Novák | 11.06.2024 07:29

UEFA o roli Supporter liaison officer (SLO) píše trochu kostrbatým úředním jazykem:

„SLO fungují jako most mezi fotbalovými kluby a fanoušky a zároveň poskytují obousměrný tok informací o klíčových otázkách. Zajišťují, aby byly hlasy fanoušků slyšet v celém jejich oblíbeném klubu.

SLO spolupracují s mnoha různými odděleními v rámci klubu – ale jejich odbornost se zaměřuje na fanoušky.“
(zdroj: uefa.com)

O tom, jak tato role, která má především působit jako pojítko mezi klubem a fans, funguje v našem fotbalovém prostředí, čím je přesně naplněná a co všechno má SLO na starosti, si s námi popovídal SLO Sparty Dan Peterka. Ve své dnešní roli, pochopitelně, musí jednoznačně stát na pozicích klubu, avšak Dan sám má za sebou hodně let aktivního fanouškovství. I proto chová pořád pro fandy velké pochopení a vstřícnost. Ostatně, velký rozhovor, který nám poskytl a ve kterém se velmi otevřeně rozhovořil o široké paletě témat, budiž toho důkazem. Dnes vám nabízíme jeho první část. Danovi děkujeme za čas, který nám věnoval a přejeme mnoho síly a zdaru do další práce.

Bylo by asi fajn začít trochu historií: jak dlouho tedy pozice SLO v klubu je? Já jsem se ptal pamětníků a říkali mi, že asi 10 let a že bys měl být asi třetí SLO.

Jo, to je zhruba správně. Obecně se ta pozice na Spartě dá datovat nějak do 2012-2013 - teď jsem se o tom bavil s Tomášem Křivdou. Vlastně první takovej neoficiální SLO byl právě Tomáš, který sem tu pozici přitáhnul. Inspirovali jsme se u Liberce, který s ní začal jako první, protože liberecký SLO Tomáš Čarnogurský, který dneska dělá spoustu dalších věcí v libereckém klubu, má hodně blízko k Německu.

Inspirace u Liberce, jo? To bych fakt nečekal...

Ale Liberec byl fakt první. Tomáš se s Tomášem Čarnogurským znal a byli tady největší průkopníci SLO tématiky. Takže v roce 2013 s tím nějak Tomáš Křivda, asi ne úplně na papíře, ale začínal. V roce 2014 byl SLO Mirda Kubiš, což byl bývalý speaker Kotle po doublové sezóně pod Víťou Lavičkou. Ten vydržel u toho kormidla nějaký dva roky. V roce 2016 vystřídal Mirdu Vojta Přibyl, dneska to je člen sportovního úseku a ten vydržel od roku 2016 do roku 2020. Od roku 2020 do roku 2021 to měl Pája Kubát, dnešní tikeťák, ale jak už byl Covid, tak to bylo takový jenom přechodový.

Má u nás každý prvoligový klub SLO?

Ano, při licenčním řízení musíš napsat někoho, kdo je jako SLO. Ta pozice je vyžadovaná LFA i UEFou, aby si mohl startovat. Často to bohužel bývá někdo, kdo o to nemá vůbec zájem: je to nějaký tiskový mluvčí, nebo někdo z marketingu, někdo z ticketingu, ale že by vážně jezdil ven, že by byl ve spojení s fanouškama na denní bázi, to tak bohužel často není, no... Každopádně, třeba zrovna Liberec a Jablonec mají velice schopný SLO a až mě za kluky mrzí, že mají tak malý skupiny, o který se starají.

A kdo SLO vlastně zajímá? Jsou to ty lidi na stadionu? Nebo obecně všichni fans?

Obecně SLO je hlavně pro fanoušky přítomný na stadionu. Fanoušci, kteří jsou na internetu nebo za televizí, jsou taky důležitý, ale spíš z hlediska marketingu a pojetí klubu. Mě jako SLO fakt zajímá ten člověk, který si koupil vstupenku a vyjel na venkovní stadion, nebo je na tom domácím. A já chci, aby on hlavně měl co nejvíc možného servisu a informací a zároveň, aby se vyvaroval toho, že se kvůli nevědomosti dostane do situací, kdy se mu může něco stát. Na výjezdu v zahraničí pak potřebuju dostat k těm lidem informace od místních složek.

Třeba ve Španělsku máš zakázáno fotit policajty. To znamená, že pro mě je alfa a omega, aby každý, kdo vyjel na výjezd do Sevilly, věděl, že když vyfotí policajta a klidně jen ze srandy, nebo se s ním chce vyfotit, tak si může jít sednout do vazby. Takže pro mě je hlavní obstarat servis těm fanouškům, kteří jedou za Spartou.

