roboACS | 20.08.2024 07:21

Když jsme hráli v Jablonci naposledy, bylo to loni z kraje srpna, tak jsme tam vyhráli 5:1, když už po půli jsme vedli 5:0. Tenkrát jsme zrovna měli mezi pohárovými zápasy proti Kodani v třetím předkole LM. Letos už máme FCSB úspěšně za sebou. Do Jablonce jsem jel s tím, že jsem očekával další tři ligové body, ale předpokládal jsem, že to asi nebude tak jednoduché jako loni.

Na Čerňáku jsme tentokrát měli sraz v 17:30. Hodně neobvykle jsme jeli pouze ve dvou a s jednou přestávkou jsme byli u jablonecké střelnice už asi v 18:50. Říkal jsem si, jak jsme tu parádně brzy. Jenže objevil se neobvyklý problém, který se nám tu ještě, co paměť sahá, nikdy nestal. Parkoviště u Kauflandu už bylo zcela plné. Takže jsme museli přece jen zajet kousek do města a zaparkovali v jedné z bočních uliček asi deset minut chůze od stadionu.

U vchodu do sektoru překvapivě žádná velká fronta. Většina kotelníků už byla na svých místech nebo ve frontách u stánků. my jsme zabrali místo až úplně u plotu oddělujícího náš sektor od reklamních bannerů a kotlíku domácích. K východu to tedy bylo poměrně hodně daleko a tak jsem celé utkání i pauzu setrval na svém místě. O přísun pivka se mi postarali dobří lidé z okolí.

Už si pomalu zvykáme, že pod trenérem Larsem Friisem nikdy nezůstane v sestavě na kameni kámen a nejinak tomu bylo i tuto sobotu. Myslím, že to bylo celkem sedm změn v sestavě oproti té, která vyválčila postup v Rumunsku. Na stoperu nastoupil s kapitánskou páskou David Pavelka. To byl dost nečekaný tah. David se po utkání vyjádřil, že se mu na stoperu hraje dobře a že teď je rád, že se vůbec dostane do sestavy. Útočný trojzubec? Tentokrát ve složení Ermal Krasniqi, Lukáš Haraslín a Indrit Tuci. V základu byl i Angelo Preciado, poslední dobou v médiích hodně skloňované jméno. Naopak opět jen na lavičce zůstal Jan Kuchta. A na lavičku už se vrátil i uzdravený Filip Panák. Úplně odpočíval Martin Vitík.

Úvod utkání byl slavnostní. V létě ukončil svou úspěšnou hráčskou kariéru bývalý hráč Sparty a Jablonce Tomáš Hübschmann. Dnes se oficiálně rozloučil. Převzal dary od zástupců obou klubů a ve stoje mu aplaudoval celý zaplněný stadion. Domácí kotlík se prezentoval i choreografií s jeho podobiznou a nápisem Díky kapitáne.

Sparta vzala hned od úvodu otěže utkání do svých rukou a prvních asi dvacet minut se hrálo převážně na branku pod našim kotlem. Ovšem naše šance zůstali nevyužity. Po rohovém kopu nevyužil nejistého výběhu brankáře Hanuše kapitán David Pavelka. Hlavičkou zamířil těsně vedle. Střelu Ermala Krasniqiho naopak Hanuš skvěle vyrazil u své levé tyčky. Pak kousek vedle mířil i Lukáš Haraslín. K pravé tyčce mířil i Indrit Tuci, ale zase tam jen našel Hanuše. V úvodní dvacetiminutovce se nám tedy tentokrát utkání nepodařilo rozhodnout a do hry se čím dál více dostávali i domácí. Ve 24 minutě nebezpečná střela Hollého naštěstí neprošla až na branku. O chvíli později mířil Beran doprostřed branky, což nebyl pro Vindahla vůbec problém. O chvíli později z vápna přestřelil náš Indrit Tuci. Hrál se slušný fotbal se šancemi na obou stranách. Na první gól jsme si počkali do 38 minuty. Akci založil dlouhý výkop Petera Vindahla. A přes Ermala Krasniqiho a Indrita Tuciho se míč dostal až k Lukášovi Haraslínovi, který obalamutil svého obránce a míč poslal po zemi do branky - 0:1. Ještě před pauzou mohl slovenský reprezentant přidat druhý gól, ale jeho střelu z trestňáku, která mířila pod břevno, vytáhl Hanuš na rohový kop. I domácí mohli vyrovnat. Tekijaškiho střelu vytáhl u pravé tyčky Peter Vindahl a Nebylova střela proletěla pro změnu kousek vedle levé tyčky.

