Bombito | 21.08.2005 00:21

Dře-pí-me, dře-pí-me, dře-pí-me !!! skandoval sparťanský kotel závěrečnou půlhodinu dnešního ligového utkání mezi domácím FC Slovan Liberec a naší Spartičkou. Nezdál se mu výkon našich miláčků proti nažhaveným domácím borcům. Zatímco liberecké torzo hrálo jako o život, hráči lítali jako dravci, naši šampióni dřepěli za pecí a domnívali se, že se domácí porazí sami. Fanoušci Sparty prostě chtěli své koně probudit! Nebo, že bych špatně slyšel??? Než k těmto událostem došlo, stalo se mnoho zajímavého.

Po středečním reprezentačním utkání se Švédskem jsme vyrazili za reprezentanty Sparty do severočeského Liberce, kde nás čeká třetí soupeř v letošním ročníku Gambrinus ligy, neporažený Slovan Liberec. Právě ten Liberec, který jsme v letním přestupovém okně vybrali podobně jako kuna slepičí kurník. Paradoxně Mirek Slepička, dále Karol Kisel, Petr Lukáš a Libor Došek nosili v loňské sezóně dres Slovanu a dnes hájí naše rudé barvy. Zastávka v Mnichově Hradišti na oběd, zbylých pár desítek kilometrů do podještědské metropole, zakoupení vstupenek a již jsme na krásném libereckém stadiónu, tradičně za ochranou sítí. Tentokráte překvapivě bez ponižující osobní prohlídky.

Sledujeme rozcvičení hráčů a nic nenasvědčuje, že končí chvíle, kdy se můžeme ještě usmívat.Kuchař Jaroslav Hřebík dnes vaří z těchto ingrediencí: Blažek, Pospěch, Petrouš, Lukáš, Kadlec, Poborský, Zelenka, Hašek, Sivok, Kisel a Slepička. Docela chutné menu, jen toho útočného pepře je tam, na můj vkus, málo. Domácí diváci i funkcionáři poděkují svým bývalým hráčům a tímto okamžikem končí idylka.

Od úvodní minuty zápasu jsou nástupci těchto borců o poznání rychlejší, dravější a nebojím se říci, i fotbalovější. Nestačím se divit, odvracíme ataky soupeře s vypětím všech sil. Na ohrožení branky domácích žádné nezůstávají. Jarda Blažek dělá co může, obrana hoří, záloha jako by neexistovala, Karel Poborský chodí po hřišti jako šafář a Mirek Slepička v útoku mě připadá jako bludná ledvina. Slovan má převahu a jen díky tomu, že jejich střelci dnes neobuli správné gólové kopačky, končí poločas za bezbrankového stavu. Zajímavým okamžikem první půle je i žlutá karta pro náhradního gólmana Tomáše Grigara za nevhodné chování na lavičce.

Přestávku využijí přípravky obou týmů k přátelskému zápasu. Naše naděje jsou lepší, a po zásluze vyhrají 1:0. To je také poslední vítězství našich barev v dnešním dni. Obě dorostenecká mužstva prohrají své derby s bezdomovci a tak ti špunti byli jedinou naší dnešní radostí.

Do druhého poločasu nastoupí místo nevýrazného Lukáše Zelenky (dnes to pittbul nebyl) Míra Matušovič. Hru oživí, ale jen an pár minut. Liberečtí jsou opět všude dřív, jsou rychlejší, drzejší, prostě lepší. Častokrát jsem slyšel, že po repre pauze hraje Sparta špatně. Dnes hrála také špatně, ale vůbec si nemyslím, že by to mělo něco společného s utkáním ve Švédsku. Taková výmluva je, dle mého názoru, pitomost. Naše „hvězdy“ se pravděpodobně domnívají, že se soupeři budou porážet sami. Ale to je obrovský omyl. Je na trenérech, aby jim takové myšlenky vyhnali z hlav. Vrátím se do virtuální kuchyně. Připadá mě, že se hráči před zápasem nacpou zemlbábou. Přitom by měli „žrát“ syrové maso, aby se na svého soupeře vrhali jako hladoví vlci. Nedá mi to, nevzpomenout na tataráčky před derby se Slávií. Mnohokrát zde byl Franta Straka za tento motivační prvek kritizován a zesměšňován, ale ty bezdomovce jsme porazili. Možná i díky tomu syrovému masu.

A tak přichází to, co prostě přijít muselo. Po hodině hry se domácím daří vstřelit úvodní branku zápasu. Úvodní a zároveň i rozhodující. Zbytek zápasu dohrají ve vítězné eufórii, kterou nedokážeme zlomit. Druhý gól, vstřelený těsně před koncem zápasu již nic neřeší. Prohráváme naprosto zaslouženě, domácí měli větší vůli po vítězství a také fotbalově byli dnes lepší.

Jarda Blažek dělal, co mohl, až na jedno zaváhání mu nelze nic vyčítat, za góly nemohl. Zdeněk Pospěch nehrál tak dobře, jako ve středu ve Švédsku, Petrovi Lukášovi několikrát utekli domácí útočníci, Adama Petrouše zase přeskakovali útočníci, Michal Kadlec také nebyl dvakrát jistý, Karel Poborský hraje jako bez zájmu, na Tomáši Sivokovi bylo znát zranění z minulého zápasu, Karol Kisel se trápil celý zápas, Lukáš Zelenka toho umí mnohem víc, než ukázal dnes, Míra Slepička sice lítá jako utržený vagón, ale je, bohužel, stejně tak produktivní a tak jediným hráčem, který mě dnes nezklamal, byl ten nejstarší, Martin Hašek. Naběhal toho jako zbytek mužstva dohromady a tak se nelze nějakým chybičkám divit. Ten jediný věděl, jaký dres má na sobě.

A musím se opět a znovu zmínit o pozápasové děkovačce. Jezdíme za Spartou ve svém volnu desítky, někdy stovky či tisíce kilometrů a naši hráči si toho neváží. Dnes nám alespoň z dálky zamávali Jarda Blažek a Zdeněk Pospěch. Pro ostatní jsme byli pára, ani se neohlídnuli! Chápeme, že jsou zklamaní z porážky, ale to my také. Trochu té úcty by chybět nemělo nikdy, ani po prohraném utkání.

Spokojení mohli odcházet domácí fanoušci, kteří na konci utkání ukázali plakát s nápisem „Tento výsledek jsme čekali“. Také i ti sparťané, kteří dali přednost návštěvám zoologických zahrad, výstavám květin, nebo ti, kteří ukázali Pražský hrad svým zahraničním hostům. My, co jsme byli v Liberci, můžeme jen doufat, že příště to bude lepší. V předvečer výročí okupace spojeneckých vojsk v roce 1968 nám naši miláčci velkou radost neudělali. Přejme si, aby nám chmurnou náladu vylepšili ve středu, o Bartolomějské noci, borci Anderlechtu Brusel. Aby vyběhli s tou sešívanou chátrou jako katolíci v roce 1572 s hugenoty. Žít je, na rozdíl od historie, mohou nechat, ale nic víc.