alvaro_recoba | 06.11.2005 21:58

Stařičké Highbury, od roku 1913 domov slavného Arsenalu. Třináct ligových titulů, deset triumfů v F.A. Cupu a dvanáct vítěztsví Community Shield. To jsou úspěchy, které Gunners za 92 let pobytu v tomto posvátném chrámu nastřádali. Chybí pouze jediné – trofej z Ligy Mistrů.. To však hodlá Arséne Wenger v letošní sezoně změnit. Ve středu se „kanonýrům“ pokusila cestu za tímto cílem znepříjemnit naše Spartička.

Neomezený vládce našeho milovaného klubu Daniel Křetínský v rámci své války vůči slušným fanouškům udělal vše, co bylo v jeho silách, aby utkání neviděl jediný Sparťan. Jak jste se zde však mohli dočíst minulý týden, nám se podařilo vstupenky se štěstím sehnat a tak se ve středu ráno sešla na Ruzyni skupinka pěti Sparťanů a vyrazila směr Londýn. Tam nás přivítalo typické anglické počasí, které se v podobě hustého deště přeneslo i do večerního utkání. Před zápasem jsme stihli na nedalekém Ashburton Grove zkontrolovat stavbu nového stadionu, kam se Arsenal po letošní sezoně stěhuje a hned poté zamířili na samotné Highbury. Po nákupu suvenýrů v pěkném fanshopu, focení stadionu ze všech možných stran a prohlídky zajímavých stánků okolo (nebyl problém koupit zde například programy ze zápasů Arsenalu 40.let) jsme se přesunuli před West Stand, kam jsme měli lístky a čekali na otevření stadionu, které přišlo asi hodinu a čtvrt před utkáním. Mile nás překvapila osobní prohlídka, která vlastně žádná nebyla. Pouze ti, kteří měli podezřele velký batoh, museli ukázat jeho obsah. Kapitolou samou pro sebe jsou útroby stadionu. Teprve tam na vás opravdu dýchne celá historie a uvědomíte si, kde se vlastně nacházíte, že nápis před stadionem „Welcome you to Highbury – The Home of Football“ má něco do sebe. Na velkých fotografiích na stěnách jsou vyobrazeny největší a nezapomenutelné momenty z historie klubu. Jak můžete vidět na fotkách pod článkem, uvnitř stadionu se na každém kroku nachází velká obrazovka, kde se před utkáním můžete podívat na představení obou týmů, po jeho skončení samozřejmě na sestřih nejzajímavějších momentů atd. Po nezbytném předzápasovém občerstvení jsme se vydali konečně na tribunu a utkání mohlo začít.

Velmi nemile nás však překvapila informace od pořadatele, že na stadionu dnes nesmíme fotit. Naše argumenty, že je to přece nesmysl, nepomohly. A jelikož riskovat ztrátu fotoaparátu nikdo z nás nechtěl, obrázky z utkání zde bohužel nenajdete. Tak alespoň popíšu slovně své dojmy ze stadionu. Ono by to vlastně šlo vyjádřit jen jedním slovem – nádhera. Do té doby jsem znal Highbury jen z fotek, ovšem ve skutečnosti je daleko hezčí. Vůbec se mi nechtělo věřit tomu, že tento skvost a chlouba britského fotbalu zažívá svou poslední sezonu. Nové stadiony jsou sice moderní a svým způsobem i hezké, ovšem ty staré nikdy stoprocentně nenahradí...Popisovat zde průběh zápasu by bylo jen ztrátou času, doma u televize jste jej určitě všichni viděli. Těžko říci, jak se našim fotbalistům hrálo bez podpory diváků. Nad tím se však musí zamyslet někdo jiný než já... To fanoušci Arsenalu jsou bezpochyby jedni z nejlepších na světě a ve středu to dokazovali celý zápas. I z televizního přenosu byly určitě slyšet notoricky známé chorály, oslavující domácí hrdiny. Zkoušel jsem si představit takovou atmosféru v naší Toyota Areně, ovšem obávám se, že to je stále otázkou několika desítek let (při současném vedení klubu možná stovek). Konečný výsledek 3:0 je vzhledem k průběhu utkání možná až příliš krutý, na druhou stranu se asi s ničím jiným před zápasem ani nepočítalo.

Po odchodu ze stadionu jsme v místní stanici metra s „překvapivým“ názvem Arsenal Station objevili zajímavou věc (viz.foto vlevo). Dlouhý tunel, kterým chodí cestující k metru / od metra, je zde rozdělen na dvě části, které jsou od sebe odděleny mříží. Širší část (4-5m) je vždy před zápasem vyhrazena pro fanoušky Arsnealu, kteří na utkání právě metrem přijíždí téměř všichni, tj.40 000 lidí. A představte si, že byste se přes takový dav chtěli probít až dolů k vlakům. Nemožné. A od toho tu je druhá část tunelu, široká jen asi půl metru. Tou vás tamní zaměstnanec v takové situaci pustí a vy se tak vyhnete tisícům fandů, táhnoucích na Highbury. Tady zkrátka počítají úplně se vším.

Den jsme uzavřeli v příjemné londýnské hospůdce ve čtvrti Soho, kde točili mimo jiné výborné pivo Foster´s a o něco horšího Guinesse (tomu se říká slovo do pranice). Z našeho dalšího putování po Londýně, jeho památkách a ostatních fotbalových stadionech, přineseme reportáž v průběhu týdne!

alvaro_recoba

alvaro_recoba | 06.11.2005 21:58 Vstoupit do diskuze
7