martinS19 | 27.09.2011 10:49

Půl roku uteklo jako voda, a opět nastal den slavného derby mezi Spartou a Slavií. Těšil jsem se na tenhle okamžik celé dva týdny od posledního domácího zápasu se Žižkovem. Počasí snad ještě lepší než bylo v dubnu při posledním derby a i to skóre jsme vylepšili o jeden gól. Vyprodaný stadion, skvělá atmosféra, nenávist mezi oběma celky... No zkrátka není v naší lize většího zápasu.

V metru na stanici Můstek jsem já a několik dalších sparťanských fans, dorazili přesně v době, kdy tamtudy procházel průvod slávistů. Poprvé v životě jsem zažil aby několik set lidí na mě řvalo abych chcípnul. :-)) Zajímavá adrenalinová záležitost, maličko jsem se nechal unést a na jednoho si otevřel hubu. Už se na mě s kolegy chystal, ale těžkooděnci zabránili konfliktu. :-)

Na stadionu jsem si čas do výkopu zpestřil autogramiádou sparťanských fotbalistek. Holky podepisovaly nové kalendáře které nafotily s fanoušky a vyhověly i žádostem o společné fotografie.

Pak však nastal čas věnovat se samotnému zápasu. Vyvolávání domácí sestavy, zpívání hymny, fandění. Vše na mnohem větší úrovni a mnohem fanatičtější než na jiném "běžném" zápase.

Pro mě osobně velice příjemným překvapením bylo zařazení Ládi Krejčího do základní sestavy, což jak se později ukázalo, byl velice povedený tah.

První šanci měl Kadlec, ale tady ještě zasáhnul Čontofalský. Ve 27. minutě kdy jsme neviděli moc šancí přišel první gol zápasu. Matějovského centr a ve vápně Slavie byla volná snad čtveřice hráčů Sparty, šlo jen o to kdo zasáhne balon. Povedlo se to nejvyššímu z nich. Jiří Jarošík z pozice stopera vstřelil už druhý letošní ligový gol od návratu ze zahraničí. Na jeho hlavičku si Čontofalský šáhnul, ale míč nevytěsnil. 1:0 a velká radost v hledišti. O necelých 10. minut později bylo ještě veseleji. Opět Matějovský, centrem našel Lea Kweukeho, jeho hlavičku ještě vytěsnil brankář Slavie, ale dřív než jsme stačili dát ruce za hlavu, na znamení zahozené šance, Láďa Krejčí pohotovou dorážkou zvýšil na 2:0. Radost v hledišti nebrala konce, byl to rachot. Nejvíc se mi na tomhle golu líbila ta velká Láďova radost. To nemělo chybu. Poločas už jsme v klidu dohráli a pohlídali si vedení. O přestávce jsme mohli sledovat i sparťanské žáčky, jak si jdou také pro výhru 1:0 nad svýma vrstevníkama ze Slavie. Prostě když se daří, tak úplně všechno. :-)

V druhým poločase Sparta kralovala, Slavia si za celý zápas nedokázala vytvořit jedinou kloudnou šanci a nejvíc asi zůstane v paměti ošklivý faul loktem Pospěcha na Jarošíka, za to klidně mohla být červená.

V 65. minutě Peter Grajciar, upravil po pohledné akci a přihrávce Lea Kweukeho skóre na 3:0 a závěr zápasu si užívali jak hráči, tak fanoušci Sparty v hledišti. Důkazem budiž povedená mexická vlna která obíhala Letnou. Dneska (pondělí) byl i potlesk vestoje na místě. Jen tak dál. Gólů mohlo být i víc, ale Leo Kweuke svoje příležitosti v druhé půli nevyužil.

Z hráčů se mi dneska nejvíc líbil Jarošík, Krejčí (konečně se dočkal šance a chytnul ji za pačesy), Švenger v bráně působí každý zápas čím dál jistěji, Kweuke si odvedl svoje, ale má navíc. Naopak se mi vůbec nelíbil Václav Kadlec.

Derby jsme tedy jednoznačně vyhráli a sešívky můžou minimálně půl roku chodit kanálama. :-) V derby jde víc než jen o ligové body, je to otázka cti. Není nad to vypráskat odvěkého rivala, ať už se nachází v jakékoliv situaci.

V dalším kole zajíždíme do Příbrami, tedy k soupeři s kterým se pravidelně herně trápíme. Věřme, že prodloužíme vítěznou šňůru zápasů, která po derby čítá osm zápasů.