recchi | 05.03.2006 12:50

Dne 6. března 1966 se v letenském sále Ponrepo konala ustavující konference SPARTAKLUBU. Cesta k této historické události v životě sparťanských fanoušků však nebyla jednoduchá. Oficiální usnesení X. konference SPARTY dne 26.2.1965 žádost o jeho zřízení sice zamítlo, ale ještě téhož roku, dne 9.12.1965 revokovala XI. Konference minulé usnesení a dala podnět k ustavení odboru přátel SPARTY na území celého tehdejšího Československa, který vznikl pod názvem SPARTAKLUB.

Ve stanovách se uvádělo, že SPARTAKLUB je dobrovolným aktivem sportovců a přátel sportu sympatizujících se SPARTOU. SPARTAKLUB přijímal zpočátku za svého člena každého československého občana staršího 18ti let s tím, že mladší zájemce evidoval. Vzhledem k lavinovitému zájmu fanoušků následně upravil hranici věku přijímání členů na 14 let. Stanovený roční příspěvek činil nejméně 20,-Kčs, zápisné 10,-Kčs a úhrada za legitimaci a statut – 5,-Kčs. Pro své členy vydal několik bulletinů označených „Zpravodaj“ a rozčeřil hladinu časopisem SPARTAklub, který měl formát 69x49 cm a byl tehdy největším sportovním časopisem světa! Občasník byl pro členy rozesílán zdarma a pár výtisků bylo volně k prodeji za cenu 1.80,-Kčs. SPARTAKLUB vydal také pro své členy oficiální odznak. Po celé republice vznikaly pobočky SPARTAKLUBU, již koncem roku měla tato organizace přes 8.000 členů a např. k 31.10.1970 evidoval SPARTAKLUB 19.782 svých méně či více aktivních členů. Pobočky pořádaly ve svých regionech různé akce od sportovních turnajů, přes zájezdy až po různé kulturní podniky, plesy a taneční produkce. SPARTAKLUB stál u zrodu řady mládežnických turnajů, nezapomínal ani na nejstarší. Převzal záštitu nad členy SPARTY, kteří se SPARTOU žijí celý život, pro které byla SPARTA vším a bez níž si nedovedli představit svůj život. Byli to „starosparťané, z nichž mnozí proslavili jméno SPARTY a celého Československa a sportu daleko za hranicemi. SPARTAKLUB obnovil renezanci Staré Sparty, založil XI. Internacionálů, pořádal besedy s hráči atd. nemalou zásluhu měli jeho členové i na obnově Síně slávy, na budování pečlivě rekonstruovaného archivu, na publicistické činnosti od dvoudílné ŽELEZNÉ SPARTY, přes SPARTU V AMERICE, až po almanachy, jubilejní příležitostné tisky, plakáty a programy k jednotlivým utkáním.

Prvním předsedou SPARTAKLUBU od 6.3.1966 do 26.8.1968 byl zvolen národní umělec, režisér Martin FRIČ. Po jeho smrti bylo vedení kolektivní a 30.8.1969 byl zvolen předsedou herec Václav VOSKA. V roce 1975 pak převzal funkci předsedy Josef RICHTER, ale to už byla éra pokračovatelů..Odboru přátel SPARTY až po dnešní FAN KLUBY SPARTY.

A jedna perlička závěrem. V blahopřejném dopisu se tehdejší předseda odboru přátel SLAVIE herec Martin RŮŽEK zmínil o tom, že jejich organizace se zrodila již na podzim roku 1963. Archivy však bývají zlomyslné. Tak např. sparťanské archivy uchovávají originál členské legitimace Václava VYŠOHLÍDA z Dobrovic, který byl členem kroužku přátel SPARTY již v roce 1936! Takže zase jen věčně druzí.:-)

Takové tedy byly začátky organizace, jejíž členové si dali za úkol všemi svými silami propagovat to, co bylo a dodnes je hluboce vryto do jejich srdcí. Jak napsal tehdejší tajemník SPARTAKLUBU František SEDLÁČEK: „ SPARTAKLUB – toť velká rodina přátel slavného klubu. Jednou pochopíte, že bylo ctí stát se členem této rodiny…rodiny SPARTY – slavné a hrdé, železné a rudé.“

Jsem šťastný, že jsem členem této rodiny byl.
recchi

recchi | 05.03.2006 12:50 Vstoupit do diskuze
3