sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
FB - Sparta ForeverTwitter: Sparta Forever (@spartaforever)Instagram: spartaforever_cz
zaregistruj se hledej

reklama

Názory

5 důvodů proč není ukončení spolupráce s Costou dobrým rozhodnutím

Pomeranč 27.07.2020 02:01

Před několika dny Sparta oznámila ukončení spolupráce s obráncem Costou. Rozhodla se mu neprodloužit smlouvu. Řízný fotbalista tak ve Spartě (pro tuto chvíli) končí. Po sedmi letech. Z pohledu klubu tato léta nebyla zrovna nejpovedenějším obdobím. V novodobých dějinách vlastně asi to nejhorší. I když to v případě Sparty znamená 4 trofeje, čtvrtfinále Evropské ligy a pak třetí až pátá místa v lize. Pokud se na to podíváme optikou Costových výkonů, patřil mezi pilíře našeho týmu a odváděl našemu klubu velmi dobré služby. Jako první cizinec dokonce odehrál více než 200 zápasů za Spartu a stanovil klubový rekord. Tomu všemu odpovídalo i pěkné a dojemné rozloučení v podobě článků a videí. Za to zaslouží Sparta pochvalu. Za samotné rozhodnutí však nikoliv. Za mě je vyloženě špatné. Proč?

Costa si držel dobrou výkonnost

Fotbalista je v první řadě hodnocen dle výkonů. A Costa v nich rozhodně nezaostával. Držel si výkonnost na velmi dobré úrovni, dlouhodobě i v posledních měsících. Pokud naskočil do zápasu, ať už v základní sestavě nebo z lavičky, nezklamal. Dodal to, co se od něj očekávalo a čemu byl týmu prospěšný. Tvrdost, důraz, rychlost, bojovnost, neústupnost a další důležité aspekty, kterou jsou na cestě k vítězstvím důležitá. Dalo se na něj spolehnout. Stabilita výkonnosti je navíc to, co je třeba u hráčů ocenit. Nikdo asi nemohl očekávat, že si ji udrží dalších pět let, ale dva až tři roky by jistě dal.

Costa nabízel důležitou stabilitu a pevné základy

Díky situaci s koronavirem jede fotbal (zatím) ve zběsilém tempu. Ještě nedávno se hrálo (nebo ještě někde i hraje) a brzy bude opět. Prostor pro nějaké zkoušení, velké přebudování týmu, testování nových hráčů, či budování nových herních návyků a vztahů mezi novými spoluhráči je opravdu minimální. Selský rozum v této situaci velí spoléhat na stabilitu, osvědčené a fungující elementy a na těchto pevných základech stavět dále. Prostor pro přebudování týmu bude v dalších letech. Do toho přístupu Costa více než pasoval. Nabízel klid v tom, že víme, co od něj čekat a jak týmu může pomoci. Navíc s tou výhodou, že v případě potřeby může vytrhnout trn z paty na postu stopera i levého obránce. To byla jeho další přidaná hodnota.

Costa ztělesňoval a předával sparťanství

Sparta je Costa a Costa je Sparta. Tohle v uplynulých letech prostě platilo. A bylo to nadmíru silné pouto. Costa se díky svému přístupu, vnímání, přirozené inteligenci, charakteru a empatii naprosto skvěle ztotožnil s klubem, jeho historickými hodnotami i lidmi v něm včetně fanoušků. A dokázal tyto sparťanské hodnoty nejen žít a sdílet v rámci klubu, ale i mimo něj. Jeho rozlučkové video bylo více než vypovídající. Navíc měl v tomhle neuvěřitelně pozitivní vliv na ostatní spoluhráče i nově příchozí fotbalisty. Předával sparťanství dál a posiloval ho. Spartě tohle bude chybět. Ztrácí kus svého srdce a DNA zrovna ve chvíli, kdy ho potřebuje a bude potřebovat o to více. Tomáš Rosický při svém nástupu i průběžně vždy zmiňuje, že je pro něj tento faktor nesmírně důležitý. Je tedy s podivem, že v situaci, kdy ho nemáme zrovna na rozdávání, se ho sami vzdáme.

Costa měl pozitivní vliv na ostatní i klima v kabině

Pokud mluvíme o ztotožnění se s klubem u nových hráčů, platí to pro domácí fotbalisty i ty přicházející ze zahraničí. Dá se předpokládat (samozřejmě nikoliv na to spoléhat), že u domácích fotbalistů už povědomí o hodnotách klubu, jeho historii, postavení Sparty, výzvách, překážkách i očekávání před jejich příchodem nějaké je. O to více je třeba dát v tomto ohledu servis a péči posilám ze zahraničí. A kdo jiný byl víc uvěřitelný, než Costa. Se svým životním příběhem, autenticitou, přístupem, vnímáním, respektem u spoluhráčů a sparťanským životopisem. Z dlouhodobé klubové komunikace se dalo vyčíst, že právě Costa měl velmi pozitivní vliv na zahraniční hráče a jejich aklimatizaci v kabině. Pro některé z nich může být přesun do České republiky a do specifické české kabiny o něco větší výzvou, nicméně s parťákem jako je Costa je to hned o něco jednodušší. Jsem přesvědčen, že Costa v tomto Spartě odváděl skvělé služby a měl obrovský vliv na to, že to vše začalo fungovat.

Costa dle mě stál za zmoudřením jednoho arogantního muže

S tím souvisí i transformace jednoho dříve extrémně arogantního a nafoukaného muže. Jsem přesvědčen, že právě Costa mohl být hlavním faktorem za proměnou Guélora Kangy, jeho přístupu a chování v uplynulé sezóně. Té neuvěřitelné proměny si nešlo nevšimnout. Stejně jako to, jak spolu drží čtveřice Tetteh, Kanga, Mandjeck a Costa. Co a kdo za razantní proměnou Kangy stojí, se můžeme jen dohadovat. Já sázím na nemalý vliv Costy. Je to jen osobní pocitová domněnka bez jakéhokoliv podkladu. Pokud bychom z ní vyšli, může hrát odchod Costy i roli v dalším působení Kangy v klubu. A moc dobře víme, že odchod Kangy by byla pro Spartu poměrně zásadní rána.

Kostíku, díky za vše!


Pomeranč

Diskuze k článku

Komentáře (2)

Sdílej na FBSdílej článek na Twitter
  Novinky na internetu
hrac

12. hráč

známka:

7 0

zápasy: 2
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Sáček Michal

známka:

6 5

zápasy: 2
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Krejčí "37" Ladislav

známka:

6 2

zápasy: 3
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Polidar Matěj

známka:

6 2

zápasy: 1
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Højer Casper

známka:

6 2

zápasy: 3
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

1.  Ládínek  Ládínek  48

2.  dombas  dombas  47

2.  sel  sel  47

2.  Slavičín  Slavičín  47

5.  vladiček  vladiček  46

6.  omega13  omega13  45

7.  Harry72  Harry72  44

8.  Fotr  Fotr  43

9.  martinka  martinka  42

9.  mufety  mufety  42

11.  vlada  vlada  41

reklama
reklama
Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2021 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter
reklama
reklama