Ludva | 15.09.2005 12:14

První zápas Spartičky v Lize mistrů přivedl na Letnou holandský tým Ajax Amsterdam s českými fotbalisty Grigerou a kapitánem Galáskem už od prvních minut v základní sestavě. Přijelo je podpořit tak 500 fandů a celkově se na stadionu nakonec "tísnilo" 15000 diváků. Je docela ostuda, že Sparta nedokáže vyprodat v milionové Praze ani svůj na evropské poměry malý 20ti tisícový stánek. Zápas byl asi "zápasem hrobu" pro trenéra Hřebíka, protože po výkonech v lize ho mohly zachránit jen vydělané miliony v Lize mistrů. Zvolil pro to asi jedinou možnou alternativu, tedy prešovský beton par excellance.

Úvodní poločas byl důkazem toho, že ač dobří sparťanští hráči, na své protějšky zkrátka neměli. Neviděl jsem sice statistiku držení míče, ale myslím, že by to bylo hrozivé číslo v neprospěch Hřebíkovy squadry. Bylo jen otázkou času, kdy to tam padne, ale naštestí odletěla hráčům Ajaxu muška nebo zaskočil dnes velmi dobrý Jarda Blažek. Nejhorším hráčem Sparty byl podle mě Slepička, který kdyby na hřišti nebyl moc by se toho nestalo. Ani Poláček celkem logicky nemohl zářit sebedůvěrou. Naopak se mi líbila obrana (ono bránilo vlastně 11 hráčů, takže tento dojem může být zkreslen tím, že zkrátka nepadl gól) a samozřejmě Tomáš Sivok, který ač asi ne zcela s vyléčeným kotníkem podal optimální výkon.

Druhý poločas přišel na hrot útoku Matušovič a značně rozproudil ochladlou sparťanskou krev. S jeho aktivitou se zvedla i aktivita ostatních a objevily se i první šance či náznaky šancí Sparty. Největší byla asi přízemní střela právě ex-chachara Matušoviče, kterou ale gólman Ajaxu se štestím vyrazil...notnou dobu míč poskakoval před brankovou čarou, ale prostě nezapadl tam kam měl. Pak přišel krásný fotbalový moment, kdy se opět Matušovič opřel životním nápřahem do míče a ten "protrhl" síť v holandské šibenici.
Najednou hráčům Sparty narostla křidélka (křídla to teda rozhodně nebyla) a i se zásluhou např. Zelenky dostávali do brejků. Jeden takový mohl rozhodnout zápas, ale Karel Poborský propásl nejvhodnější moment ke střele.

Jelikož Ajax předvedl na Spartě fotbal, bylo by asi kruté (i když i to se občas stává), aby odjel bez bodového zisku. I když není na denním pořádku aby v jednom zápase padly dva tak pěkné góly, dnes výjimka potvrdila pravidlo. Sneijder v 91. minutě (nastavovaly se minuty 4) vymetl šibenici i Blážovy branky a stanovil tak konečné skóre na 1:1. A nemuselo zůstat jen u toho, protože střela Charistease o minutu později jen o trošičku minula šibenici druhou.

Celkově vzato tak zápas skončil "spravedlivou" remízou. Protože gól Ajaxu už padnout nemusel, ale takováto výhra Sparty by byla více než štastná.

Na závěr musím zmínit velmi kvalitní choreo produkci a i support předvedený kotlem Sparty. Nejprve bylo předvedeno choreo "Nebe" (modré pozadí s nápisem "Pokud postoupíte, vynesem vás do nebes", pohárem LM a znakem Sparty). Poté Sparťanské pruhy s nápisem "Barvy našeho srdce" a hned na to Sparťanské balónky s nápisem "Barvy našeho života". Byla roztažena i sektorovka a myslím že se po celý zápas i docela hlasitě fandilo.

Celkově vzato to byl příjemně strávený večer, ale určitá pachuť a rozpaky nad předvedenou hrou zde stále bohužel zůstávají. Snad se Sparta po tomto dílčím úspěchu (kterým zisk bodu při současné konstelaci přece jen je) konečně rozjede do mistrovských obrátek.