Vyrovnáno mohlo být hned po pauze. A opět jsme mohli domácím gól věnovat. Naštěstí i Angelo Preciado zná to, co se fotbalisté učí už od žáčků. Totiž že malá domů se nesmí posílat do prostoru branky. Pak se chvilku nehrálo. Naši fandové si připravili pyrotechnickou vložku. Hráči stáli ve vápně pod naším kotlem a čekali až se dým rozplyne. Nejen Tomáše Wiesnera pobavil domácí moderátor, který se snažil rozpumpovat atmosféru pokřikem Jablonec Jablonec. Odpovědí mu bylo hromové Sparta Sparta a nejen Tomáš zatleskal. Během druhého poločasu Tomáš Wiesner zatleskal ještě jednou. To když ho domácí hlasatel přejmenoval na Ondřeje. Když už se zase hrálo přišel další nebezpečný moment před naší brankou. Střelu jednoho z domácích hráčů ekvilibristicky zneškodnil Indrit Tuci. Tohle by hodně lidí nedokázalo a nebo by si vykloubilo prdel. Další přerušení utkání přišlo po hodině hry. Domácí už se radovali z vyrovnávacího gólu, ale jejich radost ukončil VAR, který potvrdil, že gólu předcházel faul. Rozhodčí byl blízko a měl by to vidět. Někdy mě ten jejich alibismu, že to zachrání video, dost štve. Sice jsme tedy stále vedli 1:0, ale nejen já jsem si říkal, že po pauze se na tu branku pod našim kotlem hraje až moc. Naštěstí si to uvědomili i naši hráči, Lars prostřídal a hra se zklidnila. Na posledních třicet minut se na hřiště dostal i uzdravený Filip Panák, který vystřídal Davida Pavelku a převzal od něj kapitánskou pásku. Místo Lukáše Haraslína nastoupil Veljko Birmančevič. Sparta zvedá hlavu směrem kupředu a v 68 minutě po centru Angela Preciada pálil z první do sítě Indrit Tuci - 0:2. Tohle je ten Preciado jak ho máme rádi. A Tuci druhý gól ve dvou venkovních zápasech po sobě. O deset minut později to mohlo být už 3:0 pro nás, ale střelu Veljko Birmančeviče zastavil skluzem jeden z domácích. O chvilku později zamířil stejný hráč jen těsně vedle levé tyče. A jen o pár minutek později gólman Hanuš zneškodnil jak střelu Tomáše Wiesnera, tak i dorážku Veljka Birmančeviče. Naši hráči se pak stáhli a snažili se hru kontrolovat a i trochu brnkat na nervy domácím hráčům i fanouškům. Drželi jsme míč na vlastní polovině a obránci si přihrávali mezi sebou. Občas se do toho samozřejmě zapojil i brankář Vindahl. Jenže to by snad ani nebyla současná Sparta, aby si to v závěru trochu nezkomplikovala. Začalo to zraněním Veljka Birmančeviče. Ale jelikož jsme už měli prostřídáno musel utkání dokulhat. Naštěstí to postupně trochu rozběhal a tak všichni doufáme, že to nebude nic vážného. V 88 minutě prostřelil Petera Vindahla Martinec - 1:2 a bylo zaděláno na drama. Ještě k tomu se nastavovalo deset minut. Najednou v deseti (Birma jen kulhal) to vítězství nebylo tak jasné, jak se zdálo ještě pár minutek zpět. Ale nastavení naši hráči zvládli skvěle. Domácí jsme už k ničemu nepustili a ještě jsme pár krát zahrozili z brejků. Kulhající Birma trefil tyčku. Pískej konec. Jo je to tam. Vyhráli jsme 2:1.

Na stadion si našlo cestu 5500 platících diváků. Bylo tedy skoro vyprodáno. Na čemž měli zase minimálně ze 70% zásluhu fanoušci Sparty. Obsadili jsme nejen celou nám vyhrazenou tribunu za brankou, ale i skoro celou protilehlou. Vytvořili jsme našim hráčům domácí prostředí a ti se nám za to odvděčili dalšími třemi body do ligové tabulky.

Pět ligových zápasů, pět výher, 15 bodů a první místo. Nádhera a jen tak dál. První místo si příští týden můžeme tak trochu upevnit. Protože sešívky i Plzeň si svá utkání odložili. A tak když porazíme příští sobotu doma na Letné Slovácko povedeme ligu už jako že o pět bodů.

FK Jablonec – AC Sparta Praha 1:2 (0:1)

Góly: 88. Martinec – 38. Haraslín, 68. Tuci. Rozhodčí: J. Machálek - P. Caletka, P. Antoníček (V. Zaoral) | VAR: J. Petřík | AVAR: K. Hájek. Návštěva: 6 108.

Sestava Jablonce: Hanuš - Martinec, Tekijaški, Souček (85. Hurtado) - Čanturišvili, Beran, Nebyla (66. Suchan), Cedidla - Alégué (66. Kanakimana), Puškáč (78. Krulich), Hollý (78. Fortelný)

Sestava Sparty: Vindahl - Pavelka (61. Panák), Ross, Zelený (73. Sörensen) - Preciado (73. Ryneš), Solbakken, Sadílek, Wiesner - Krasniqi, Tuci (85. Olatunji), Haraslín (61. Birmančevič).