Redakce | 25.03.2024 07:28

Určitě vám neuniklo, že jsme po nějaké době znovu oživili dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne" pod novým názvem "Fanoušek měsíce". Počet zpovídaných se nám utěšeně rozrůstá a už to bude pomalu na menší archív. V předchozích medailoncích se nám představovali: Určitě vám neuniklo, že jsme po nějaké době znovu oživili dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne" pod novým názvem "Fanoušek měsíce". Počet zpovídaných v novém formátu se nám utěšeně rozrůstá a už to bude pomalu na menší archív. V předchozích medailoncích se nám představovali: Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek, ACS - fan, roboACS, Jumbo1, dexíček, Bombito, Ondra, Bruno Rossini, Heppig, lightman1, Tommy., Průcha, Youthforce, disi, omega13 a saeta. Jsme moc rádi za ohlas, kterého se rubrice dostalo a doufáme, že vás rozhovory budou nadále bavit aspoň tak, jako nás. Všem zpovídaným děkujeme za čas, který nám věnovali!


Všichni víme, že v srdci Martase007 sídlí 2 kluby v rudých dresech: naše Sparta a londýnský Arsenal. Na toho kluka si jen tak s něčím nepřijdete: ve statistikách a číslech je jako doma, ostatně tak, jak by to člověk u příznivce školy Jaroslava Hřebíka čekal. Občas se sice ve svém zájmu o fotbal dostane až někam na druhý břeh, ale nejpozději po třetím napomenutí spěchá zase zpátky tam, kam bezpochyby patří: mezi sparťany. Přejeme Martasovi007, aby si, tak jako v minulé sezóně, mohl i letos připít na titul vítězným Staropramenem – určitě bude chutnat sladce! A vřelé díky za čas, který nám věnoval.

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Sparťanem jsem se nestal takovou tou typickou cestou, kdy by mě na tribunu přivedl někdo z rodiny. Táta sice úspěšně sportoval, ale fotbal moc rád neměl a Spartu už vůbec ne. A máma se o sport příliš nezajímala. Sport jsem začal obecně sledovat v šesti letech po Naganu a nejvíc mě začal bavit právě fotbal, který jsem i začal aktivně hrát za TJ Sokol Řepy. A jelikož Sparta v té době hrála velmi pěkně a z jejich zápasů v Lize mistrů jsem byl nadšenej, přirostla mi k srdci. Pak už nebylo žádné cesty zpět :-)

2. Co na fanouškovství máš rád a co oceňuješ u jiných fandů Sparty?

Emoce. Bez nich si fotbalový zápas vůbec nedokážu představit. Pokud koukám na utkání, ve kterém nejsem byť jen minimálně emočně zainteresovanej, zdaleka si ho tolik neužiju a mám ho víceméně jen jako kulisu k jiné činnosti. A utkání v předkole proti Kodani nebo Záhřebu pro mě znamenala v tomto smyslu fanouškovský orgasmus. Dál mě na fanouškovství baví, že sparťani (a platí to určitě i u jiných klubů) fungují jako rodina. I když jsem daného člověka nikdy neviděl, hned máme společné téma, o kterém se můžeme bavit dlouhé hodiny. A na stadionu mi nedělá problém se začít objímat s úplně cizím chlapem, i když normálně jsem spíše nekontaktní typ.

3. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Mám a jsem za to rád. Právě to hecování mezi oběma tábory mě baví a s kamarády to je ještě mnohem lepší než s cizími lidmi na sociálních sítích. Víme, co si k sobě můžeme dovolit a zároveň dokážeme sportovně pogratulovat, pokud to je opravdu na místě.

4. Jak do fandovství zapojuješ rodinu: vychováváš ke Sparťanství anebo je pro Tebe Sparta spíš hájemstvím, kam rodina nemá přístup?

Rodinu jsem zatím nezaložil, tak nemám koho vychovávat, ale určitě dítě chci a byl bych moc rád, kdyby se z něj taky stal/a sparťan/ka. Rozhodně to ale nemám v plánu tlačit na sílu. Zastávám názor, že tohle by mělo být o svobodné vůli. A pokud uvidím, že o sport nemá zájem nebo sympatizuje s jiným klubem, nebudu mu/jí bránit. Jak jsem odpověděl v jedné z předešlých otázek, i vzájemné hecování má své kouzlo. Mě ke Spartě taky nikdo nepřivedl a cestu jsem si našel.