Zaměřuješ se nějak zvlášť na organizovaný aktivní fans? Je pro tebe jedno, jestli jde o tátu, co vzal děcka poprvý na výjezd anebo o fans, co chtěj oblíct celou tribunu?

Je pro mě mnohem jednodušší mluvit s organizovanou skupinou. To znamená, že když ti vyjedou fanklubáci, když ti Sváťa z Lovosic udělá velký výjezd letadlem, tak je ohromně jednoduchý se o ně postarat a pomoct jim organizovanou akcí, protože máš celou skupinu. Takže to je pro mě úplně ideální scénář. Samozřejmě, nechci říkat, že by to byl blbej scénář, když někdo jede na vlastní pěst. Vůbec ne - to je super. Jenom se s těma lidma těžko komunikuje, když ani nevyužijou oficiální vlak, který zvolí Letenští, ale jedou třeba spojem před tím a třeba jedou někam poprvé. To pak je těžší, jim poskytnout nějaký servis.

Na druhou stranu, po republice už jezděj ty fanoušci takovou dobu, že oni moc dobře vědí, jak se dostanou v Olomouci z nádraží na stadion. Moc dobře vědí, že když hraješ v neděli večer na Slovácku, že špatně pojedou vlaky, takže pojedou autobusem nebo autem. Momentálně zažíváme velký boom, co se týče výjezdů. Nicméně, fanoušci nejsou hloupí a díky internetu si spoustu informací zjistíš sám. Ale myslím si, že je naše odpovědnost jako Sparty, klubu s největší fanouškovskou základnou v Česku, těm lidem dělat takový servis, aby to měli přímo na podnose.

Nově se objevily odkazy na fandovský aktivity i na ofiko webu. Za tím stojíš taky ty?

No jasně. To je něco, co jsme si dlouhodobě přáli: aby oficiální komunikace klubu nedělala, že fanoušci tady neexistují, že to je nějaký, dejme tomu, apendix toho klubu - něco, čeho se chceš zbavit. Naopak. Ty musíš takovýhle věci podporovat, protože tím, že se za nějakou věc postaví klub, tak to v těch lidech vyvolá myšlenku, že to není žádná ultra-extremistická záležitost. Že je přece úplně v pohodě zajít na choreo, že je úplně v pohodě jet na výjezd, že je v pohodě jet s fanklubem někam ven, že se ti fakt nic nemůže stát, protože za tím stojí ten klub.

A ty v tom klubu komunikuješ interně nejvíc s kým? S bezpečností, s marketingem, nebo s těma klukama, nebo holkama, co dělají web...?

To je strašně dobrá otázka a odpověď zní “se všema”. SLO je fakt pozice, která propojuje zdánlivě nepropojitelný jednotky. Když si fanoušci vymyslí na výjezd do Olmouce super trička a víme, že to udělá výborný efekt na tribuně, tak je potom na mně, abych domluvil, že na děkovačce hráči ty trička musí mít taky. To znamená, že potom na sportovním řeknu “vadilo by někomu ze sportovního úseku, kdyby si kluci vzali trička?” a tam nikdy neřeknou “no to by teda bylo blbý” vždycky tam bude “to je super myšlenka, jdem do toho”. Ale musíš tomu sportovnímu říct, že já tam budu mít pytel s tričkama, který dám Krejdovi, a Krejda je potom rozdá dál. Takže takovýhle komunikační most musíš vytvořit.

Nebo když víš, že fanoušci třeba překrývají vlajkama nějaké reklamní plochy partnerů, tak musíš říct obchodnímu, ať řekne svým partnerůmm, že to musí zkousnout. Že to je taková nedílná část partnerství se Spartou, že se občas se může stát, že jejich logo nebude kvůli vajce vidět. Ale že ta hodnota, spojit se se Spartou, je mnohem víc, než vizibilita loga.

Z druhý strany, organizovaný fandové umí být citlivý na svojí nezávislost. Jak je to nastavený? Řeší se s tebou, co bude na choreu, jaký vlajky budou viset a podobně?

Bavíme se o tom dlouhodobě a pořád, ale to neznamená, že občas nemůžeme mít nějaký třecí plochy: v sezóně 22/23, myslím, jsme měli choreo v Kotli, kde bylo vyobrazení z filmu Vřískot s kudlou. Dostal jsem ten návrh a říkám si, že to je v pohodě, ale bezpečnostní úsek se na to může dívat jinak. Udělat plachtu s kudlou může pro někoho být ofenzivní zbytečně, takže potom je to na mně, abych zjemnil to tření. A nejenom mezi fanouškama a klubem, ale i mezi klubem a policií, mezi klubem a nějakou náhodnou skupinou lidí, která se k tomu může dostat.

