Novák | 19.05.2024 11:09

V životě v zásadě věřím tomu, že všechno, co se děje, je taknějak správně. Něco neklape, jak sis představoval? Tak třeba je to proto, žes k tomu ještě nedorost a musíš si počkat na správnej okamžik. Neboj, ono to přijde! S takovou pak i když se nedaří, tak se spousta věcí kouše líp. Takhle ani lístky do Bolky pro mě nejsou otázkou života a smrti. Nejpozdějš po středě je jasný, že si titul budeme muset uhrát sami a je docela možný, že slavit se bude právě v Bouli. Mám v živý paměti, jak jsem se loni nedostal na Slovácko a pak se závistí v bedně pozoroval rudou masu valící se na hřiště. Dodneška mě to mrzí, ale co nadělám. Nakonec: titul je titul a to je to podstatný. Pokud člověk může bejt u toho, tak je to super sladký, ale beru to tak, že se svět nezboří, když u toho bejt nemůže.

V naší partičce se dostanem k lístkům a jeden se nakonec dostane i ke mě. Báječný! Anglicky se říká „dělej seno, dokud svítí slunce“: je prostě potřeba si ty věci užít naplno, když už je to možný. Nikdy nevíš, co se kdy zas otočí třeba v osobním nebo i klubovým životě a ty zas titul dlouho nikde naživo slavit nebudeš. Proto když už se mi zadařilo a mám ten lupen, je blbost něco vymejšlet a špekulovat: je potřeba si to všechno zařídit a prosadit. Tady musím zase jednou poděkovat za nekonečnou trpělivost svojí ženy: v sobotu celej den pryč na Derby, hned v úterý Baník a teď zase. Ujišťuju ji, že ta sezóna končí a že tohle je fakt naposledy. Paní Nováková ale není včerejší a to moje „naposledy“ mi nebaští ani na vteřinu - je to velmi rozumná žena a já ji za to nepřestanu bejt vděčnej. Díky!

Na výjezd se tradičně řeší i oblečení: ve sparťanským nebo civil? Zrovna historky „jak mě svlíkli v Boleslavi“ patří do zlatýho fondu výjezďáckejch historek. Řešíme to předem, ale já si neumím představit, u stadionu ani ne hodinu jízdy od Prahy, kde Sparta dost možná bude slavit titul, budou při vstupu prudit kvůli sparťanským znakům. Pro všechny případy ale přibalím do baťůžku neutrální mikinku – jenom v trenclích bych tam mrznul nerad. Nálada ve výjezdový jednotce je hodně opatrná: nenajde se nikdo, kdo by si suverénně šel pro to. Nakonec, právě z Boleslavi jsme přivezli jednu ze dvou proher tuhle sezónu... Já opatrně doufám ve výhru, přičemž mi ve vzpomínce na rok 2010 vytane na mysli obraz hlavičkujícího kapitána. Nebylo by nádherný, kdyby se to povedlo dneska stejně? Hlavně ale chci, aby bylo hotovo už po dnešku: nechávat cokoli na zápas s Plzní prostě nechceš. To mi přijde jako větší nejistota, než bych mohl unýst. Po tý dlouhý a dramatický sezóně chci už mít co nejdřív klid. A představa, že by nás, nedejbože, ve středu šmikli v poháru a v neděli připravili o loženej titul je vysloveně noční můra. Cestou do Boleslavi je tato varianta ale reálně na stole. Dneska to prostě musí vyjít! Musí!

