Jumbo1 | 14.08.2010 09:24

Je pátek třináctého. Tedy den, při kterém by mnozí nejradši zalezli někam do úkrytu a nevylezli z něj po celý den. Hodně lidí věří, že pátek třináctého nosí smůlu. Včetně mě samého. Nicméně, mám v kapse lístek na zápas v Příbrami, takže se vydávám na výjezd. Třeba jednou třináctka přinese štěstí. Cesta probíhá na poslední chvíli, ale zápas jakž takž stíhám, a v sektoru vidím, že těch, kdo podporují nejlepší klub z matky měst, není tak málo. Dick Francis by mohl mít radost, že si tolik lidí vsadilo na třináctku. Ano, fanoušci detektivek jistě poznali, že jsem si název vypůjčil právě od něj, je to název jednoho jeho románu. A ti, kdo (si) vsadili na třináctku, dokázali se utrhnout z práce, a do Příbrami dorazili, byli odměněni.

Když ne dobrým fotbalem, tak třemi body, které jsou asi nejdůležitější. Ale dost řečí, přesuňme se cca o 60 km na jih od Prahy, kde se předehrávkou zahajuje 5. kolo letošního ročníku fotbalové ligy.

Prvních deset minut se v sektoru hostí nefandí vůbec, je to poslední pocta jednomu z fanatiků Sparty, známému pod přezdívkou „Švajnehund“. Odešel na nebeskou tribunu v pouhých 41 letech. Tak tedy, Švajnehunde, ať ti svítí věčné světlo a ať máš místo na nebeské tribuně. Po deseti minutách se sice tu a tam fandění ozve, ale jak je v Příbrami zvykem, za moc to nestojí. On tedy za moc nestojí ani fotbal, hraje se převážně od šestnáctky k šestnáctce.

První poločas skutečně nic zajímavého zpočátku nenabízel, vypadalo to na remízový zápas, jak už ostatně v Příbrami je zvykem. Kucka a Bony sice diváky pobavili, ke gólu to však nevedlo. Fanoušci už pomalu začínali myslet nato, jak v poločasové frontě ulovit klobásu a pivo, když kde se vzal, tu se vzal, Bony ve vápně domácích odstavil obránce, vystřelil - a míč skončil v brance, skóre 0:1 z pohledu domácích. Den poté, co ne Letné prodloužil výrazně vylepšenou smlouvu, Bony opět ukázal, že umí. Sice mu někteří nepočítají góly, ale oni to určitě tak nemyslí, a ve skrytu duše jsou za tři body rádi :-)

Přestávka probíhá v klidu, někteří škarohlídové mluví o remíze či dokonce o prohře (Sparta v Příbrami nevyhrála od března 2007), někteří optimisté jim oponují, stojí se fronta na občerstvení, prostě klasická přestávka. Oproti minulým letům tentokrát nedošly klobásy, byly sice malé, ale kdo chtěl na toho se, aspoň doufám, dostalo. Píšťalka už volá na druhou půli, a tak spěcháme do ochozů zvědaví, co se bude dít.

Děje se poměrně dost hned zkraje druhé půle. V 50. minutě dostává červenou kartu sparťan Kladrubský, a domácí tak mají k dispozici čtyřicet minut přesilovky. Naštěstí pro Spartu předvedli spíš nic než moc, podobně jako naši hráči, takže druhá půle je celkem nudná. Občas je fandí i trochu lépe, ale celkově to má do dobrého fandění daleko. Je znát, že čá¨st lidí se nemohla utrhnout z práce a do Příbrami nedorazila.

Stejně jako v první půli, i ve druhé předvedly obě strany sem tam nějakou šanci, přičemž mírně navrch měla Příbram, což plynulo asi hlavně z její přesilovky. Co prošlo skrz obranu, pochytali brankáři. Dle mého soudu si dnes zachytali oba dost. Před bránou Sparty je zajímavých momentů více, naštěstí žádný nekončí gólem. Sudí ještě nastaví zhruba tři minuty, a už je tady konec a alespoň částečná spokojenost. Fotbal za moc nestál, ale tři body zvenku se počítají v každém případě.

Další zápas čeká naší Spartu již v úterý, kdy na Letné bude hostit v rámci čtvrtého předkola Ligy mistrů žilinské Šošony. Spartě budou chybět tři hráči základní sestavy, Matějovský, Sionko a Bony, a přesto se s tím bude muset poprat. Jak bylo již v internetové upoutávce, číslo 12 patří nám fanouškům, a měli bychom Žilinu usmažit. To se ovšem podaří jen tehdy, když za naší Spartou bude stát plný stadion. Takže v úterý 17. srpna ve 20:45 začne možná klíčový zápas celé sezony. Kdysi na plakátech pro americkou armádu verbovala figurka strýčka Sama slovy: „Chci tě do americké armády“. Já bych mohl verbovat slovy: „Chci tě na fandění Spartě“. Věřím ale, že to nebude třeba, a těch 20565 lidí si cestu na Letnou najde. Hymna Ligy mistrů je krásná a nejkrásněji by zněla mezi tribunami Letné. Tak v úterý večer, těším se na vás. Proč? Protože Sparta!