Naproti tomu: choreo na Galatasaray, kdy jsme měli obrázek českého lva, který byl “Hungry for Turkish Meat”, tak to jsme poslali na UEFA ohromně brzy, třeba až 6-7 týdnů dopředu, aby tam byl čas na přípravu. UEFA řekla “OK, v pohodě, toto není urážlivý”. A dva dny před zápasem se UEFA rozhodla, že to nakonec urážlivý je. Ale když už jednou dáš tu zelenou, když ti UEFA dá na něco zelenou, tak už prostě do toho jdeš. Takže to choreo bylo vyvěšené v takové formě, jak bylo původně schválené. Postavil se za něj klub. A myslím si, že to je dobře, že občas se postavíš nejenom těm fanouškům, ale i za ně a řekneš UEFA: “tohle byla bohužel vaše chyba, pojďme to teda přejít a třeba se nic nestane.” Takyže se nic nestalo, nikdo si nestěžoval.

Liší se tvoje náplň u domácích a u venkovních zápasů?

Doma, samozřejmě, moc dobře vím, kdy se připravují velké vlajky, kdy musíš mít ready propustky pro fanoušky, který jima budou mávat. Dneska vlastně ty fanoušky už kluci vezmou beze mě - je mezi náma velice dobrá koordinace, takže už u toho být ani nemusím. Doma vím, kdy přichází delegát na stadion, kdy se s ním potřebuju sejít, abysme si řekli, jestli je všechno v pohodě, jestli není nějaký průser někde... Doma většinou nebejvá právě proto, že je to už extrémně zajetá věc.

Ale venku se ti fakt každou minutu může něco stát: jedeš do Ostravy a na trati máš sebevraha - to znamená, že najednou, místo toho, abys měl plnej sektor, tak máš 800 lidí ve vlaku a snažíš se s policií řešit co nejrychlejší přesun z nádraží ve Svinově na stadion, aby bylo co nejmíň třecích ploch. A když já jedu s těma fanouškama, to znamená, že jsem si myslel, že tam budu v pohodě včas, ale teď jsem v tom vlaku uvězněný s nima a na stadionu za SLO nikdo není. To si potom třeba telefonuju s Ondrou Kasíkem, který jel nějakou jinou cestou a řeknu “Ondro, potřebuji, abys mi pomohl, kdyby náhodou byl nějaký průšvih, kdyby se někdo na něco ptal, kdyby někdo něco neměl...” A on mi vždycky rád pomůže. Takže fakt každý výjezd přináší spoustu proměnejch a neznámejch, který můžou, nebo nemusí nastat. Ale zároveň, jak já už mám všechny ty stadiony odjetý několikrát, tak moc dobře vím, kde se kudy chodí, kde je nějaká delší trasa z kotle mezi lavičky, nebo za delegátem do jeho místnosti, takže už se mi to taky dost dostalo pod kůži.

A jakou náplň má tvoje práce naproti tomu v Evropě?

V Evropě většinou jedeš na nějakej stadion poprvý - a většinou tam ty stadiony jsou kolosy, takže tam do toho sektoru jdeš 4 nebo 5 minut schodů a přemýšlíš, jak se tam co nejlíp pohybovat. A taky mám na to jenom den, takže já tam ve středu přijdu, zorientuju se, vyfotím to, dám to potom všechno ven a zároveň si v hlavě přehrávám, kudy vlastně ty fanoušci přicházejí, kde jsou turnikety, kde jsou nášlapy, kde se kontrolují vstupenky, kam je může přivézt autobus, protože je to něco, co prostě neznáš a zjistíš to až v ten den.

Co jsou, naopak, třeba věci, který na Spartě děláme pro hosty?

U nás třeba Norimberk na přáteláku chtěli krámek s merchem, takže jdeš za bezpečností domluvit, kde to můžeme udělat abychom jim vyšli vstříc. Taky jim říkáš, že u nás na stadionu se u stánků platí jenom kartou, že máš zálohu 50 korun, že máš stupínek nahoře a ne dole, jak můžeš pomoct, co se týče elektřiny, nějakého lepšího upevnění bubnů, nebo jestli chtějí choreo, tak jak ho rozbalovat a kudy ho vnýst, aby se u vstupu nemuselo celý rozbalovat, ale aby bylo jenom prohmataný, že tam není pyro... Zkrátka, co nejvíc minimalizuješ riziko, že jsou oni naštvaný ještě předtím, než ten zápas začne. Pak se ti málokdy stane od velkých táborů nějaká paseka. Samozřejmě, nemůžu slíbit, že se nic nestane, ale když třeba tureckým fanouškům nabídneš alternativní kolbásy - nemáš vepřový, ale jsou tam nějaký drůbeží, tak to je prostě pro ně krok navíc, kterej oni oceněj

Je vůbec fanouškovský “zlobení” vůbec tvoje téma? nebo to je spíš něco na bezpečnost, případně policii?

