Redakce | 11.01.2024 07:24

Určitě vám neuniklo, že jsme po nějaké době znovu oživili dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne" pod novým názvem "Fanoušek měsíce". Počet zpovídaných v novém formátu se nám utěšeně rozrůstá a už to bude pomalu na menší archív. V předchozích medailoncích se nám představovali: Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek, ACS - fan, roboACS, Jumbo1, dexíček, Bombito, Ondra, Bruno Rossini, Heppig, lightman1, Tommy., Průcha, Youthforce, disi a omega13. Jsme moc rádi za ohlas, kterého se rubrice dostalo a doufáme, že vás rozhovory budou nadále bavit aspoň tak, jako nás. Všem zpovídaným děkujeme za čas, který nám věnovali!

Jeden z mnoha těch, co sledují SF dlouho-předlouho, aniž by měli potřebu se sami jakkoli projevit. A když se pak po těch letech ozval, byl z voleje nařčen z multinickaření. “Saeta” prý... takových už tady bylo... To bizarní nedorozumění se však obrátilo v dobré: “aby jim ukázal” se Saeta nechal vyhecovat a od té doby si můžeme všichni pochutnávat na výsostně fanouškovských reportech, kde o fotbal jde až na druhém (třetím? čtvrtém?) místě. Většinou máte štěstí, když se vůbec dozvíte výsledek, natož aby se řešilo, jestli se hrálo 3:4:3 anebo 4:4:2. Po přečtení budete ale zaručeně vědět, co u nich v rodině znamená nalepený obrázek kopačky v kalendáři na lednici a jak složité bylo se vykroutit z oslavy svátku neteře v den, kdy hraje Spartička. Inu, nemáme to my fanoušci jednoduché, viďte? A přesně o tom ty reporty jsou. Přejeme Saetovi i jeho rodině (pamatujete? Jeho malá dcerka je ta, co to “zatím dotáhla pouze do přeboru, protože tam mají u hřiště skluzavku”) hodně zdaru a sil do dalších skvělých textů.


1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Jak se říká, Sparťanem se člověk rodí. Že jsem se narodil dobře jsem zjistil kolem 5.roku, kdy mě táta vzal na Letnou. Ten pocit, kdy jsem poprvé prošel tím oknem na tribunu, je nezapomenutelný. Netuším, s kým se hrálo, ale svítilo sluníčko, vše zářilo barvama a asi se vyhrálo, protože kolem byla dobrá nálada. Komu by se to nezalíbilo.

2. Co na fanouškovství máš rád a co oceňuješ u jiných fandů Sparty?

Pospolitost, sounáležitost, i takové spiklenectví. Když se dáte do řeči s někým neznámým, třeba jen kvůli sparťanskému triku (a je úplně jedno zda s prodavačkou v obchodě v Praze, se štamgasty v hospůdce v zapadlé vesnici na Kokořínsku nebo jiným tatínkem v dětském koutku). To mám rád. A co oceňuju? Například to, kolik času a energie Spartě věnují všichni mimopražští, pro které je domácí zápas výjezdem.

3. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Mezi kamarády z dětství nikoho. Tam je Sparta jedním z bodů, který nás spojuje víc jak 40 let (permici pravidelně obnovuju spolu s kamarádem, kterého znám od školky). Ale během života se několik pomýlených v mém okolí vyskytlo. S většinou z nich se zdravě hecujeme.

4. Jak do fandovství zapojuješ rodinu: vychováváš ke Sparťanství anebo je pro Tebe Sparta spíš hájemstvím, kam rodina nemá přístup?

Manželka je sportem a fandovstvím naprosto netknutá, tak ji nechávám stranou. Dceři budou čtyři a moc dobře ví, kam patří, což ráda oznamuje na celou tramvaj při každé cestě kolem stadionu. Ale atmosféru Letný nasává postupně. Na zápase „A“ ještě nebyla, na to potřebuju klid, ale derby holek ji zaujalo. A několikrát jsme byli pomáhat s choreem, což využila k průzkumu stadionu. Můžu všem doporučit.

5. A co z druhé strany: jak velké pochopení má Tvoje rodina pro tvé postižení Spartou? anebo to jde spíš mimo ně?

Tady bych se měl možná rozepsat hodně, ale zestručním to. Mým nejbližším a hlavně manželce, patří můj obrovský dík.

6. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Slza občas ukápne, ale ne ze vzteku nebo zklamání. Dojetím. K tomu mi někdy stačí pohled na našlapané a natěšené tribuny, z kterých sálá obrovská energie. V tomto kalendářním roce tak pár příležitostí bylo : )

7. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Odříznu se od internetu, od všech fór, nic k zápasu nečtu a nevyhledávám. Věnuju se víc rodině, která pro mne má pochopení, i když jsem bez nálady. Postupně to přejde a já se začnu těšit na další utkání.

8. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Tady je odpověď jednoduchá. Gól v síti soupeře a rozhodčí.