5. A co z druhé strany: jak velké pochopení má Tvoje rodina pro tvé postižení Spartou? anebo to jde spíš mimo ně?

Spíše to jde mimo ně. V mé rodině, ať už bližší nebo širší, jsem ve sledování sportovních událostí v podstatě unikát. O mé zálibě ale samozřejmě ví, a tak při různých rodinných setkáních se mě zeptají, jak se Spartě daří a nebo rovnou cílí na nějakou konkrétní událost, která je hodně mediálně známá, ale na delší diskuze to není. Výjimkou je přítel mé sestřenky, který je velký sparťan, a když se dvakrát, třikrát za rok vidíme, probereme Spartu úplně ze všech stran :-)

6. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Ty jo, upřímně si asi nevzpomenu, kdy naposledy jsem kvůli Spartě vyloženě brečel, že by mi tekly slzy. Možná někdy, když jsem byl dítě, ale na konkrétní zápas si nevzpomenu. Hodně, ale opravdu hodně psychicky dole jsem byl po vyřazení loni se Stavangerem.

Tehdy jsem byl na novou sezonu natěšený jako dlouhé roky předtím ne, protože jsem uvěřil, že to pod Priskem začne hned šlapat a takový průšvih, který se stal v Norsku, jsem fakt nečekal. Odvetu jsme sledovali s kamarády v hospodě, a když Hanci udělal tu minelu, byl jsem úplně konsternovaný, čuměl do zdi a několik dlouhých minut nebyl ze sebe schopný dostat ani hlásku. Kamarádi mi pak řekli, že takhle „mimo“ mě ještě nikdy neviděli.

7. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Zaručený způsob asi nemám. Hodně záleží na tom, jak moc je ten zápas klíčový pro další vývoj sezony. Paradoxně mi pomůže, když další den jdu do práce, kde přijdu na jiné myšlenky. I za cenu toho, že si od kolegů vyslechnu pár jízlivých poznámek. Což je naprosto v pořádku, protože to samé dělám i já jim :-) Mám ale jednu zásadu, u nepovedených zápasů se nikdy dobrovolně nedívám ani na opakovačku gólů. Pokud to teda na mě nevyskočí na sociálních sítích, čemuž se člověk jen těžko vyhne…

8. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Tady odpovím asi jen heslovitě. Každá nadějná akce Sparty. Sporný výrok rozhodčího, což je skoro každý písknutý proti Spartě. A procházející fanoušci okolo mě s pivem a klobásou. Permici mám úplně na začátku řady, a tak si připadám jak na Times Square, kolik okolo mě projde lidí :-)

9. Máš v lize oblíbený stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

V tomhle se musím přiznat, že jsem ostuda. Na moc výjezdech po ČR mimo Prahu jsem se Spartou nebyl. Ale z toho, co jsem viděl, se mi asi nejvíc líbilo v Teplicích, kde měli mimo jiné naprosto skvělé občerstvení. Ze zahraničních výjezdů asi nejvíc vzpomínám na utkání proti Liverpoolu a Chelsea. I když v obou zápasech přišla Sparta o prodloužení (a možná i o postup) v posledních vteřinách, byla ve sparťanském sektoru naprosto fantastická atmosféra. Ten sparťanský kloubouček, který se rozdával u vstupu, pořád doma mám. A užil jsem si i loňský výjezd do Sevilly, který jsme s kamarády spojili s několikadenní dovolenou. To bylo moc fajn. Ale když teď nad tím přemýšlím, nevzpomenu si snad na jediný můj zahraniční výjezd, kde by Sparta vyhrála. Asi bych měl už být jen pořád doma :-)

10. Který naživo sledovaný zápas byl pro tebe nej a čím to bylo?

Skvělých zápasů bylo hodně a je těžké vypíchnout jeden. Ale asi zvolím poslední utkání loňské sezony, kdy už bylo o titulu rozhodnuto a jen se slavilo. Po těch všech nervově nesmírně obtížných zápasech byl tohle balzám na duši. Samozřejmě by bylo hezké, kdybychom sezonu zakončili výhrou, ale přiznám se, že na výsledku mi ten den vůbec nezáleželo. Jen jsem si užíval fotbal, fandění, atmosféru, možnost dojít si naprosto v klidu ve 20. minutě pro pivo, protože o nic důležitého přece nepřijdu, jelikož už titul máme doma. Titul, na který jsme čekali skoro deset let. Euforie od první minuty až do konce následných oslav na Letenské pláni. Fantazie!

