Redakce | 19.10.2013 19:40

Již deset let existence oslaví Sparta Forever na začátku roku 2014 (10.února). Právě před tolika roky se partička čtyř kamarádů a ACS fanatiků rozhodla srdcem i hlavou udělat něco pro náš milovaný klub, probudit další fanoušky z letargie. Jaké byly začátky SF webu? Co se povedlo? Jaký je jeho smysl? Pohled za oponu nabídne jeden z otců zakladatelů – Ludva.

Ahoj, web a vlastně i všechny ostatní aktivity s puncem Sparta Forever slaví kulatiny. Proč to všechno začalo a koho to napadlo?

Začalo to, PROTOŽE SPARTA!:) Pokud bychom vzali krátký úplný začátek, kdy aktivita Sparta Forever působila pod oficiálním webem, tak sice nevím koho to napadlo, tedy jestli Starýho Homolku, mě, Tomieho nebo Twinsena, ale realizaci domlouval Tomie a Twinsen. Byly zde různá fóra, neaktualizované weby, tak naším cílem bylo vytvořit platformu, kde by se mohl realizovat každý a zejména by byla stále aktuální. Samozřejmě jsme tomu museli dát první impuls vlastní „prací“ (i když je to občas otročina, měla by to být pořád zábava), pak se přidali další a další a tak to vlastně začalo postupně plnit svůj cíl. Někdo poslal fotky, někdo napsal článek. Bohužel občas se tato hlavní pointa -nyní už samostatného webu- vytrácí, to když je těch aktivních lidí pramálo a lidi spíše věnují aktivitu „brblání“ a kritice :-) Ale pořád je zde dost ochotných lidí přiložit ruku k dílu a tak je web pravidelně aktualizován a plněn novinkami a myslím, že na slušné úrovni. Samozřejmě s rozvojem sociálních sítí se „rozložení sil“ na internetu celkově změnilo, ale myslím si, že i tam je Sparta Forever tak akorát aktivní.

Jaké tedy byly přípravy, než všechno spatřilo světlo světa a co samotné začátky – krušné, krušné? :-)
Jak už jsem uvedl, domluvilo se, že nám na svém webu poskytne prostor Sparta a tak to tam Twinsen naprogramoval a my začali postupně plnit. Protože asi ale došlo k vzájemnému nepochopení s klubem ohledně obsahu webu, tzn. že tam nebudou jen pochlebovačné články, docela záhy jsme přesídlili na vlastní samostatný web. Zde je třeba jmenovat Brusku, který poskytl prostor na svém serveru a dost času zcela zdarma. Samozřejmě byly zde nějaké technické nebo organizační obtíže, ale protože bylo vše spojeno jednou vášní, vlastně si na žádný velký problém nepamatuju.

Co bylo tehdy hlavním smyslem, či cílem a podařilo se ho naplnit?
Smysl Sparta Forever byl, je a myslím, že i bude stále stejný, tzn. primárně poskytnout jednotný prostor, pro všechny fanoušky Sparty (od gaučáků, přes chuligány po ultrasáky a já nevím koho ještě), aby se mohli podělit s ostatními o fotky, rozhovory, zážitky, články, pocity, dojmy, videa, zkrátka vše co lze elektronicky vyjádřit. Jak už bylo naznačeno, ne vždy se to daří a je dost málo aktivních lidí, ale pokud bych to vzal globálně, smysl se asi naplnit podařilo. Občas se objeví skupinka, co se aktivizuje jinde na webu, což je pochopitelné, ale stále dle mého názoru je web jedničkou a svojí návštěvností nemá u nás konkurenci. Možná je to i právě proto, že je otevřen skutečně každému a objevují se tam tím pádem i rozporuplné názory, které přitahují zase tu druhou stranu. Pokud je někdo ale slabší nervově, není asi lehké na webu vydržet, protože je jisté, že se na něm dříve či později objeví něco, co se jednotlivci nebude líbit :-) Co je asi důkazem toho, že se smysl podařilo realizovat je, že se všichni tihle uražení jednotlivci na web vždy vrátili a vracet budou :-)

Změnilo se ve smyslu SF za ta léta něco?
Nezměnilo, Sparta Forever není fanouškovská skupina v pravém slova smyslu, je to otevřený prostor, jedna sparťanská rodina a každý se může účastnit, jak uzná za vhodné. Pochopitelně jsou zde nějaké elementární lidské hodnoty, jejichž dodržování musí někdo hlídat a od toho je tu redakce SF, aby rozhodla, že něco na web už nepůjde nebo že něco na sobě mít znak Sparta Forever mít nebude. Abych se ale přiznal, nevzpomínám si, kdy naposledy jsme něco museli „cenzůrovat“ ..no možná je to i hlavně tím, že aktivní jsou stále jedni a ti samí SPARŤANI, pro které je Sparta skutečně smysl života a tak není třeba je jakkoli „korigovat“.