9. Máš v lize oblíbený stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

Asi bych jmenoval Boleslav, Teplice a pak musím říct, že mi v lize chybí Příbram. Spousta lidí jí pořád přála sestup, ale já tam jezdil rád. Přišlo mi vtipný procházet k ligovému stadionu skrz zahrádkářskou kolonii. Asi dvakrát jim teda došly klobásy, to byla kaňka. Zahraničních bylo minimum, takže vede Anfield.

10. Který naživo sledovaný zápas byl pro tebe nej a čím to bylo?

Nevyberu jeden. Z ligy to jsou dvě derby - výhra na druhém břehu 1:0 (Nedvědův gól v závěru) a domácí titulová demolice 5:1. Vítězné derby je vždy zážitek. A když to vede k titulu, co víc si přát. Ještě vzpomínám na utkání s Drnovicema s výhrou 5:0, což byl poslední zápas, na kterém jsem byl s dědou. Z pohárových zápasů Olympique Marseille, často zmiňované Lazio a výjezd na Anfield.

11. Který zápas si naopak pamatuješ jako ohromné zklamání?

Těch taky nebylo málo, ale vzpomenu dva. Prvním takovým byl domácí debakl se S. Bukureští (rok 88, výsledek 1:5). Bylo mi třináct, stál jsem za bránou, snažil se povzbuzovat i za nepříznivého průběhu, až se nějaký chlap přede mnou otočil a zpražil mne slovy „a ty už taky drž hubu“. Pak samozřejmě remízové derby 3:3, kvůli kterému jsem měl dlouho problém užít si v klidu i dobře rozehrané utkání.

12. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

Kdybych odpovídal třeba předloni, byla by odpověď asi širší. Teď připadá v úvahu jen titul.

13. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

Asi s Kubou Peškem. Po krátké osobní zkušenosti z Boleslavi si myslím, že je úplně normální a na nic si nehraje. Že se s ním dá mluvit asi o všem možném, ale začali bychom určitě u fotbalu a Sparty.

14. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Opravdu jenom tři jména? Vzpomínám na hodně hráčů, těžko vybrat tři. Zítra bych třeba jmenoval jiné. Jedním z nich je Manuel Pamič. Pokaždý se mi líbil jeho zápal a zaujetí a řekl bych i radost, že tu může hrát, přestože byl neustále jebanej Řepkou.

Stálicí mezi mými oblíbenci je starej Frýďas. Nosil 11 a vypadal, jako by ho víc těšilo gól připravit než vstřelit. Mám to celý život podobně. Třetí hráč se trochu vymyká. Petr Slaný. Fotbalista, na kterého jsem si jako malý hrál, můj první fotbalový idol. Ale ze hřiště si na něj vůbec nepamatuju, v hlavě nemám žádný jeho fotbalový moment.

15. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Na první dobrou mi naskočí hlavně góly. Z výše zmíněných zápasů zásahy Nedvěda, Frýdka, Siegla, Kincla, z dřívějších dob branka Standy Grigy, kdy si přehodil brankáře a uklidil to hlavou. A z těch nedávných i Krejdovy penalty v závěrech zápasů.

16. Je naopak něco negativního ze hřiště nebo mimo něj, co pamatuješ jako velkou prohru - kromě těch opravdických sportovních?

Možná odpovím trochu na něco jiného, než se ptáš, ale hodně mi vadí nadávání vlastním hráčům. Prvně jsem se s tím setkal u hráče, na kterého bych jinak pravděpodobně dávno zapomněl - Vratislava Chaloupky. Byl jsem malý a táty se pořád ptal, proč na něj pískaj a nadávaj mu, když je náš. Nechápal jsem to tehdy a vadí mi to dnes. Často se pak zastávám těch outsiderů tribuny, i když mi to někdy dělaj fakt těžký : )

17. Kdyby ses mohl dovědět "jak to tehdy ve Spartě bylo doopravdy" koho a na co by ses zeptal?

Zajímaly by mne věci, které už nemají pamětníky, tak odpověď bude u následující otázky.

18. Kdybys měl stroj času a mohl se přenést do historie Sparty, které období by sis vybral?

Kdyby to šlo, tak bych se přenesl víckrát. Vyrazil bych na první derby, zjistit kdo byl střelcem toho dodatečně odvolaného gólu a jaký byl důvod neuznání. Chtěl bych vidět ustavující schůze našeho klubu i valnou hromadu v roce 1906, kdy byl z důvodu zadluženosti dán návrh na jeho rozpuštění, aby jej zachránila čtveřice frajerů ručících celým svým jměním. Zajímalo by mne, co jim následně řekli doma. Ale vyrazil bych rozhodně i na fotbal, rád bych viděl v akci fotbalový průkopníky i železnou Spartu s Káďou, a určitě bych vyrazil na Kvašňáka.

19. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Napadají mne dvě praktické a jedna sobecká, asi nerealizovatelná. Za prvé - vyměnit na hajzlíkách mušle za pořádný koryto (to odpovídám v každém dotazníku Kamilovi), za druhé - vyzkoušet v občerstvení beerjet. A za třetí - nikdo na dresu nemá mou oblíbenou 11. Tak snad zavést klubové pravidlo, že číslo 11 nesmí zůstat neobsazené (pozn. redakce: rozhovor vznikal v průběhu prosince, kdy ještě nebylo známo, že číslo 11 na dresu bude nosit nová posila Indrid Tuci).

20. Je nějaká opravdová ptákovina, která se o Spartě povídá a která Ti zvlášť pije krev?

Že Sparta byla komunisty protežovaným klubem – předpokládám, že to vzniklo z důvodů naší dominance v 80.letech. Ti z druhého břehu vyhráli 4x ligu za protektorátu, znamená to něco?

21. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Pročítám téměř každý den, ale příspěvků mám pomálu. Často se mi stane, že na fóru něco přečtu, napadne mne vtipná replika, přihlásím se, napíšu to, přečtu si to, jestli tam není chyba. Najednou mi to už vtipné nepřipadá. Přejedu to pohledem znovu a následně to smažu. Ale častěji v rámci fóra vidím příspěvek, který bych mohl podepsat a pak mám pocit, že je úplně zbytečné psát svými slovy to samé…

Ale vedle fóra tu máme reporty – první jsem napsal z pocitu jakéhosi dluhu vůči SF, připadal jsem si jak černý pasažér (pocitu napomohla i „fanova“ poznámka „když sem chodíš, tak něco napiš“). K těm pár dalším vždy předcházel dotaz, zda bych nezaskočil za tradiční reportníky. Každý report je pro mne velkým bojem s písmenkama, ale baví mne to. A o to větší respekt mám ke všem, kteří sem přispívají pravidelně.

22. Vzpomeneš si na svůj úplně první příspěvek na Fórum? Jaké to bylo?

Matně si vzpomínám. Před mnoha lety jsem se dotazoval na čas nějaké letní přípravy, abych zjistil, zda stihnu výkop. Po chvíli jsem si uvědomil, že soustředění probíhá v zahraničí… takže celé to bylo trochu trapný. Každopádně na příspěvek nikdo nereagoval.

23. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Mám pocit, že SF nabízí, co je potřeba. Za to chci poděkovat všem, kteří se na tom podílejí.

Občas otevřu Sparťanské noviny (ale ty podcasty jsou na mne moc dlouhý), pak sleduju i oficiální zprávy z klubu.

24. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

Vzhledem k tomu, že tam je Sparta napříč sporty, tak místa už moc není. Od dětství přeju Aritmě a k NHL jsem ochotný vstát kvůli Montrealu Canadiens

25. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Kdysi jsem si schovával vstupenky. Jednou za čas mne baví se jimi probírat, vyskakují různé vzpomínky. Poté zmíním sklenici po dědovi, který si na ni při návštěvě sklárny nechal vymalovat sparťanského fotbalistu. Může být stará tak 60 let a pokaždé trnu, že ji rozbiju. Ale nedá mi to, na chalupě z ní piju vše… A pak mám kousek „stadionu“ - modrou 11 na žlutém poli. Jeden čas tak byly označené řady v hledišti na Letné. Když jsem míjel odpadlou cedulku s jedenáctkou, nedalo mi to. Úplně jsem ji slyšel, jak volala „vem si mě“. Doufám, že ke změně číslování řad nedošlo právě kvůli té chybějící jedenáctce.

Díky za rozhovor.

Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Slovo redakce: bilance roku 2023

Vyhlášení výsledků podzimní TIPOVAČKY 2023

SF20let: 2054

100 ACS věcí, které mi dělaly v roce 2023 radost

Letadlo do Istanbulu

Fanoušek měsíce - omega13

ŠŤASTNÉ A SPARŤANSKÉ! A ÚSPĚŠNÝ ROK 2024!

Co týden dal a dá podzim 2023 (21.díl)

Z říše snů - report z výhry Sparty nad Teplicemi na Letné

Co týden dal a dá podzim 2023 (20.díl)

Další tři body doma. A to je to hlavní - report ze zápasu Sparta - Jablonec

NÁROD SPARTA - recenze knížky od Lukáše Pěčeně

Co týden dal a dá podzim 2023 (19.díl)

"Ještě že jsme nejeli" - report z výjezdu za Spartou do Pardubic

Vůle - report z výhry Sparty nad Betisem Sevilla

Co týden dal a dá podzim 2023 (díl 18 a 1/2)

Co týden dal a dá podzim 2023 (18.díl)

Tak ještě aspoň dalších 130, krásko naše!

SF20 let: Integrace, aneb Spartaforever a jeho úloha v integraci "náplav"

Redakce | 11.01.2024 07:24 Vstoupit do diskuze
9