Hustoles | 28.04.2023 08:43

Středeční vyhrocený zápas s Plzní zanechává silnou stopu v éteru ještě dva dny poté. Asi pochopitelně. Nervy tekly proudem, a to nejen na Praze 7. Jen vteřiny scházely k nadšení ze sparťanské bodové ztráty kdesi u regionální trati. O to silnější pak byly projevy rozhořčení nad „nespravedlností osudu“ po kapitánem bezpečně proměněné penaltě ve „114.minutě“.

V televizním pozápasovém studiu se rozebíraly celkem čtyři hlavní sporné situace. Penaltová ruka Hejdy, karatistická ruka Kaši, Staňkův kop kolenem do stehna Kuchty a Wiesnerův přeskok Staňka. Předchozí situace byly natolik výživné, že už se, z toho, co jsem já viděl, nedostalo na chorého hráče hostí, který v zápase vyprodukoval hned tři žluté fauly a přesto, tak jako i v mnoha jiných zápasech, odešel ze zápasu bez, byť jediné. Někdy už to tak prostě vyjde. V tomto kontextu se pak jeví velmi úsměvně žlutá karta (4. v sezóně) za stažení protihráče pro Krejčího, které se událo takřka identickém místě, kde o několik minut předtím stažením přerušil rychlý kontr domácích hostující pacient s č.15. Orel si však vystačil jen s domluvou. Zda i tyto dva momenty z úvodní půlhodiny nerozdmýchaly oheň vášní, nechám na laskavém úsudku čtenářů.

Zápas, kdy emoce stříkaly nejen na hřišti, ale i v narvaném hledišti, nebyl pro rozhodčí jednoduchý. Přiznám se, že Orel mě v posledních týdnech a měsících svou proměnou hodně překvapil. Mile. Tak trochu jsem jej očekával už v derby, jako eso z rukávu Příhody.

Vezmu to zkrátka. Hodnocení penaltové ruky je za mě 50/50. Nebyla to střela z metru, kdy hráč prostě nemá šanci zareagovat (s rukou uhnout). Hejda udělal zjevně pohyb tělem doleva dolů (a to včetně ruky), aby míč směřující na branku vědomě zastavil. Sto padesát lidí si tam najde to svoje. Jediný, co je zjevný, že to nebylo černobílý. Šedá zóna. Každopádně tady se vrací komisi rozhodčích jako bumerang třeba jejich verdikt „s hraniční situací“ a přikrytí neodpískání penalty za ruku v zápase Zlín – Sparta, kdy obránce s rukou před sebou zastaví ve vápně centr, ačkoli se nejednalo o nastřelení z bezprostřední blízkosti, nefungovaly tam žádný úhly apod.

Úder Kaši do obličeje Zeleného, tady se asi shodneme, napříč klubovým spektrem, všichni – černobílá situace. Úmysl = červená karta. Omyl, Orel si tentokrát vystačil se žlutou. Jaká proměna ve stavu Orlovy mysli a úsudku proti hromadné strkačce po nařízení penalty v 98.minutě, kdy Minchevovi bez mrknutí vypálil redku za sotva letmé pohlazení Jemelkovy tváře. Staňkův koňar do stehna Kuchty. Za mě nedovolený zákrok = faul. Kopnu soupeře zezadu kolenem, ač třeba neúmyslně, je to PVK (přímý volný kop). Ve vápně teda penalta. Na síti to vypadalo, že se najdou na světě oči, které i v tomto zákroku umí hledat nesmrtelnost brouka (polehčující okolnosti pro faulujícího hráče). Za mě tohle je prostě nedovolený zákrok a je v podstatě jedno, jestli z důvodu nedostatečné předvídavosti, nešikovnosti, nebo co já vím čeho ještě. A fakt se u koňara nechci zabývat jeho intenzitou. Furt je to koňar.
Wiesnerův přeskok Staňka prý byl nešetrný, protože dle komentujících šlo nohu zvednout víc, aby gólmana neštrejchnul. Hm. OK. Nejsem jasnovidec. Budu věřit odborníkům.

Den po zápase vyšel rozhovor s předsedou pravidlové komise rozhodčích FAČR Kurešem. Přiznám se, že k výrokům tohoto pána jsem krajně nedůvěřivý a trvá to už hodně dlouho. Kdysi, tuším že v době největší slávy Baníku, pravidlově přikryl situaci při zápase na Bazalech, kdy se hráč s míčem u kopaček vyhýbal druhému míči na hřišti, jako situaci, kdy druhý míč na hrací ploše neovlivnil hru. Tímto je pro mě stal pan Kureš mrtvý muž. Sorry jako. Pověst si dlouhá léta budujeme, ale ve vteřině ztrácíme.

Ve zmíněném rozhovoru se mj. dozvídám, že pravidlový předseda rozhodně nechce nic předjímat, aby se následně pouštěl do různých náznaků a úvah, zpochybňujících Orlovy verdikty. Prý čert ví, jaké záběry Orel měl. Záběry?

Všichni s napětím čekají, jaký verdikt k živě diskutovaným (sporným) rozhodnutím na hřišti, zaujme Příhoda s komisí rozhodčích. Co bude následovat je jasný už teď. Každý si tam, jako vždy, najde to své. Komuniké je vlastně vždycky taky taková jedna velká šedá zóna. Sem tam se něco přikreje, něco vypustí (vůbec nehodnotí) a něco jiného posvětí. Jen abychom z těch výroků komise jednoho dne nezačali pochybovat, zda její členové nemají tak trochu šedý zákal.

Hustoles


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2023 (díl 14 a 1/2)

Jako kdyby byl poslední - report z výhry nad Plzní

Výšlap do Hradiště - report z cesty pěškobusem na zápas Slovácko - Sparta

Jak jsem si udělal výlet na Moravu za Spartou

Fanoušek měsíce - lightman1

Tohle derby není pro....druhý report ze zápasu Sparta - slavia v lize na Letné

Co týden dal a dá jaro 2023 (13.díl)

Se štítem, nebo na něm - report z 305. derby na Letné

Fotbal v době Ramadánu aneb Welcome to hell

Cyklovýlet na Spartu do Pardubic

Fotbalová horečka - Špunti na tripu

Hustoles | 28.04.2023 08:43 Vstoupit do diskuze
1