pesfilipes | 20.01.2012 14:18

V minulých dnech proběhla médii informace, že by měl do mezinárodního oddělení Sparty nastoupit bývalý sekretář komise rozhodčích – Josef Krula. I na tuto informaci se obratem rozhodl reagovat škrabálek nejmenovaného bulvárního deníku – jistý Hrabě. Podstatnou částí jeho „díla“ se zaobírala mj. i poslední Bublina (článek ZDE). Ono „dílo“ vzniklo zejména z termínů „zní ze zákulisí“, „znalci českých poměrů říkají“, „proslýchá se“, ale na „podporu“ si přibralo i jakýsi (v tu chvíli pro mě) bezvýznamný štěk z jakési statistiky. Oč šlo.


Na ruku Spartě - Přestože vedení svazu ubezpečovalo, že nasazování rozhodčí řídil výhradně předseda komise Macela, říkalo se, že ho provádí Krula. V ročníku 2009/2010 pískali 14 zápasů Sparty jen čtyři rozhodčí, o ročník dříve čtyři vyvolení zvládli dokonce 16 utkání.

Jak jsem již poznamenal, nějaké statistiky v počtu nasazení sudích na jednotlivé zápasy nespatřuji ani v nejmenším zajímavými (tím méně v hodnotách, které byly světu představeny). Když ale na webu tvářícím se jako seriózním (s titulem Černá svině, čistě prakticky zkráceně „Svině“), byl Josef Krula dehonestován opět za pomoci totožných statistik, upoutaly ony číslovky mou pozornost. Oprostím se od zjišťování kdo od koho, zda Hrabě od Svině či naopak, opisoval. Nahlédl jsem tedy do historie GL a trochu zasčítal.

Nejprve musím konstatovat, že moje zjištění stran nasazování sudích na zápasy Sparty v sezóně 2009/2010 nekorespondovalo s udávanými výsledky protistrany. Nezávislé sdružení Svině & Hrabě udávalo, že 14 zápasů odřídili jen 4 sudí, mé sčítání se k tomuto výsledku nemohlo ani za boha dostat. Ale vem to čert, možná jsem jen čerpal z nepřesného zdroje. Každopádně mé bádání vedlo k následujícímu:

2009/10 jeden rozhodčí pískal 4 zápasy, 4 rozhodčí pískali po 3 zápasech Sparty. Celkem tak pětice sudích odřídila 16 zápasů (53%, Ø 3,2 zápasu v sezóně na jednoho). V těchto zápasech Sparta uhrála 9 výher, 7 remíz, 0 proher, získala 34 bodů ze 48 možných (71%).

2008/09 dva sudí odřídili po pěti zápasech, dva po třech. Celkem tak čtveřice sudích odřídila 16 zápasů (53%, Ø 4 zápasy v sezóně na každého z nich). V těchto zápasech Sparta uhrála 7 výher, 6 remíz, 3 prohry, získala 27 bodů ze 48 možných (56%).

Už zde můžeme přiznat velký, ale opravdu velký dík všetečné všímavosti nezávislého sdružení Svině & Hrabě, protože jejich společným úsilím s poukazem na výše zmíněné statistiky spatřila světlo světa mj. skutečnost, že v ročníku 2009/10 Sparta se třemi z pěti „protěžovaných“ sudích nedosáhla ani na nadpoloviční počet výher (shodně 1 výhra + 2 remízy) a v sezóně 2008/09 s jedním „pětizápasovým“ sudím dokonce ani jednou nedokázala vyhrát, dvakrát remizovala, třikrát odešla ze zápasu poražena. S druhým „pětizápasovým“ rozhodčím vyhrála 2x, stejně tolikrát remizovala a jedenkrát prohrála, tedy dosáhla jen velmi průměrného bodového zisku. Tato zjištění pak směle mohou vést k závěru, že sudí nominovaní na zápasy Sparty v míře údajně větší, než obvyklé, nebyli Letenským právě nakloněni, spíš naopak.

