lucifer.pekelny | 22.08.2006 00:05

… ist eine Simulantenbande, chtělo by se mi zvolat spolu s lékařem ve známém díle J. Haška Osudy dobrého vojáka Švejka při shlédnutí sobotního zápasu Sparta – Příbram.

Zápas byl bohužel ovlivněn zejména antifotbalem hostí, čímž nemyslím prosté betonování, či odkopávání míčů, které na Letné předvádí a hlavně v lepších dobách předvádělo velké množství týmů. Toto beru jako součást taktiky, či to lze pochopit tak, že papírově slabší se pokusí ubránit se, neinkasovat a popřípadě z brejku dát gól.

Toto vše pochopím a i když se mi to líbit nemusí a nelíbí, chápu to. Co však nechápu, je hnusná hra - nehra Příbrami, kdy divák za své vstupné nevidí 90 minut fotbalu, ba ani kopané. Díky umělcům ze Starkova se představení smrskne tak k 60 minutám, kdy se hraje. Jejich hráči se od 1. minuty po každém sebemenším souboji se zvířecím řevem zmítají na trávníku, nechávají se dlouze ošetřovat, v případě příznivého výsledku následuje i nosítkový transport, načež se za čarou chcípák vymrští z nosítek a dožaduje se vstupu na hřiště.

O prodlení s rozehráním autů, rohů a trestných kopů nemluvě. Dalších 10-15 min. je schopen nasbírat sám gólman Pařízek díky otálením s výkopem. Vzhledem k absenci Libora Doška v sestavě se tomuto brankáři v sobotním zápase nepodařilo nechat se zdlouhavě ošetřovat, jako při jeho loňském výletě na Letnou, nicméně zdárně „profrcal“ co se dalo.

Většina českých hráčů v rozhovorech obdivuje anglickou Premier League, ale na hřišti se tempem a povalováním mnoho z nich snaží vyrovnat mixu starých gard a týmů z jihu Evropy.

Je otázka, jestli by nebylo od věci pokusit se prosadit pravidlo, které již zavedl futsal a hře to jen a jen prospělo, tj časový limit v řádu vteřin, do kterého se musí rozehrát (za předpokladu dodržení vzdálenosti provinivším se mužstvem), jinak mužstvo o míč přichází a má jej soupeř. Toto se vztahuje i na rozehrání brankáře. Futsalové 4s klidně zvýšit na 6s, či podobně, ale jde o princip.

Samozřejmě i já vím, že jde o téměř sci-fi myšlenku a že si nelze jen tak přizpůsobovat v každé zemi pravidla libovolně, ale pak už zbývá jediné - jako diváci dát najevo, že se nám toto nelíbí, tedy alespoň doufám, že skoro všem... A to nejen k hráčům soupeře.

Začít každý u sebe, respektive svého týmu...