Boleslav hlásí, pochopitelně, vyprodáno: ovšem „Boleslavské vyprodáno“ je pojem sám o sobě. Přijíždíme kolem 13. hodiny, parkujeme u stadionu, před kterým vidět fronty u pokladen. Nezkoumal jsem, co je na tom pravdy, ale doslech jsem se, že prý v ten den na pokladnách ještě leželo něco jako 1700 lístků. Na pětitisícovej stadión neuvěřitelný číslo! Za tyhle věčný hry, co se tady pokaždý hrajou s fanouškama a s lístkama si Mladá Boleslav ten věčně prázdnej stadión opravdu zaslouží! Hnus! My si jdeme dát jídlo a nějaký to pivko do hospůdky kousek od stadiónu a hodinku před výkopem stojím u turniketů. Naštěstí si u vstupů zachovali příčetnost a se sparťanským oblečením nikdo vofuky nedělá. Proudící zástupy sparťanů budou tvořit zas jednou domácí prostředí našim klukům. Doufám, doufám moc, že s dobrým koncem!

Do zápasu v plný palbě – karetní špéry se odseděly proti Chacharovi: Brian staví to nej, co je k dispozici a nevím, jak by to mělo bejt jinak. Už není koho na co šetřit. Doufám ve výhru, ale spíš počítám s dramatem – ona i Bolka má v tomhle mači o co hrát a tak nehrozí, že by nám něco nechávali. Čekám ale, že ta loňská zkušenost z toho psychicky ohromně těžkýho kostrbatýho závěru se tady ukáže a zápas zvládnem aspoň tak, jako ten proti Baníku. Žádná fotbalová krása, ale výhra doma – co chceš víc? Celá dlouhá strana boleslavský podkovy je rudá a dokonce má tahle „protilehlá“ svýho vlastního spíkra s megafonem, co koordinuje support s kotlem. Lidi natěšený, doufaj, že dneska se tady bude slavit ve velkým. Prvních asi 10 minut hraje Boleslav a pošle tam jednu dobrou střelu, která naštěstí trefí tu nesprávnou stranu naší šibenice. Ufff! Od začátku je ale vidět, že se dneska nejspíš žádná křeč konat nebude: naši hrajou s lehkostí a v pohybu – rychlej gól by bylo naprostý bájo! Ve 20. si odvážně vezme balón Filip Panák a Preciadova střela končí na tyči, ale Kuchtič je tam, kde má bejt a odšpuntuje Spartafest! 1:0 hned zkraje. Takhle je to ono! Od tý chvíle nepochybuju, že to dneska zvládnem: ten tým je nastavenej správně a nemáme žádnou debilní smůlu. Pokud nějak blbě neztratíme koncentraci, tak to nemá kam uhnout. A Kuchta přidává další a další. 3:0 do půle – hlavně ta nula je důležitá. Víme, co se může všechno stát, když dáme soupeři čuchnout – z jasnýho zápasu máš rázem drama.

Sám toho moc nevypiju a jsem spíš klidnější typ – dneska ale naprosto beru, že si jich někdo dá víc a chce si trochu zakřičet. Proč taky ne! Dneska slavíme – a tak jsou holt důležitější věci, než to, jestli jsem přesně viděl Rynešovu přihrávku na Haraslína... Sparta Praha šampióóón! Titulů nemám 20, ale hádám, že tohle se neomrzí. Po tý ohromně dlouhý a těžký sezóně – výplachu od Liverpoolu a čtyřgólovým přídělu z Plzně, utrápený výhře v Budějkách a černý depce po domácí remíze s Boleslaví. Na to všechno si teď je potřeba vzpomenout a slavit, slavit a slavit! Po půlce jsme, řekl bych, ještě opatrný, ale nejpozdějš od 4:0 už je všem jasný, že dneska bude hotovo! A nepochybuju o tom, že po odpískání se bude slavit na trávníku: proč taky ne? Dneska je ten den den!

