Jumbo1 | 03.04.2011 10:17

Ve dvaadvacátém kole ligy zavedl los Spartu na půdu, kde se jí obvykle moc nedaří, totiž do Jablonce. Situace v tabulce byla taková, že Sparta potřebovala vyhrát i v tom neoblíbeném Jablonci, neboť pětibodová ztráta na Plzeň je víc než dost. Realita se od mnou popsané potřeby značně lišila, ale k tomu se dostanu dále. Sparta bohužel v Jablonci opět neuspěla, a výkon byl sotva průměrný, možná ani to ne. Napadla mě proto otázka, kterou jsem použil jako nadpis článku. Jedná se shodou okolností o upravený pokřik našich ultras. Takže se ptám, jestli sparťané chtějí titul. Pokud ano, tak o něj ale musí hrát, což ovšem znamená předvádět o dost lepší výkony než v Jablonci, a hlavně vyhrávat i venku. No ale dost úvah, je načase přejít k reportáži samotné.

Do Jablonce vyrážíme tentokrát hromadně SF busem, a zpočátku je všechno, jak má být. Jsou rozdávány kalendáříky, prodávány samolepky, piva i jiných pochutin je dost, řidič je v pohodě, takže hurá na sever. 14 km před Jabloncem začíná legrace, když autobusu odejde motor. Je cca 45 minut do zápasu, a v tu chvíli to vypadá, že jsme bez fotbalu. Řidič chvíli kouzlí, a nakonec se mu daří motor nahodit. Ujedeme dalších asi šest km, a situace se opakuje. Do zápasu 35 minut, na stadion 7 km. Tentokrát řidič ani nevystupuje, zkouší to nahodit rovnou - a bus pochopil, a byť pomalu, rozjel se i podruhé. Potřetí se rozhodl stávkovat těsně za cedulí, označující vjezd do Jablonce. Uffff. Fotbal uvidíme, a dopravce to za ty dvě hodiny jistě vyřeší. Přinejhorším ranní vlak :-)

U stadionu fronta jako na banány, fanoušci jsou prohlíženi jako vrahové, přesto se však na stadion dostala zásoba pyrotechniky, která by stačila pro menší armádu. Je smutné, že pořadatelé naprosto zbytečně a nesmyslně buzerují fanoušky ponižujícími osobními prohlídkami (a v Jablonci byli zvlášť důkladní), a přitom si neohlídají základní věc, kterou na stadionu nechtějí. No nic. Během pár minut před zápasem (neboť jsem do ochozu dorazil až cca 7 minut před úvodním hvizdem a v průběhu přestávky se podařilo prodat cca 60 balíčků výjezdových samolepek, plus něco v autobuse. Dovolím si tímto jménem SF všem poděkovat, během zápasu v Jablonci se na choreo podařilo získat hodně přes dva tisíce korun jen těmi samolepkami, to je dle mého názoru velmi slušné na to, že čas na prodej byl dohromady asi 10 minut čistého času.

Začíná zápas a pyroshow, hasičí zkoušejí na pyrotechnice vlastnosti požární stříkačky, naprosto nesmyslně stříkají i po lidech, kteří s pyrem nemají nic společného, no komplex Praha jak má být. Na hřišti mezi tím běží jedenáctá minuta, a Jablonec se dostává do vedení, když přesný centr uklízí za Blažkova záda hlavou Vošahlík - 1:0. Sotva dozněly domácí oslavné chorály, ozvaly se znovu, tentokrát však na druhé straně stadionu. Kuba Podaný si dobře naběhl na pas, a sám před gólmanem udržel nervy, a dal svůj první ligový gól - 1:1. Ze zbytku první půle měl více Jablonec, nicméně největší šanci měl asi Kuba Podaný, který šel těsně před přestávkou znovu sám na gólmana, leč neměl moc času, a domácí brankář dokázal skvělým zákrokem Podaného pokus o blafák zneškodnit.

