se celý týden. Na ligu mu to sice na Letnou nevychází, tento týden jede Sparta do Bolky, nicméně pohárový zápas se Skotama, ten by si rád dal. Jenže ouha, s tím nikdo nepočítal. Pohárový balíček jsme sice na jeho permici zakoupili, ale lístek už byl dávno přidělen jednomu z náhradníků. A šance, že bychom snad narychlo sehnali další vstupenku? V podstatě nulová. Zdálo se, že má Honza smolíka a Spartu uvidí tak maximálně v televizi, ale život je plný překvapení. V naší skupině je totiž jeden opravdu velký Sparťan, velký člověk a velký kamarád. Pan učitel Cigy se rozhodl, že Jendovi přenechá na pohárový zápas své místo. Opravdu nevím, jak bych toto gesto pojmenoval a nevím zda, když použiju spojení úžasný čin, dostatečně vystihnu to, co jeden fanoušek Sparty udělal pro druhého. Cigy, jsi opravdový frajer. Aby si ale Honza nemyslel, že život je pouze rozkvetlá růžová zahrada, dostalo se mu privilegia ujmout se volantu a dopravit nás na fotbal a zpět. A svezl jsem se i já. Původně jsem si myslel, že to budu muset s dopravou bůhvíjak pytlíkovat. V práci jsem měl být až do půl čtvrté, takže bych to měl skoro nadoraz. Podařilo se mi ale ukecat šéfa, že nutně musím vypadnout dřív, protože SPARTA. Skoro jsem se divil, že to klaplo, ale ono jo, takže jsem mohl vyrazit hezky pohromadě s ostatníma. Abychom byli na Letné včas, měli rezervu na všemožné dopravní komplikace, na nevyhnutelně ucpanou Prahu a na kávu na naší oblíbené pumpě, vyrážíme už ve dvě.

Že nebude k dispozici Šulo, s tím jsem tak nějak počítal už od té chvíle, kdy ho poslali z represrazu Slovenska domů. Přeci jen, natržený sval není žádná sranda a i když se na Letné ohledně jeho zdravotního stavu mlží jak se dá, tak to léčení asi chvilku potrvá. Co ale byla trochu čára přes rozpočet, to byl fakt, že se musíme obejít bez kapitána. Ani LK37 není zdravotně úplně v pohodě, a tak k zápasu nemohl nastoupit. Trochu nám to napověděl už fakt, že se ve středu neobjevil na tréninku. A bohužel musím konstatovat, že nám oba marodi chyběli docela dost. Přitom, jak už jsem v úvodu napsal, od první minuty to vypadalo, že to bude na Letné velký večer Sparty. Sestava byla, když vezmu do úvahy zmíněné absence, docela očekávatelná. Na krajích trojzubce Birma a Kara, mezi nimi Kuchtič. Preciado na pravé straně, to se dalo taky očekávat, takže vlastně jediné překvapení bylo, alespoň tedy pro mě, absence Sadílka v základu. A tato sestava se do Rangers hned pořádně zakousla a hráčům skotského klubu míč příliš nepůjčovala. A na první gólovou příležitost jsme nečekali dlouho. V páté minutě si přihrávku do vápna dobře zpracoval Birmančevič a vystřelil. Jeho zakončení ale brankář soupeře stačil vyrazit a následně zlikvidoval i dorážku Laciho, respektive byl Lacim trefen. A tím naše spalování začalo. Vyjmenovávat všechny akce, které se nepodařilo přetavit v branku, ať už vinou nepřesné koncovky, zablokováním střely soupeřovou obranou, nebo dobrým zákrokem skotského brankáře, to by zabralo pěkných pár řádek textu. Zmíním z šancí tedy ty dvě, které mi přišli asi nejtutovější. Ve 33. minutě Birma neposlal míč, který se k němu ve vápně odrazil do sítě, ale umístil jej těsně vedle tyče z té nesprávné strany. No a poločas zmařených příležitostí završil Honza Kuchta v 45. minutě, když v dobré šanci přestřelil. Pak se ještě tři minutky nastavovalo, ale na stavu 0:0 se nic nezměnilo. A ještě musím z prvního poločasu zmínit jednu událost Už po pětadvaceti minutách musel nuceně střídat Preclík. Krucajs, nějak se nám ti ranění začínají množit.

