Jumbo1 | 27.09.2011 04:26

Je asi tak 21:10 středoevropského letního času. 26. září, před 11 lety se uskutečnilo v Praze zasedání mezinárodního měnového fondu a v tuto dobu byla v ulicích válka policie s anarchisty. O 11 let později v tuto dobu je v ulicích Prahy klid, zato na Letné je živo. Stadionem obíhají mexické vlny, vidím vstávat i hlavní tribunu, jev takřka nevídaný. V rohu mezi kotlem a protilehlou tribunou lze spatřit hasiče, který, ač ho tíží oblek a helma, tleská jako o život. Asi fandí správným barvám. Letná slaví vítězství v derby. Střih. Sedím doma, po ruce láhev vychlazené svijanské jedenáctky (poslední), drahá polovička už nejspíš sní krásné sny, a já se pouštím do článku v době, kdy slušní lidé už asi spí. Nemůžu přece SF nechat bez reportu :-)

Opět přišel ten den a na pořadu bylo derby pražských „S“. Po mávání vlajkami, zpěvu hymny, a dalších nezbytných předzápasových náležitostech se může začít. Narvaný stadion (zaplaťpánbůh skoro samými sparťany s výjimkou rohu hostí) vidí ze strany domácích relativně slušný fotbal. Pohříchu až po první oťukávací čtvrthodině, když se ukázalo, že slavia zřejmě hrát nehodlá. Po necelé půlhodině mohl letenský kotel vybuchnout radostí poprvé. Za slávistickou obranu si naběhl sběratel titulů z různých lig (hlavně se Zaragozou) Jirka Jarošík, a umožnil Francúzovi (přezdívka Kamila Čontofalského), aby se podíval, jak vypadá míč v síti - 1:0. Hned je v hledišti veseleji, oproti jiným zápasům se fandí daleko lépe, a nejen po gólu Sparty.

Sparta dál pokračovala v nastoleném tempu hry a všichni doufali ve vstřelení druhého gólu. Domácí hráči fanoušky vyslyšeli, a aby se šlo veseleji na poločasové občerstvení, přidali ještě do přestávky druhý gól. Na začátku byl krásný centr našeho kapitána Matějovského, který krásně našel hlavu Lea. V cestě míče do sítě zabránil neméně pěkným zákrokem hostující gólman, ale balon se odrazil přímo k volnému Láďovi Krejčímu, který si tak připsal svůj první gól v derby (ve svém prvním startu v derby, nemýlím-li se) - 2:0. Poločasová přestávka je nezvykle klidná, optimistická, kvůli prodeji samolepek mám sice klobásu bez hořčice, ale jednou to přežiju. Přemýšlím, zda jsem někdy potkal tak špatného Žida, aby mohl být srovnáván se slávistou. Asi z tohoto důvodu neřvu jistý pokřik…

Po přestávce byl na hřišti vidět hlavně Kweuke a v ochozech pokračovala slušná pyroshow na obou stranách. Kweuke nejprve připravil šanci Grajciarovi, který na balon nedosáhl, poté mohl dát gól sám, ale Čontofalský opět ukázal, že možná ještě něco umí. Do třetice všeho dobrého, říká se. Tentokrát to tak bylo, neboť ve třetím svém výrazném momentu v krátkém sledu přihrál opět Grajciarovi. Tentokrát ovšem přihrávka šla tak, že druhý jmenovaný by trefil bránu asi i se svázanýma nohama, dával totiž do prázdné - 3:0.

Od třetího gólu, tedy zhruba posledních 25 minut už bylo jasné, že Slavia opět odjede z Letné s ostudou. Inu, každému, co mu patří. Sparta měla ještě nějaké šance, či jejich náznaky, oproti tomu Slavii jsem za celý zápas viděl ohrozit domácí branku snad třikrát. V závěrečných deseti minutách probíhaly mexické vlny, do kterých se zapojila i hlavní tribuna. Nevím, po jak dlouhé době jsem viděl hlavní tribunu v závěru zápasu stát, ale je to dobře. Závěrečný potlesk ve stoje jen dokreslil radost všech pravověrných sparťanů z porážky úhlavního rivala.

Sudí naposledy foukl do píšťalky, a po závěrečné děkovačce (kdy slávisté šli svým poděkovat až poté, co je k fanouškům vyhnal realizační tým) následuje rozchod do hospod, peřin, případně k internetu. Již v sobotu hrajeme v Příbrami, kde bývá tradičně dobrá účast, ale fandění stojí zpravidla za…Pojďme to změnit, a i v Příbrami fandit, jak se sluší a patří. Takže v sobotu, 1. října, v 17:20, FK Příbram - AC Sparta Praha, 9. kolo GL. Počasí má být dobré, hospod je v Příbrami dost, vstupné 100 Kč, sobota odpoledne. Je ještě nějaký důvod, proč nejet?