Jak bys popsal, co to je Sparta Forever a čeho chce dosáhnout?
Jak uvedeno výše, SPARTA FOREVER jsme my všichni SPARŤANI! Pokud bych měl vyzdvihnout jeden z cílů, tak je to pozvednout fanouškovskou kulturu na Spartě na vyšší úroveň a přiložit roku k dílu i touto internetovou prezentací, což je v dnešní době dost důležité. Chceme, aby byla Sparta nejlepší, tak musíme i my fanoušci chtít být nejlepší a něco pro to udělat!! Stále je spousta věcí, kdy nesaháme větším táborům ani po kotníky, takže pořád je co zlepšovat. Ale rozhodně jdeme správnou cestou, stačí se podívat na krásná chorea z minulé sezóny nebo fotku tribunky v Rakousku na posledním soustředění, to je nádhera!

Počítalo se na začátku, že se vše takto rozroste? :-)
Kdybych řekl, že se s tím počítalo, asi bych lhal, ale zase na druhou stranu pokud vyjdu z toho, že chceme být (myslím tím stále nás všechny fanoušky Sparty) nejlepší, tak je logickým vyústěním že chceme být nejlepší ve všem a tedy v co nejvíce aktivitách – ve fandění, na internetu, chceme mít nejlepší chorea a i pochopitelně nejvíc zlobit :-) Jak zaznělo v kultovním filmu Proč?, chceme zde zanechat stopu a říci to jsme MY, SPARTA a tak je logické, že chceme být aktivní v co nejvíce oblastech a každý si tu svou může najít. Z mého pohledu když by někdo uspořádal sparťanský turnaj v kuličkách, jedině dobře a ať pošle materiály na e-mail SF.

Aktivit je to opravdu hodně. Kolik lidí se vstará o chod webu a aktivity v redakci, či celkem?
Už to bylo naznačeno, těch lidí je dle mého názoru minimum. Když to vezmu tak, že je to čistě amatérská záležitost, tak tomu těch pár lidí opravdu obětuje hodně. Za těch 10 let se také už pěkná řádka lidí vystřídala. Pokud bych to měl vyjádřit početně, participuje stále 5 lidí a do širšího okruhu „spolupracovníků“ (tedy těch co opravdu pravidelně přispívají) bych zařadil třeba dalších 5.

Jaké SF počiny jsou pro tebe ty nejlepší
Kromě samotného webu, který si myslím, že je v rámci možností dělán na slušné úrovni, jsou dle mého pohledu nejlepší velká chorea, že se povedlo první celostadionové choreo, různé akce na sjednocení sparťanů (kolona do Příbrami, jednotný sektor v Jablonci a Příbrami atd.) a pak organizace a účast na organizaci výjezdů na zápasy Sparty hrané mimo Letnou, třeba do Liverpoolu (tam zejména letecký speciál) nebo na Chelsea .

Co se naopak z aktivit, kde se SF více či méně angažovalo, nepovedlo a proč?
Nepovedlo se rozjet Občanské sdružení DVANÁCTÝM HRÁČEM JSME MY! do rozměrů jak bych si představoval. Proč? To nevím, jinak bych se pokusil to změnit. Snad se to vše brzo obrátí k lepšímu :-)

Otázka, která se asi i sama nabízí. Jaký byl vlastně těch deset let vztah mezi SF a klubem?
Pokud bych bral jenom web, z počátku byl web umístěn na klubových stránkách. Po osamostatnění probíhá spolupráce taková, že máme servis jako všichni profesionální novináři. Dostáváme info o tiskovkách, přístup k focení kolem hrací plochy..no abych byl upřímný, snad k nám přistupují zástupci klubu asi vstřícněji než k běžným novinářům :-) Aby taky ne :-) Žádná hmotná (když nepočítám občasné lístky zdarma do soutěže) nebo finanční podpora SF tam ale není. Ani bychom jí nechtěli, protože je to nejlepší způsob jak zůstat nezávislí. No a pokud se týká dalších fanouškovských aktivit, tak ty co nelze zorganizovat bez participace vlastníka klubu (jako je například příprava velkých choreografií, kdy prostě vám někdo bránu musí otevřít) tak tam probíhá běžná komunikace, kdy se vše dohodne. Víme již kde je hranice v tom co je a není reálně možné, tak většinou žádný problém při domluvě nebývá. Samozřejmě se snažíme tu hranici posouvat směrem k bouřlivému stadionu a rozvinuté fanouškovské kultuře, ale ne vždy se to daří, protože klub zase rozvíjí například svá represivní opatření. No je to takový věčný boj…

Nakonec prostor pro osobní apel :-). Co bys vzkázal ostatním fandům, čtenářům webu, klubu, prostě komukoliv cokoliv? :-)
Ať se vám na webu líbí, ale nezapomeňte, že reálný život je jinde – PŘIJĎTE NA STADION SPARTY, POJEĎTE NA VÝJEZD, fyzicky nějak pomožte, něco udělejte v rámci širokého spektra fanouškovských aktivit, jen tak bude SPARTA SMYSLEM VAŠEHO ŽIVOTA! Proti modernímu fotbalu!

Redakce | 19.10.2013 19:40 Vstoupit do diskuze
8