Je to moje téma: každá věc, co se týká fanoušků od toho, že si spálíš pusu o klobásu až po to, že jsou poničený záchody někde v Ostravě nebo tady, tak to jde ke SLO. Teď na Derby byly hostům povolený mávačky, takže tam bylo přes 800 mávaček na metrapůl dlouhých plastových tyčích. No a kvůli jejich naštvání z výsledku se z toho najednou stala zbraň - to znamená, že ty tyče k mávačce používali, aby jima sekali pořadatele, ale i obsluhu na stánku. A to je něco, kvůli čemu potom já v pondělí jdu na bezpečnostní úsek a oni mi to řeknou a ptají se mě, proč jim teda vycházíme tady v tom vstříc a já říkám “protože fandění je príma. Je to príma doplněk k prezentaci a je prostě lepší jim vyjít vstříc, než to zakázat.” Bohužel prostě nemůžeš nikdy garantovat to, že lidskej element neudělá chybu. To je taky součástí mojí práce.

Vybavíš si zápas, kdy jsi byl na sparťanský fans extra pyšnej?

Jo, a je to trošku blbý, že nezabrousím moc do historie, ale je to tadyta sezona a zápas se Záhřebem ale i s Kodaní, kdy jsem fakt cítil, že ten stadion ti nedodává jenom 12. hráče, ale 14., 15. Ta Kodaň je fanouškovsky ohromně silná a jejich “Sektion 12” je něco, z čeho si musíš brát příklad. U nás doma jsme je ale naprosto přejeli na tribuně a skoro bychom je přejeli i na hřišti. Ale fakt jsem tehdy věděl, že to, co se momentálně na tom stadionu děje, je něco tak strašně silnýho, že proti tomu se nedá hrát. Ta Letná žila a byla ohromně silná a já si říkal “tohle je přesně to, co si ten fanoušek přeje zažít.”

Co jsi prožíval u toho nešťastnýho vyklízení Kotle minulou sezonu proti Slovácku?

Jako SLO jsi jenom spojka. To znamená, že když nějaký fanoušci udělají takovou chybu, že se rozhodnou přelízt plot a jít si pro nějakou fyzickou konfrontaci a na bázi toho dostanou zákaz chození na stadion, tak je ti jasný, že to nebude bez odezvy. Chci ale říct, že zákaz je až ta poslední možnost. Represe, zakazování někomu chodit na stadion, je vlastně to, kam nechceš dojít. Ty nechceš nikomu dávat zákazy. Přece pro klub je to nesmysl, zakazovat svýmu zákazníkovi, který ti přináší peníze, u tebe utrácet. Ale bohužel někdy k tomu prostě musíš přistoupit a když se Kotel rozhodnul, že ty tresty, které se těm fanouškům daly, byly neadekvátně vysoký, tak mají právo projevit svůj nesouhlas tím, že se k tomu klubu otočí zády. Mě to mrzelo hlavně za sportovní úsek, který do toho šlapal na 110% a já už jsem na podzim viděl, že ta sezóna bude dobrá, že prostě stačí jenom věřit. Ale zároveň jsem chápal i smýšlení Kotle, protože ty musíš chápat úplně všechny ty strany a musíš se do nich vcítit a jedině díky tomu jsi dobrý SLO. Takže potom jsme začali přemýšlet o nějakých možnostech, jak ten zákaz udělat jinak. Myslím si, že jsme vymysleli dobrý systém, který těm klukům dává možnost si zkrátit trest a k tomu ještě pomáhaj klubu. Oni dostávají nějaký body za to, že si něco odpracujou na stadionu, takže to dává smysl, když takovou nehezkou věc přetvoříš v kooperaci s dalšími odděleními v něco pozitivního. Teďka si vlastně ten moment s tím Slováckem vybavím jako start něčeho většího. To, že se to stalo, bylo vlastně dobře, protože se zase rozhejbaly ledy.

Konec I. části

Novák


Účet SLO Sparta na Twiteru ZDE

Účet SLO Sparta na FB ZDE




Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále

Tipovačka k Euru 2024

My máme double, alééé! - shrnutí sezóny

Vyhlášení výsledků jarní TIPOVAČKY 2023/24

Fanoušek měsíce - ferousek

Sparťanská energie

Co týden dal a dá jaro 2024 (15.díl)

Sparťanské sedací pytle - speciální nabídka na oslavu 38. titulu a double pro fanoušky Sparty!

Střed vesmíru - report ze zápasu Sparta - Plzeň a oslav titulu

Double!!! - report z výjezdu do Plzně na finále Mol Cupu

Co týden dal a dá jaro 2024 (14.díl)

Dělej seno, dokud svítí slunce - report z výhry Sparty v Mladé Boleslavi a zisku titulu

Novák | 11.06.2024 07:29 Vstoupit do diskuze
0