Redakce | 28.10.2023 15:49

Atmosféra je teď na Letné neskutečná! Posvátný stadion je sparťany našlapaný až po střechu. Bouříme na všech tribunách. Spolupráce je úžasná. Rambajs jak se patří. Neskutečná síla. Jednota. Energie na plných 1893 %. Sparta nás takto potřebuje. Pro klubové úspěchy jsou forma a výkony dvanáctého hráče klíčové. Jen tak dál, sparťani! Všichni si to zajisté dosyta užíváme. A vždy jsme po něčem takovém toužili. O to více v roce 2009. Právě proto (ale nejen) tehdy velmi nenápadně vznikla jedna přelomová fans aktivita.

V tomto díle výročního seriálu „sf20let – svět srdečních příběhů“ se podíváme za oponu vzniku iniciativy Dvanáctým hráčem Sparty jsme my!.

Domácí utkání si bez něj již nedokážeme představit. Unikátní předzápasový rituál. Je to pomyslné nahození motoru fandění. Jeho harmonogram máme všichni doslova zarytý pod kůží. Již mnoho let. Majestátný nástup desítek vlajkonošů s obřími vlajkami fans skupin na plochu Letné. Demonstrace síly, hrdosti, významu klubu, odhodlání i naší jednoty. Bojovný song od Riviera Playboyz duní stadionem. Následuje sparťanská hymna. Všichni na tribunách hrdě stojíme se šálami nad hlavami. Jako jeden muž mohutně zpíváme. Následuje vyvolávání základní sestavy tak, že se to rozléhá celou Prahou. Ať se ví, kdo jsou bojovníci největšího klubu v české zemi. A dvanáctým hráčem jsme my, fanoušci Sparty! A-HU! A-HU! A-HU! Dres s číslem 12 patří nám, fanouškům ACS. Kde to však všechno začalo? A víte, že tato tradice vzešla z fans prostředí?

Porazit největšího nepřítele
Píše se rok 2009. Čelíme tomu nejsilnějšímu soupeři v naší historii. Takovému, který se bohužel průběžně vrací. Naše vnitřní nejednotnost. Právě ta vždycky byla, je a bude naším největším nepřítelem i výzvou k zvládnutí. Když však držíme spolu, jsme neporazitelní. V jednotě je naše síla. Pamatujme proto navždy – společně, bok po boku! Zachovejme si tohle v srdci a krvi. Nadobro. To je zcela základní hodnota Sparty!

Jednoho letního večera roku 2009 se po smskách propojí dva z otců zakladatelů Sparta Forever. „Mám toho už dost! Tak jsem něco sepsal. Podívej se na to,“ napíše jeden druhému. Přestože je fakt už spíše noc, koukne do adminu webu a čte. „Již delší dobu jsme se zamýšleli nad nedobrým stavem celé fanouškovské obce Sparty. Jsme nejednotní, zbytečně rozdělení na skupinky, mnohdy nesmyslně rozhádaní, jedni pomlouvají druhé, druzí zase nenávidí ty první. Nechali jsme se všichni pravděpodobně udolat popcornovou kulturou, různými protifanouškovskými represemi a náladami, tlakem z různých stran, ne zrovna nejlepšími výkony Sparty, apatií a kdo ví čím ještě. Právě tohle i ovlivňovalo ve svém důsledku výkony Sparty, vztahy mezi námi a situaci v našem fans táboře a klubu. V současné době jsme si řekli nejen my ve Sparta Forever STOP!, takhle to dál nejde!.“ Stojí na začátku původního textu, který najdete zde

Na plné kule
V obou to rezonuje naprosto stejně. Ten druhý udělá vlastně jen jednu, ale zato zásadní úpravu. Název aktivity změní z „Red or Dead“ na „Dvanáctým hráčem jsme my!“. Už to s nikým dalším neprobírají, nic se neplánuje, nepromýšlí. Jdou do toho po hlavě. Buď, a nebo. Hned ráno jde článek ven! Dále se vše odvíjí až typicky pro SF. S obrovským zápalem, energií, vášní a nadšením. A i potřebnou špetkou snílkovství. Právě to je tajnou ingrediencí, která z nemožného mnohokrát udělala realitu. Trefili jsme vše na hlavičku. V komunitě kolem SF článek zarezonuje podobně. A nejen v ní. Podporu získává i u lídrů kotle a Ultras Sparta.