Po přestávce jsem si říkal, že jestli naši borci budou pokračovat ve svém výkonu, tak tam určitě Skotům musí něco spadnout a tři bodíky zůstanou hezky doma na Letné. Ó, jak jsem se mýlil. Ještě tak 15 minut z druhé půle jsme Rangers přehrávali, ale nějakou výraznou tutovku jsme si nevytvořili. Naopak, postupně se začali čím dál více osmělovat hosté, aby v druhé polovině druhého poločasu definitivně převzali otěže zápasu. A za to, že jsme úplně neztratili utkání, ve kterém jsme minimálně dvě třetiny času byli lepším týmem, můžeme poděkovat předně Vindahlovi, jednou i dobře postavené konstrukci branky a v neposlední řadě i špatné koncovce hráčů Glasgow. Tu poslední desetiminutovku jsem už měl opravdu vážné obavy, že by to pro nás také nemuselo dopadnout vůbec dobře. Ale nakonec to byli naši hráči, kteří to mohli urvat pro sebe. Jenže to by musel Olatunji s Peškem na konci zápasu mnohem lépe vyřešit akci dva na jednoho. V jejich podání tento nájezd neskončil ani střelou. Názory lidí na tribunách, kdože z těch dvou je větší jelito se různí. Někteří vyčítají Viktorovi, že to nevzal na sebe, sám nezakončilo a snažil se ještě přihrávat Péšovi. Druhá skupina si myslí, že když už spolu dva hráči postupují, tak se nemá Pešek v polovině akce zastavit, ale být v náběhu až do konce.

A jak bych to celé krátce zhodnotil? Začnu pozitivy. Moc se mi líbil na levém kraji ofenzivy Birmančevič a na pravé Karabec. U Karabce mě nadchla jeho pracovitost a také jak mu šla spolupráce s Preciadem. Klasicky dobře zahrál Ryneš, v klíčových situacích před naší brankou se vyznamenal Vindahl a hra Spartičky po většinu zápasu mě docela bavila. A teď k těm méně radostným věcem. Ani jsem nečekal, jak velká ztráta může být absence našeho kapitána. Tentokrát jsme si ze standardek moc nepomohli a věří, že kdyby byl na hřišti LK37, tak tomu bylo jinak. Dále se dle mého názoru nevyvedl zápas střídajícím hráčům. Sadílek nenahradil Laciho, Pešek ani náhodou Birmu, Victor byl na hrotu určitě horší než Kuchta, který následně nedokázal na pravé straně nahradit Karabce. A teď určitě trochu pozlobím členy Wiesnerovo fanclubu. Bože, jak mě ten kluk štval. Vždyť ta jeho hra, to je jak sex s manželkou dvacet let po svatbě. Možná uspokojí, ale určitě nenadchne. A když už udělá něco, že by ho člověk i chtěl pochválit, tak to spolehlivě zazdí zkaženou jednoduchou přihrávkou. Zkrátka, teď to bylo hodně špatné jak dozadu, tak i dopředu. A s Angelem na hřišti bychom určitě herně dokázali víc. A co mě hodně zarazilo, jak našim hráčům na konci viditelně došli síly. Kairinen už sotva chodil, Vitík se Sorensenem byli neustále v předklonu a i ostatní už moc neběhali. Přitom si nemyslím, že by snad naši hráči byli špatně trénovaní. Jestli oni to spíš, možná stejně jako ve Španělsku, v úvodu příliš nepřepálili? Kdo ví. Každopádně, tato remíza není žádnou tragédií, ale určitě je drobnou komplikací. Skupina EL je ale teprve v polovině, tabulka je velmi vyrovnaná a prostor pro nápravu drobného bodového výpadku tady určitě je a bude. Tak přejme našim klukům ať se jim v následujících zápasech, nejen pohárových, ale i ligových, daří a dělají nám radost.

Ivoš

AC Sparta Praha – Rangers FC 0:0 (0:0)

ŽK.: 70. Panák – 17. Cantwell, 26. Souttar, 82. Sima. Rozhodčí: Sascha Stegemann, Christian Dietz, Christof Günsch, Florian Badstübner | VAR: Sören Storks | AVAR: Pascal Müller. Návštěva: 18 250.

Sestava Sparty: Vindahl – Vitík, Panák, Sørensen – Preciado (26. Wiesner), Laci (65. Sadílek), Kairinen, Ryneš – Birmnačević (75. Pešek), Kuchta, Karabec (65 Olatunji).

Sestava Rangers: Butland – Tavernier, Goldson, Souttar, Davies – Lundstram, Raskin – Cantwell (64. S. Wright), Lammers, Sima – Dessers (74. Danilo).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá podzim 2023 (14.díl)

Optimisté měli pravdu a mé obavy byly liché - report z výhry nad Českými Budějovicemi