Každopádně existují i jiná mužstva, která píská o něco častěji relativně menší skupina soudců. Třeba zápasy Realu Madrid v ročníku 2010/11 pískala pětice rozhodčích po čtyřech zápasech. Celkem tak odřídila 20 zápasů (53%), při 17 výhrách, 1 remíze, 2 prohrách, se ziskem 52 z 60 bodů (87%), z čehož na první pohled plyne, že pravděpodobnost úspěchu v těchto zápasech měl Real „trochu“ větší, než Sparta.

Ale abychom nekoukali pořád jenom na ten západ. Když jsme se už podívali pod pokličku ročníku 2008/09, zkusíme se mrknout na nasazování sudích v zápasech budoucího mistra, teda těch od tratě – 15 zápasů (50%) odřídili 4 sudí (Ø 3,8 zápasu na každého z nich), 8 výher, 4 remízy, 3 prohry, zisk 28 ze 45 možných bodů (62%). Nejvíc zápasů (5) odpískal Příhoda a klubu se s ním rozhodně nevedlo špatně 3 výhry, 2 remízy, žádná prohra.

V předchozí sezóně (2007/08) řídila 12 zápasů (40%) klubu s cyklisticko diskusní minulostí dokonce jen trojice rozhodčích (Ø 4 zápasy v sezóně na každého z nich), 7 výher, 3 remízy, 2 prohry, se ziskem 24 z 36 bodů (67%).

I na základě předchozího rozboru člověk trochu hůř chápe úmysly nezávislého sdružení Svině & Hrabě při poukazech na „častěji“ se opakující některé sudí při zápasech Sparty. Když de facto totožné statistiky u jiných sudích a jiných klubů jim „unikly“.

A co víc. V námi sledovaném období (2008-10) Spartu nejvíc pískali Adam a Jech (7x), Adam s bilancí 2 – 3 – 2, Jech s 3 – 3 – 1. Naproti tomu věčně druhý klub české fotbalové historie měl dva soudce na svých zápasech ve sledovaném období (2007-09) dokonce 8x, Jech s bilancí 3 – 2 – 3, Příhoda s 5 – 3 – 0. Výhodnost, vyjádřenou v procentuálním zisku bodů, nejčastěji se vyskytujících se sudích na zápasech obou celků si dovolíme spočítat za čtenáře (hráči ACS získali pod „dohledem“ Adama s Jechem 50%, SKS pod řízením Příhody a Jecha 60% bodů).

Dost bylo čísel. Krátkou poznámku si závěrem ještě zaslouží web Černá svině. Tento má ve svém popisku „o nás“ mj. i následující - Nechceme být (s)prostým „bulvárem“, budeme přinášet doložitelná a ověřitelná fakta. Na zmíněném webu se ale jeho administrátoři nezřídka moc nepářou s názory, které nejdou s jejich proudem a protichůdné diskusní příspěvky mažou anebo jednoduše zruší celou diskusi, která jim nevoní. Zdůvodnění jsou vše vypovídající a velmi „nebulvární“ - 1. jsme přesvědčení o tom, že debata začala být úmyslně manipulována
2. nejsme veřejnoprávní médium, abychom si to nemohli dovolit.


Přesvědčení z úmyslné manipulace debaty je nepochybně velmi silnou indicií, zejména odvíjí-li se debata jiným směrem, než by si autoři přáli. Každopádně autoři webu Černá svině, bývalí ligoví sudí Andreas Drastík a Jan Filgas, mají nejspíš nezdolný pocit nevyřízených účtů s Josefem Krulou, který jim šlapal na paty (možná i kuří oka). Proč výkonnostně na ligu nestačili a byli komisí sudích odejiti, nepochybně vědí moc dobře sami. Než tvrdá práce na hřišti je jim ale očividně pohodlnější zásobovat Ajnštajny typu jakým je Stanislav Hrabě tzv. zákulisními informacemi. Gratulujeme. Pravděpodobnost, že se mohou na světě setkat takto dokonalí a fotbalového zákulisí znalí odborníci je menší, než pravděpodobnost zasažení meteoritem. Ale oni to přesto dokázali. Jejich snahu je třeba ocenit.

pesfilipes

pesfilipes | 20.01.2012 14:18 Vstoupit do diskuze
24