Redakce | 16.12.2021 19:57

Vánoce jsou za dveřmi a my tu pro všechny sparťanské fanoušky máme další tip na dárek pod stromeček.

Jde o knížku Tomáš Hübschman: Nenápadná hvězda, která vyšla letos v listopadu. Jde vlastně o takový knižní rozhovor Romana Smutného s Tomášem Hübschmanem, který odkrývá tajemství úspěchu známého fotbalisty, který se ze skromných poměrů dokázal probojovat do světa velkého fotbalu.

Tomáše vám určitě nemusíme nijak sáhodlouze představovat. Tento sparťanský odchovanec začínal v našem klubu už v pěti letech, postupně prošel všemi mládežnickými kategoriemi až po první mužstvo a působil v něm kromě jedné sezony, kterou strávil na hostování v Jablonci až do roku 2004. Za Spartu odehrál celkem 110 zápasů, z toho 19 v Lize mistrů a získal s ní jeden titul a jeden domácí pohár.

Svými výkony zaujal nejlepší ukrajinský tým Šachtar Doněck, kam v létě 2004 přestoupil. V tomto týmu strávil velmi úspěšných deset let, během kterých vyhrál celkem 8x ukrajinskou ligu, 4x ukrajinský pohár a v sezoně 2008/09 i poslední ročník tehdejšího poháru UEFA. Přidal i dalších 43 zápasů v Lize mistrů. Po sezoně 2013/2014 mu v Doněcku skončila smlouva a Tomáš se rozhodl pro návrat do Česka. Bohužel pro sparťanské fanoušky však ne do Sparty, ale zakotvil na severu Čech v Jablonci. Velká škoda, taková osobnost by se nám tehdy a i teď hodila. V Jablonci působí doteď a i ve svých čtyřiceti letech je stále velmi platným členem týmu a to jak na hřišti, tak i v kabině.

Tomáš je také mistrem Evropy U21 z roku 2002 a i členem bronzového týmu z Eura dospělých z roku 2004. V seniorské reprezentaci odehrál celkem 58 zápasů.

Tento velmi skromný hráč nikdy nezapomněl, z jakého klubu vzešel a vždy se rád účastní akcí spojených se Spartou, ať už jde o různé autogramiády, charitativní počiny, setkání s fanoušky či zápasy staré gardy včetně Silvestrovských derby. Docela bychom ho rádi viděli třeba i po skončení kariéry v nějaké funkcionářské roli ve Spartě, ale tohle bohužel nezáleží jen na nás. Ale kdo ví :)

Momentálně si ho tedy můžeme stále "užívat" na hřišti v dresu Jablonce a teď tedy i nově také v úvodu zmíněné knize Tomáš Hübschman: Nenápadná hvězda, kterou si můžete pořídit, jak by pravil klasik, u každého dobrého knihkupce :) Můžeme potvrdit, že jde o opravdu zajímavé a poutavé čtení.

Pokud tedy nenecháváte dárky pod stromeček jen na Ježíškovi, tak šup pro knížku :)

Název: Tomáš Hübschman: nenápadná hvězda
Vydáno: 2021, XYZ (ČR) 1. vydání originálu: 2021
Počet stran: 304
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 9788075979575


Redakce

Redakce | 16.12.2021 19:57 Vstoupit do diskuze
1