Ve druhé půli se na počátku nic zásadního nedělo, Jablonec byl mírně lepší, ale nic zásadního. Zásadní moment přišel až v 65. minutě. Rozhodčí v ní totiž hrubě ovlivnili zápas v neprospěch Sparty. Svoje hodnocení si nechám pro sebe, a dovolím si zde zcela výjimečně odcitovat zpravodajský server novinky.cz. Dělám to proto, aby někdo nemohl obviňovat spartaforever.cz z toho, že brečí jako jistí fanoušci zpoza trati. Zde je tedy popis dění dle serveru novinky.cz: Klíčový moment přišel v 65. minutě. Jablonecký Drsek stáhl ve vápně Kweukeho, hrálo se však dál. Hned z protiútoku Lafata prostřelil Blažka, dobíhající Vošahlík povalil Pamiče a dal svůj druhý gól v utkání. Odkaz na článek zde: Jablonecký Vošahlík sestřelil Spartu, které se tak titul ztrácí před očimaJe to začátek posledního odstavce, zkopírováno dne 3. 4. 2011, v 9:45 hodin. Bylo to tedy 2:1 pro Jablonec.

Nebudu tvrdit (a ani si to nemyslím), že by to sudí snad udělali úmyslně. Je to prostě jen nedostatek schopnosti dobře řídit zápas, absolutní nedostatek kvalifikace, erudice, a citu pro hru. Nemyslím tím, aby po faulu Kweukeho na Drska byla pískána penalta, nemyslím si, že by včera Sparta v Jablonci vyhrála (výkon tomu rozhodně nenasvědčoval), a nemyslím si ani, že by nám případná remíza byla v boji o titul něco platná. Vadí mi ale, že udělat něco podobného sudí opačně, tedy ve prospěch Sparty, pánové od novin takového sudího ukřižují hlavou dolů, a týden bude v jistém deníku denně věnována dvoustrana takové situaci. Chci vidět, jestli takovéto hrubé selhání sudího bude někdo řešit, i když bylo v neprospěch Sparty. Uvidíme, třeba budu překvapen.

Ve zbytku zápasu se už nic moc nedělo, snad jen, že hlasatel chválil „skvělé jablonecké diváky“! Bylo sice plno (poprvé po x zápasech), a protože Jablonec hrál dobře, a dařilo se mu, tak lidi fandili. Za celý zápas jsem slyšel dva(!) různé texty chorálů a to „Jablonec, Jablonec“ (pozor, na různé melodie, famózní vynalézavost domácích:-) ), a „Kdo neskáče, fandí Spartě“, přičemž skákalo asi tak 10% diváků( no nicméně dokáží skákat a zpívat zároveň, to je nutno ocenit:-P). Pokud těch chorálů bylo víc, např. tři nebo čtyři různé, tak se jabloneckým divákům omlouvám jsou lepší, než jsem si myslel. Po tomhle mě ani nepřekvapil hromový pískot při střídání Toma Řepky. Když je za to, co předvedli, hlasatel ještě opakovaně chválí, neubráním se obavám, kam v česku klesá fotbal a fandění mimo Prahu.

Hráči po zápase přišli poděkovat (a všichni), nebáli se ani po zpackaném výkonu jít zatleskat, padla sem tam nějaká nadávka, ale všechno v normě, Marek Matějovský dokonce věnoval kotelníkům dres. Po zápase ještě nesmyslná buzerace ze strany pořadatelů, a policie, kdy jsou fanoušci pouštěni z kotle po malých skupinkách. Nervozita narůstá, a policisté nešetří ranami obušky a pěstmi. Jen proto, že chtěl projít jeden fanoušek navíc, neboť všechny své kamarády měl ve skupince před sebou (a jeho chtěli pustit až za chvíli). Dožadoval se tedy, aby ho ještě pustili taky, a dostal za to řádně naloženo od dvou po zuby ozbrojených robocopů, kterým fandili dva pořadatelé. Velmi kvalitní policejní práce, styďte se, páni policisté.

Příští týden je slavné derby, sice ve všední den, ale večer, po práci, takže nic nebrání tomu, aby bylo vyprodáno. A aby Sparta vyhrála. Jednak potřebujeme body jako sůl, a jednak jistě chceme všichni vidět Slavii na kolenou. Takže příští pondělí od 20 hodin se jistě všichni uvidíme na stadionu… Čí je Sparta? Naše! Jaká je? Železná! Co dostane Slavie? Kotel!

FK Baumit Jablonec - AC SPARTA PRAHA 2:1 (1:1)

Branky: 11. a 66. Vošahlík - 14. Podaný

ŽK: Vošahlík, Lafata - Řepka, Blažek, Zápotočný