Společně se pod hlavičkou iniciativy Dvanáctým hráčem Sparty jsme my! rovnou začnou realizovat aktivity. Bez větších plánů či detailního promýšlení. Ale pěkně pocitově. V rychlém sledu se jich uskutečnily desítky – tematické k zápasům, společné výjezdy, chorea, suvenýry, automobilové kolony na venkovní utkání a mnoho dalšího. Do toho poctivě odmakaná osvěta v podobě letákových kampaní a speciálních vydání fanzinů. Kopírky v některých firmách jely fest. Narychlo dělané triko XII. hráčem Sparty jsme my!. Vlastně dost amatérské, ale naplno srdeční. Distribuované z papírových krabic na rohu stadionu pod hodinami stovkám sparťanů. Pamatujete? Spustila se lavina. A ta se plnou silou řítila dál sparťanským národem. Vznikla tradice celostadionových či celotribunových choreí. Iniciativu podporovalo čím dál tím více sparťanů. Hráčů. A klub nestál stranou. Z Tomáše Křivdy a Ondry Kasíka se stali doslova yesmani. Nic nebyl problém, vše mělo podporu i potřebnou pomoc.

Od vzniku SF bylo mezí ním a zástupci klubu průběžná komunikace. Prakticky vždy jsme si uměli sdílet povedené, vzájemně se inspirovat, spolupracovat při zachování nezávislosti SF i si otevřeně a s respektem dát zpětnou vazbu. Nicméně v daných letech kolem této fans iniciativy to byla téměř každodenní komunikace mezi SF a klubem. Právě s Tomášem a Ondrou. Ti ji opravdu velmi významně pomohli v rozkvětu svou velkou podporou a především respektováním výhradně fans pojetí.

Vznikaly i společné kampaně klubu a fanoušků, kteří v nich hráli hlavní roli. Unikátní kolekce suvenýrů 12 dostala prostor ve Fan shopu. Právě druhé rudé triko Dvanáctým hráčem Sparty jsme my! se stalo ikonou celé iniciativy. Jednoznačně se stalo nejprodávanějším artiklem. Nosily ho tisíce sparťanek, sparťánků a sparťanů. Máte ho ještě doma? Tehdy se též v sezóně 2009/2010 podařilo vytáhnout na světlo a stadion song Sparta od Riviera Playboyz. Již na jaře také vznikly vlajky vítězství fans skupin na ploše. Zformoval se předzápasový rituál tak, jak ho známe až do dnešní doby. Tehdejší malá jiskra zažehla sparťanské povstání. Takové, které dotáhla Spartu k titulu! Vzpomínáte? Získali jsme ho výhrou 1:0 v posledním kole nad Teplicemi. Gólem Tomáše Řepky. Nezapomenutelné! This is Sparta! Jednotní jsme silní a neporazitelní! Třešničkou pak bylo, když fans iniciativa Dvanáctým hráčem Sparty jsme my! vyústila v domluvu s klubem, že od něj fanoušci navždy dostanou číslo 12! Připomeňte si tehdejší video s Bonym a dalšími klubovými ikonami tady.Byla to jízda, která probudila sparťanský národ z letargie. Semkla ho. Posílila jednotu. A tehdy to na tribunách bouřilo podobně jako dnes. Nebyl to konec, ale začátek pro desítky dalších fans aktivit i tisíce společných zážitků. Některé si můžete připomenout v předchozím díle našeho SF seriálu.

Tímto chceme ještě jednou z celého srdce poděkovat všem, kteří byli součástí této nádherné ACS revoluce, jsou i nadále základními kameny silného a jednotného sparťanského národa dnes a budou jím spolu s mnohými dalšími sparťankami a sparťany i v budoucnu. Díky všem! Nádherné vzpomínky navždy zůstanou v našich srdcích. Ne nadarmo je právě iniciativa 12 pro velkou část sparťanů kolem webu SF tím největším počinem v historii SF.

Máte nějaké vzpomínky či zážitky z této doby? Sdílejte je v komentářích!

Redakce


Přečtěte si i další příběhy sf20let:

SF20let: Jak dobře znáte SF? Bude mít někdo ve výročním kvízu 55/55?

SF20let: Pocit ze zisku velké vlajky byl skoro jako po porodu

SF20let: Jak jsme dělali přestup Tomáše Rosického do Sparty

SF20let: Jak nám Matušovič zboural web

SF slaví 20 let. V jedinečné aktivitě hledá i vaše srdeční příběhy


Redakce | 28.10.2023 15:49 Vstoupit do diskuze
0