Jumbo1 | 19.02.2012 14:02

Je polovina února a začíná jarní část ligy. K jarní premiéře pod staronovým koučem a novým GSM los určil naší Spartě soupeře z jihu Moravy - Slovácko, v jehož dresu nastoupil bývalý hráč Sparty Libor Došek Trenér hostí se nechal před zápasem slyšet, že Sparta je na úvod ideální soupeř. Jsem tedy zvědavý, co se bude dít. Nečekám žádné zázraky, ono taky za nějaký měsíc a půl se toho moc stihnout nedá, chci tři body, a alespoň trochu koukatelný výkon. Superfotbal si můžeme nechat na jindy, o tom úvodní zápasy nebývají. Po odpolední výhře Liberce je navíc daleko nejpodstatnější udržení náskoku, vše ostatní je podružné.

Zápas začíná minutou ticha za Lukáše Přibyla, a pak už může začít samotná hra. Sparta do zápasu vstoupila raketově, když už po 45 sekundách padl gól. Vidlička hodil dobře aut, Jarošík prodloužil přes stopera hostí ke Keričovi, a ten dal gól - 1:0. Nezáviděl jsem v tu chvíli brankáři hostí, obzvlášť poté, co jsem měl možnost vidět situaci na videu. Stoper zbytečný, a zbytek obrany spící, brankář se může zbláznitr, a stejně nemá šanci. Po gólu to rozhodně nebyla žádná spraťanská smršť, a to ani ofenzivní, ani herní. Sluší se však podotknout, že Sparta Slovácko k ničemu nepouštěla, nepočítáme-li občasný centr či standardní situaci. Negativem byly zbytečné fauly, hlavní sudí to řezal od podlahy, čtvrtou žlutou dostal jak Matějovský, tak Pamič. Sparta nicméně měla jasnou převahu, fandilo se také oobstojně, nebyl tedy důvod k nějaké velké nespokojenosti.

Sparta si občas šance vytvořila, ale buď hosty podržel brankář (dle mého názoru nejlepší muž v dresu Slovácka), nebo zakončení postrádalo přesnost. Na druhou stranu, k vidění bylo napadání již v šestnactce soupeře, zisk míče okamžitě po ztrátě, při útočné akci 10 hráčů mútočilo, a poté zase 10 bránilo. Z mého pohledu se mi ta mezihra líbila, bohužel bez přesného zakončení to nikdy není ono. Hned mají Martin Hašek s Jaroslavem Hřebíkem námět k přemýšlení, proč v případě, kdy soupeře celý zápas v klidu přehráváme, nedáme víc než jeden gól. Jsem ale klidný, Slovácko je neškodné, balon se k jeho hráčům moc nedostává, nemají tedy ani jak ohrozit branku, na přestávku jdu v klidu, o výsledek nemám obavy.

Druhou půli začala Sparta trochu laxněji, dokonce pustila hosty do gólové šance, ale Švenger si se situací poradil. Byla to v podstatě jediná chyba obrany v zápase. Neproměnění šance zřejmě frustrovalo hostujícího Ondřejku natolik, že o pár minut později kriminálním (a z videa bych řekl, že úmyslným) faulem skosil Krejčího. Míč byl dávno pryč, Ondřejka balon trefit nemohl - a snad ani nechtěl (i když asi bude tvrdit opak). Sudí tentokrát ukázal cit pro fotbal, a hostujícího hráče vyloučil rovnou. Naprosto po zásluze, tohle do fotbalu nepatří. Zákrok na stojnou nohu, fuj. Vzpomněl jsem si na skoro stejný zákrok, kterým loni v zimě rovněž Láďovi Krejčímu zlomil nohu liberecký Breznaník - tehdy to byl evidentní úmyslný zákrok závistivce, který na Krejčího fotbalově nemá, s cílem zranit.

Pan Breznaník nedostal od disciplinární komise za takovýto kriminální faul žádný trest. Očekávám tedy, že Ondřejka dostane od disciplinárky ještě volné vsutpenky na Euro, když se vlastně nic nestalo, a Láďa Krejčí dokonce (naštěstí) odkulhal ze hřiště po svých. Oba zákroky mají společné to, že udělat to někdo mimo hřiště, patrně jde k soudu za oblížení na zdaraví. Dle prvních zpráv by to mohly být vazy v kotníku, podle Martina Haška by byla výhra, pokud by Krejčí zameškal jen zápas v Hradci Králové. Snad to tak dopadne, přeju Láďovi brzký návrat na hřiště, a Ondřejkovi trest minimálně do konce sezony (i když to se mi asi nesplní). Nejen kvůli Láďovi, ale v zájmu ochrany zdraví ostatních hráčů.

Zbytek utkání je opět v režii Sparty, hra nicméně poněkud upadla, fandění rovněž, tudíž druhá půle je horší než ta první. Posledních cca dvacet minut se nicméně hraje v podstatě na jednu branku. K vidění jsou tu a tam i pěkné fotbalové momenty, kombinace ve vápně, průnik přes tři hráče (Matějovský a chvíli po něm Kerič), trefené břevno, nicméně další góly nepřicházejí. Slovácko si vypracovalo pouze několik standardních situací, ale sparťanská obrana vše pohlídala.

Sudí pískl konce, hráči přišli poděkovat, a mohlo se jít. Příští zápas je v Hradci Králové, kam jede SF bus (mrzí mě, že se nemohu zúčastnit), a za další týden přijede na Letnou česká Barcelona s nejepším koučem na planetě :-). Už teď se máme na co těšit, a doufám, že vyprodaná Letná konečně uvidí, jak to vypadá, když se ta Barca porazí…