Asi tak v 70. minutě se podýl tribuny obligátně rozestaví pořadatelská: tak, jako všichni, čekám, že se to udělá klasicky „po česku“. Jak oni sami, tak my chápeme, že tam musej bejt nastoupený, aby jako ukázali, že se jako o něco snažej, ale vlastně nikdo nebude dělat nic. Když se ale ještě blíž ke konci zápasu za vestičky nastaví policejní jednotka těžkooděnců, začíná bejt jasný, že opravdu nikoho na hřiště nepustěj. Tak to mi hlava nebere: to jako fakt?! Čemu je tady potřeba pomáhat a koho chránit? Rozhodně nepatřím k fans, co je pro ně policejní uniforma jak červenej hadr pro býka, ale týhle eskalaci fakt vůbec nerozumím. Lidi jsou natěšený, naprosto pozitivní a chtěj slavit – policejní kordon z týhle kladný emoce v mžiku vyrobí frustraci a vztek. Navíc to celý musí bejt přece neskutečně nákladný: dopravit, vystrojit a zkoordinovat tam ty desítky policajtů k tomu, aby se zabránilo – čemu vlastně? Chráněj se tady sítě v bráně anebo opravdu jde o pošlapání trávníku, na kterým se bude hrát zase až příští sezónu?Hráči maj vyrobený mistrovský trika a několikrát vyběhnou za lidma na plochu. Slaví se, zpívá se – ale nejde nevnímat, že policejní bariéra do celý oslavy docela hodila vidle. Zoči-voči těžkooděncům je prostě těžký se odšpuntovat. Titul je doma a doslavíme ho na Letný! Je strašně skvělý, že se to povedlo hned na první pokus a navíc tímhle suverénním způsobem – bez nervů, karet, zranění. První položka odškrtnuta a můžem se plně soustředit na středu.

Sparta! Praha! Mistr! Ligy!

Novák


FK Mladá Boleslav – AC Sparta Praha 0:5 (0:3)

Góly: 20., 23., 35. a 51. Kuchta, 78. Vydra. ŽK: 40. Kušej – 71. Krejčí. Rozhodčí: J. Machálek - K. Hájek, P. Antoníček (M. Radina) | VAR: J. Všetečka | AVAR: J. Pečenka. Diváci: 5 000.

Sestava Ml. Boleslavi: Mikulec – Král, Suchý, Karafiát (46. Yusuf) – Fulnek, Sakala (59. Kubista), Žitný (59. Matějovský), Kadlec – Ladra (59. Mareček), Kušej – Jawo (83. John).

Sestava Sparty: Vindahl – Sørensen (73. Vitík), Panák, Krejčí – Preciado (83. Wiesner), Laci (73. Vydra), Sadílek, Ryneš – Haraslín (65. Solbakken), Kuchta, Birmančević (83. Olatunji).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále

Co týden dal a dá jaro 2024 (13.díl)

Poznej sám sebe - report z nadstavbového derby

Pivní trikolora - Fanouškovský ležák

Jak béčko na Žižkově nestačilo na Líšeň

Co týden dal a dá jaro 2024 (12.díl)

Ve svátek na BÉČKO na Žižkov

A přivezte radost! Report z výjezdu za Spartou na Slovácko.

Co týden dal a dá jaro 2024 (11.díl)

4 ze 16. Po Liberci, Teplicích a Plzni na kole 227 km do Olomouce za Spartou!

Pro tři body do Olomouce a zase zpátky - druhý report z výjezdu do Olomouce

Exoti - report z výjezdu za Spartou do Olomouce

Co týden dal a dá jaro 2024 (10.díl)

Jsou na to různý teorie - report z výhry Sparty nad Baníkem

SPARŤANSKÉ PIVO 12. HRÁČE

Jak béčko dalo bůra Příbrami - report ze zápasu Sparta B - Příbram v II. lize

Standa ze Stylsportu: „Lednice se sparťanským pivem pomáhá přilákat spolupracovníky.“

Co týden dal a dá jaro 2024 (9.díl)

Jak jsem si došel pro tři body do Ďolíčku - report z výhry Sparty nad Bohemians

Co týden dal a dá jaro 2024 (8.díl)

Prohospodařený poločas - report ze zápasu Sparty s Mladou Boleslaví

Šála "HONZA BERGER"

Novák | 19.05.2024 11:09 Vstoupit do diskuze
10