AAA | 24.11.2005 11:03

Na zápas do Amsterdamu se naše skupinka vydává přesto, že nemáme jistotu, že zápas uvidíme. Již na hranicích s Nizozemím většinu aut odchytává místní policie, kontroluje pasy, zavazadlové prostory atd. Před stadionem se potkává osazenstvo jednotlivých aut, zjišťujeme možnost dostat se na stadion. Lístky se prodávají jen na základě předložení pasu, takže to zkoušíme přes místní, kteří ale žádnou ochotu neprojevují. Později se k nám přiřítí místí policie, zabavuje všem pasy, přichází námi oblíbený překladatel z UEFA a tlumočí nám od policie, že nemáme šanci se dostat na zápas (pasy se prý mají kontrolovat i při vstupu) a jestli tam někoho z nás uvidí, tak ho čeká vazba. Další buzeraci raději nechám bez komentáře, protože s fanoušky Sparty se zacházelo jako s největším odpadem, vyhrožování apod. Nakonec jsou nám pasy vráceny a my se vydáváme na obhlídku okolí – fanshopu, okolí stadionu, klubovny místních radikálních fans a nakonec i do ulic města.

Před zápasem zjišťujeme všechny možnosti dostat se na stadion – těch není zrovna málo: lístky nám nabízí fanoušci Ajaxu, nějaký ten překupník by se taky našel, ale nakonec nakupujeme lístky v pokladnách, kde po nás nikdo pasy nechce (lístků bylo dost). Před tím se většina z nás maskuje šálami a dalšími suvenýry Ajaxu. Při vstupu po nás pas taky nikdo nechce, takže se bez problémů dostáváme na stadion. Lístky jsou do různých sektorů, takže šance projevit se jako skupina není. Před stadionem je zatčena jedna osoba z našich řad za neuposlechnutí výzvy policie v holandštině -)

Na stadionu vlaje přes 40 000 bílých vlaječek s logy Sparty a Ajaxu, vypadá to perfektně, fanoušci mávají s vlajkami do rytmu bojové hudby. V průběhu zápasu ale atmosféra na stadionu více než průměrná, stejně jako hra obou týmů. Od 46 000 diváků jsme čekali mnohem mnohem víc.Za zmínku určitě stojí, že v jednom ze sektorů fanoušků Ajaxu bylo odpáleno několik světlic a 3 dýmovnice. Nikdo nezasahoval a trest pro klub určitě nebude žádný, Ajax není Sparta, se kterou si UEFA dělá co chce.

Sparta se sice snaží, ale viditelně nemá rychlostně ani technicky na hráče Ajaxu. Nakonec odolává až do druhého poločasu, jak zápas dopadl, ví každý. Někteří hráči předvedli tragický výkon – snahu upřít nelze, ale trenér Griga bohužel nemá moc na výběr. Po druhém gólu v naší síti začíná fandit celá F-Side a nálada a atmosféra v posledních minutách je výborná. Snížení na 2 – 1 nám přinese aspoň trochu radosti a nadějí do zápasu s Thunem. V posledních minutách Sparta tlačí, ale je už příliš pozdě.