Bombito | 28.11.2006 13:33

Konec listopadu, blížící se Vánoce, poslední zápas Sparty v domácím prostředí, Ježíšek nadělující dárky věrným divákům v ochozech letenského stadiónu. Právě Ježíšek zve fanoušky na webových stránkách Sparty Praha k dalšímu, kupodivu již prvnímu jarnímu kolu Gambrinus ligy. To je guláš, co říkáte?

Ježíšek-neježíšek, hraje Sparta, musím na fotbal! Předvánoční úklid a shánění dárků počká. V restauraci U poctivého Pučka si jako předkrm dáme bitvu o Anglii. Na beznadějně vyprodaném Old Trafford bojují místní rudí ďábli s londýnskou Chelsea. Skvělý, tvrdý a bojovný fotbal v úžasném tempu. Vidět pár minut před koncem vysilujícího boje sprintovat Cristiana Ronalda přes celé hřiště s míčem přilepeným na noze, byl nezapomenutelný zážitek. Oba týmy vstřelily po jedné brance, zasloužená remíza. S vědomím, že i naši největší ligoví soupeři dnes remizovali, vyrážíme na Letnou vstříc dalšímu slavnému vítězství. Dnes hostíme Viktorii Plzeň a stále mám v sobě pachuť z našeho posledního domácího vzájemného zápasu na konci uplynulé sezóny. Dnes tedy přichází den odplaty a odpuštění. Na tento zázrak je zvědavo pouze čtyři a půl tisíce diváků. Pozdní nedělní večer, televizní přenos, o atmosféře z Manchesteru se nám může jen zdát.

Oba týmy nastupují a já jsem zvědav, kterému z borců slavné minulosti Sparty budeme dnes vzdávat hold. Vidím dobře, nebo se mě to zdá? Tonda Kramle! Tak dnes se dočkal nejen on, ale i já. Tleskám, že si mohu ruce uplácat a slzy se mě hrnou do očí. Skvělý, báječný gólman, kliďas s postavou Herkula. Antonín Kramerius!!! Nezapomenutelný brankář slavné éry naší Sparty. Do smrti uslyším to jeho: „Mám!“. Plné vápno hráčů, ale Tonda zařval „Mám!“ a měl. Na zemi ležela polovina hráčů, ale mohutný Toník držel míč ve svém náručí. Byl mým nedostižným vzorem. V době, kdy on začal chytat v našem prvním týmu, tak já jsem začínal v žákovském mužstvu hájit branku milované Sparty. Toníku, ať Ti k Tvým neuvěřitelným 67 letům ve zdraví a pohodě přibude ještě mnoho dalších let.

Utkání začalo ve svižném tempu. Naši mají převahu, ale opět ji nedokáží gólově zúročit. Horváth, Rezek, Sivok, Došek, Řepka, jedna šance za druhou, ale gól dal málem Michal Kadlec. Jenže by byl vlastní. Hlavou nadzvedl centr do vápna a míč se zastavil až na Blažkově břevně. To by byla sprcha! Na chvíli se do hry dostávají i hosté, ale ke konci poločasu už opět hrají prim naši hráči. A vynikající Daněk v brance Viktorky. Plzeňští obránci používají všechny prostředky k zastavení našich útočníků. Jeden faul stíhá druhý, na Liborovi Doškovi neustále visí obránci jako ozdoby na vánočním stromečku, ale rozhodcovské trojici se to asi líbí. Jinak by musel pan Jech odpískat nejméně dvě penalty a některé hráče za neustálé držení Sparťanů vyloučit. K tomu se nakonec odhodlá pouze jednou ve druhém poločase. První půle končí za bezbrankového stavu, vyrovnáno je i na žluté karty 2:2. Sivokův zákrok by mohl být ozdobou karatistického klání. Štěstí, že svého protihráče netrefil naplno!

Je přestávka, na trávníků hrají Sparťanská mrňata (je 21 hodin!!) a Sparťanský Ježíšek rozděluje dárky. Asi jsem zlobil, nedostal jsem nic.