11. Který zápas si naopak pamatuješ jako ohromné zklamání?

Nesledoval jsem ho sice naživo, jen v televizi, ale i tak ho musím zmínit. Derby v březnu 2018. Ano, to, které skončilo 3:3. Ani si už nepamatuju, proč jsem zůstal doma, ale pocity, které jsem měl po zápase si vybavím naprosto přesně. Absolutní euforii v poločase vystřídala obrovská frustrace a bezmoc po závěrečném hvizdu. A k tomu to husté sněžení, které se ve druhé půli spustilo…Nicméně chápu, že pro fanoušky přítomné na stadionu to muselo být ještě horší, což si ani neumím představit. Mnohem radši bych derby prohrál 0:5 než tohle…

12. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

V tomhle jsem náročný. Po sezoně jsem spokojený, pokud se vyhraje titul a v Evropě se podaří postoupit do jarní části. Takže letos je ke spokojenosti dobře nakročeno. Vyhrát derby je v tu chvíli super pocit, ale pokud skončíme po sezoně za Slavií, tak je to stejně k ničemu. Ale když nad tím tak přemýšlím, asi bych si nedokázal vybrat, jestli bych radši vyhrál všechny derby v sezoně, nebo skončil v konečné tabulce před Slavií. Asi druhá možnost, ale jednoznačné to není.

13.Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

Musí to být nutně hráč? Pokud ne, tak řeknu jméno Tomáš Rosický. Tam bych měl spoustu otázek. Hodně by mě zajímalo, jaké to bylo ve Spartě za jeho éry a jak se lišila atmosféra v klubu od té současné. Jaké pro něj bylo, že musel celej život bojovat se zraněními, i když si určitě uvědomoval, že má potenciál na to, aby ve své době patřil mezi nejlepší hráče na světě a cílil i na Zlatý míč. A jak těžké bylo odmítat nabídky jiných klubů a zůstat věrný Arsenalu. Kde by mu rozhodně našli práci i nyní, ale přesto dal přednost Spartě. Spoustu otázek. Tomáše po lidské a fotbalové stránce naprosto zbožňuju.

14. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

I tady bych jedním z nich byl Tomáš Rosický, ale ten ve Spartě pořád je, tak nepoužiju :-) Ale vyjmenovat jenom tři je hodně těžké, ale zkusím.
Bony Wilfried. Asi nejkomplexnější útočník, kterého ve Spartě pamatuji. Rychlej, silovej, zakončení taky velmi dobrý (oproti začátkům ho hodně zlepšil) a vstřelil spoustu důležitých gólů, ať už v derby nebo pohárech. A taky velký sympaťák.

David Lafata. Do Sparty přišel ve 31 letech a vstřelil 111 gólů, to je neuvěřitelné. Takového střelce bychom potřebovali i nyní, i když si nejsem jistej, jestli by zapadl do Priskeho stylu hry.
Dávid Hancko. Obrovský sympaťák, bojovník, skvělej fotbalista, který má aktuálně největší potenciál, aby to dotáhl do top klubu. A hlavně je na něm vidět, jak Spartu naprosto bez přetvářky zbožňuje a věřím, že ho v rudém dresu ještě někdy uvidíme.

15. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Takových by se našlo asi více. Řepkův titulový gól proti Teplicím, Bonyho vítězný gól hlavou v derby po centru Podaného v posledních minutách nebo Kweukeho neproměněný samostatný únik proti Žilině. Nabízel by se i Kinclův gól proti Laziu, ale tento zápas jsem bohužel neviděl na stadionu ani v přímém přenosu v televizi, tak se to asi nedá počítat.

16. Je naopak něco negativního ze hřiště nebo mimo něj, co pamatuješ jako velkou prohru - kromě těch opravdických sportovních?

Zklamání se v Tomáši Řepkovi. Na základce i na střední po jeho návratu do Sparty jsem ho zbožňoval. Byl pro mě symbolem Sparty. Neústupnej obránce, s nímž na hřišti jsem si byl jistý, že defenziva bude minimálně o třídu kvalitnější. Měl sice blikance, ale nikdy na hřišti nebyl zákeřnej. Do soubojů chodil tvrdě, ale v maximální snaze, aby to bylo v rámci fair-play.

Po jeho odchodu ze Sparty jsem ale na něj názor změnil. Verze ohledně ukradnuté kasy se sice rozchází, ale naprosto úmyslné poškození Sparty v dresu Budějovic se už odpustit nedá. K tomu kriminální minulost a další věci z mimo fotbalového života způsobily, že už ho prostě nemám rád. Sparta asi sama ví, proč ho drží od klubu daleko a doufám, že tomu tak bude i nadále.

17. Kdyby ses mohl dovědět "jak to tehdy ve Spartě bylo doopravdy" koho a na co by ses zeptal?

Zajímalo by mě, co tenkrát bylo doopravdy ukryto v Křetínského kabele, protože mám pocit, že to dosud na veřejnost neproniklo. Zeptal bych se na to přímo Dana, ale obávám se, že by mi to neřekl :-)

18. Kdybys měl stroj času a mohl se přenést do historie Sparty, které období by sis vybral?

První Hřebíkovo trenérské angažmá. V lize to sice nebylo ono, ale výkony v Lize mistrů byly naprosto fantastické. Naprosto jasně si pamatuju, jak jsem u televize hltal zápasy proti Realu Madrid, Feyenoordu, Portu a Panathinaikosu, které nás nakonec stály postup do čtvrtfinále Ligy mistrů. V tu dobu se formoval můj vztah ke Spartě.

19. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

1) Zlepšil bych občerstvení. Hlavně aby bylo lepší pivo, protože to současné se opravdu nedá pít. A za bohatší nabídku jídla bych se také nezlobil.

2) Přál bych si, aby se Sparta stala tak velkým klubem, že bychom se nemuseli každé přestupové období bát, jací klíčoví hráči odejdou. Je ale samozřejmé, že k tomu by byla zapotřebí i kvalitnější liga. Taky chápu argument, že hráči by měli mít ambici jít ze Sparty výše, protože jedině tak se budou zlepšovat a předvádět maximální výkony, ale stejně bych je měl radši doma na Letné :-)

3) Zrušil bych veškeré sponzorství s Betanem a podobnou svoločí. Sázkové kanceláře jsou zhouba lidstva.

20. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Na fórum se minimálně jednou denně podívám, ale už nepřispívám zdaleka tak často jako dříve. Většinou něco napíšu, ale pak se začnu věnovat jiné činnosti a zapomenu se podívat, jestli na mě někdo reagoval, takže diskusi už dále nerozvíjím. Tímto se omlouvám, pokud někomu neodpovím, není to nic osobního :-)

21. Vzpomeneš si na svůj úplně první příspěvek na Fórum? Jaké to bylo?

Nejsem si jistý, ale tuším, že to bylo v roce 2006. Před Sparta Forever jsem chodil diskutovat na oficiální klubové stránky. A čím dál tím častěji tam chodil jakýsi Senior a posílal nás tam všechny za bagr a mně říkal holčičím výrazem „Martinko“, což mě tenkrát jako patnáctiletého puberťáka samozřejmě popuzovalo. A zároveň opakoval, že ti praví fanoušci Sparty chodí jen na Sparta Forever. No a tak jsem na tento skvělý web zavítal a samozřejmě jsem zjistil, že jsem byl jen jeden z mnoha, který skočil Seniorovi na špek a to jeho „povýšenectví“ mu uvěřil :-) Na ofiko web jsem se poté už nikdy nevrátil.

22. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Co se týče Sparty, tak asi nejvíce sleduju forum Sparta Forever. Podcasty neposlouchám, k nim jsem si obecně dosud nenašel cestu. Jinak novinky samozřejmě nasávám z různých médií a sociálních sítí.

23. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

Asi tím nikoho z pravidelných návštěvníků fóra nepřekvapím. Ano, mám – Arsenal. A stalo se tak hned z několika důvodů. Zaprvé je tam to známé propojení se Spartou ohledně rudých dresů. Potom jsem jim začal přát po přestupu Tomáše Rosického a sympatie velmi stouply po sedmičce, kterou Kanonýři nadělili Slavii. A v neposlední řadě se mi hra Arsenalu velmi líbila, když dvakrát přijel na Spartu v rámci předkola Ligy mistrů. Tehdejší sestava okolo Thierryho Henryho byla naprosto fenomenální.

24. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

To se přiznám, že asi nemám. Samozřejmě mám doma různé šály, dresy a tak podobně. Dokonce jsem i jeden z vandalů, kdo si ustřihl kus sítě z branky Slovácka, kde si Sparta zajistila titul :-) Ale že bych k něčemu měl vyloženě speciální vztah, to říct nemůžu.

Díky za rozhovor.


Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Kouzlo SF spočívá v tom, že je pro všechny sparťany, říká Tomáš Křivda, generální ředitel Sparty

Co týden dal a dá jaro 2024 (6.díl)

„Lachende Bestien“ - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Feel the rain on your skin - report z výjezdu do Liverpoolu

Co týden dal a dá jaro 2024 (5.díl)

Díky FCS Opolany za příspěvek na choreo

Srovnání - report ze zápasu Sparta - Liverpool na Letné

Co týden dal a dá jaro 2024 (4.díl)

VSTUPENKY, PŘEKUPNÍCI, PODVODNÍCI

Malověrnost - report k nedělnímu DERBY na Letné

Co týden dal a dá jaro 2024 (3.díl)

Když jsem jel do Hradišťa pro tři body - report z výjezdu na Slovácko

Autobusem 12. HRÁČE do Liverpoolu

Zpráva Sparta Fans II.

Letecký speciál do Liverpoolu

Je toho moc! - report z výhry nad Galatasaray

Sparta vs. Liberec se zastávkou v Istanbulu

Redakce | 25.03.2024 07:28 Vstoupit do diskuze
5