I v druhém poločase se hraje stále na jednu branku. Plzeňané občas zahrozí rychlým protiútokem, ale k ohrožení branky Jardy Blažka se dostávají sporadicky. Po opakovaném rohu nacentruje Pavel Horváth na zadní tyč a Tomáš Sivok se štěstím přehlavičkuje výborného Daňka. Konečně gól. Vedeme 1:0, hosté musí přestat zdržovat a otevřít hru. To bude voda na Rezkův a Kolářův mlýn. Dáme ještě dva a půjdeme domů. Copak o to, dát jsme mohli, ale co umí zazdít jinak dobrý Honza Rezek, tak to se jen tak nevidí. Do poslední minuty se strachujeme o vítězství. Stačí malá chybička v obraně a neštěstí je na světě. Nakonec nepřišla, vítězství jsme uhájili, ale chlubit se tím nemůžeme. Další utrápená výhra. Měli jsme jim nasázet čtyři fíky a byl by klid. Místo toho zahazujeme i nemožné a závěrečný hvizd rozhodčího nás vysvobozuje od trápení. Dnes byl naším nejlepším hráčem Libor Došek. Slušně zpracovával míče, dobře je rozděloval a dokázal i několikrát ohrozit brankáře hostí. A těch faulů, co musel snášet!

Na závěr zápasu zapálili naši kotelníci 113 rudých svící na počest 113.narozenin Spartičky. Nebojím se říci, že to byl, hned po Tondovi Krameriovi, nejhezčí okamžik zápasu. Hra znovu dobrá nebyla, ale zaplať pánbůh za tři body. Budou se v konečném účtování hodit!

Zůstáváme v čele ligové tabulky, ale zvolat:“Už je opět lehké být Sparťanem!“ si netroufám. Čeká nás ještě hodně usilovné a poctivé práce, než to dokáži tvrdit. Zatím budu zticha. Ale pevně věřím, že se to prokletí z uplynulých dvou let zlomí a my budeme mít ze Sparty opět radost a ostatní strach. Ty dva uplynulé roky stály skutečně za to! Snad se z těch chyb poučíme. Žádný experiment nelze považovat za naprostý nezdar. Vždy totiž může posloužit jako varovný příklad! Opravdu se poučíme?

Ve čtvrtek nás čeká poslední pohárový zápas ve Vídni s kdysi slavnou Austrií. Právě s tou Austrií, která účinkovala při slavnostním otevření nového sparťanského stadiónu. 7.května 1969 sledovalo 36 000 nadšených diváků, jak slavné legendy Sparty, Václav Pilát, Oldřich Nejedlý, Jirka Tichý a především famózní Dr.Karel Pešek Káďa, provedly slavnostní výkop. Poté už společně s ostatními shlédli přátelské utkání, ve kterém jsme, i přes velkou převahu v poli, prohráli 1:2. I té Austrii tedy máme co vracet. Splatíme dávný dluh? Určitě!

AC Sparta Praha - FC Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 51. Sivok

Rozhodčí: Jech - Tulinger, Kocourek
ŽK: Sivok, Horváth - Trapp, Procházka, P. Knakal, M. Knakal, Limberský
ČK: P. Knakal
Diváci: 4405

Sestava Sparty: J. Blažek - Z. Pospěch, V. Drobný, T. Řepka, M. Kadlec - D. Kolář (74. R. Zabavník), P. Horváth (86. K. Kisel), T. Sivok, M. Matušovič (62. J. Šimák) - L. Došek, J. Rezek. Trenér: Bílek

Sestava Plzně: M. Daněk - D. Limberský, V. Procházka, P. Knakal, P. Šíma - M. Knakal, P. Trapp (70. T. Rada), M. Jarolím (63. A. Bednář), T. Borek (75. V. Malár) - T. Krbeček, M. Fillo. Trenér: Levý

Bombito | 28.11.2006 13:33 Vstoupit do diskuze