Novák | 22.07.2022 11:35

“Neues Spiel, neues Glück” říkaj Němci: “čo bolo, bolo” se říká u nás. Co bylo, je za námi, každá nová sezóna nese s sebou nový možnosti, nový očekávání. A že do toho Spartička před touhle sezónou řízla: po roztodivným rozchodu s Pavlem V., a poté, co málem nastala mikrosituácia, jsme se odhodlali k odvážnýmu kroku a angažovali zahraničního trenéra a realizák. Po Strama-éře neblahé paměti hodně odvážný krok, ke kterému se teď upínají už tolikrát zklamané naděje Sparťanské obce.

Průšvih v Hradišti máme všichni ještě v hlavě, ale jestli vono to nakonec nedopadlo všechno dobře: kdyby tenkrát nechcalo a my ten pohárek třeba vyhráli, sezóna by se vyhlásila za úspěšnou protože trofej, opotřebovaný Pavel V. by zůstal a jelo by se dál… na hodnocení ještě příliš brzy, ale minimálně na další osud Pavla Vrby jsem teda zvědavej hodně, protože u nás ke konci působil děsně a Baník podle přípravy taky úplně nepokropil živou vodou. No, uvidíme… Mně hlavně zajímá, co Sparta!

Natěšený jsme všichni hodně: Letná hlásí vyprodáno už den-dva dopředu, počasí láká ven a v hospůdkách na Letný to podle toho vypadá: všude rudo, fronty na pivo, hromady lidí v ulicích – prostě Sparta festival! Vrámci předzápasovýho programu se dovídám, že Marek Kincl je legenda i u Vídeňského Rapidu a s potěšením sleduju, jak Jardu Blažka Sparťanští fans navzdory žízni převeliké nenechávaj stát frontu, jako obyčejnýho smrtelníka. Palec nahoru!

Na tribuně jsem vklidu 20 min před výkopem – sestava se těžko odhaduje předem, ale nějak takhle to člověk asi i mohl čekat: v kisně Holec, Wiesner na levým beku. Jsem zvědavý na nově příchozí jména a že jich je: Zelený, Mejdr, Sadílek, Forty, Kuchta. I co Kara, když si frajersky vzal tu 10 a chce to převzít. Prohlášení tleskám a chci to vidět na place! Mimochodem, aniž bych se stavěl na tu či onu stranu (Bořka jsem měl rád) hodně se mi ulevilo, že nemusíme řešit, jestli dva naši střeďáci můžou hrát spolu – to mi přišlo vždycky ujetý.

Kotel plnej a hned zkraje chci napsat, že jede celej zápas luxusně! Šla z toho úplně jiná energie, tak jen tak dál chlapci a děvčata! A na to, jaká je to z Norska štreka, maj kotel i Vikingové – a je i slyšet (zjistil jsem třeba, že se to Norsky vyslovuje něco jako Vikeng – nebo to řvali “víkend”? ono, při srovnání cen piva tady a tam bych se ani nedivil :oD

Užijem si hymnu s plnou Letnou a jedeeem! Začátek tak, jak by člověk čekal, oťukávaná - ale je od začátku vidět, kde je kvalita i to, že Rudí budou dobývat. Ve 12. jejich gólman blbě vyráží k Haraslínovi, kterej to dává dobře na vzdálenější, ale z lajny vykopává obránce. Škoda! Hodně se pak zkouší pálit spoza vápna, protože jinak se do tý jejich ulity dostává těžko, ale nějaký tisíciprocentní šance nejsou. Jestli mi Honza Mejdr přišel jako velkej chlap, tak ty Norové maj snad 4 metry každej. Hlavou to dneska nebude snadný… Obraz hry, který si asi představíte když se řekne “norskej fotbal”: hodně fyzický, spousta kontaktů – ty hraniční se k nelibosti publika pouští. Já osobně proti tomu nemám nic, ale místama mi přišlo, že se sudímu zápas vymyká, což není nikdy dobře. A vypíchnu moment z nějaký 30., kdy se Viking v ojedinělý akci dostal k naší bráně a míč jde do zámezí: rozpumpovanej Nor si kvapem říká o balon, aby rychle vhodil, i když byl bratru 10-12m od místa, kde meruna opustila hřiště: náš podavač mu s ledovým klidem hází balon o těch 10 zpátky, jakože “neznáš voe pravidla?”. Dobře ty, podavači! Těsně před půlkou ještě přijde super hlava od nejmenšího na hřišti Wiesyho, ale gólman zázračně zachytí na čáře. Pořád 0:0!

O půli se jen krátce ujistím, že s toaletama vše při starém – “vyděržaj pijaňér”.

Druhá půle už toho tolik nenabídla. Stavanger bránil, my jsme se do nich nemohli dostat, což bych přičítal hodně nesehranosti a nevyhranosti v týhle fázi sezóny a tvorby mančaftu. Trenér se snažil, seč mohl: od 65. hraje na 2 útočníky, v 77. k nim ještě Minčev. Tak mezi 70. až 90. je tlak Sparty úplně drtivej, to stichl i norskej kotel – asi se jen tiše modlili k Odinovi. Nic naplat: asi jediná dobrá šance byla Točvanova hlava v 75., bohužel těsně nad... O přístupu Vikingů svědčí jedna střela celkově a taky si vybavuju situaci asi z 83., kdy jejich hráč vybojoval u rohu svý šestnáctky balón a ani nic nezkoušel, jenom to poslal co nejdál přímo do autu. Ale OK, beru že přijeli pro cennou nulu a tu maj. Jak píšu, naše obrana nebyla zrovna v ohni, přesto bych se u ní přistavil: třeba je to přání, co je otcem myšlenky, ale naše obrana – a myslím tím obranná hra celýho týmu mi přišla fakt nezvykle kompaktní. Na začátku zápasu tu a tam proběhly nějaký menší divočinky, ale pak už to bylo v naprostým klidu a vůbec do ničeho Vikingy nepustili. Hodně se mi líbil Jarda Zelený – nejsem si jistej, čemu se říká “moderní stoper”, ale na to, že si stoper úplně vklidu udělá na pětníku kličku a pak s hlavou nahoře pošle přesnou přihrávku, nejsme v našich končinách příliš zvyklí, řekl bych.

Obvykle po zápasech, kdy jsem zklamanej z výsledku, chci hlavně už vypadnout, ale včera jsem to měl jinak a zůstávám na děkovačku. Gól chyběl, což je hrozná škoda, ale výkon skvělej a nikomu nic nemůžu vyčítat – všichni chtěli, makali... Takhle to od kluků chceme! Tleskám jim za to! Pokud máte permici několikátou sezonu na stejný místo, tak to asi znáte: časem už pro vás lidi kolem nejsou tak úplně cizí – už víte že tamten furt remcá, tahle nadává rozhodčímu, tenhle chodí často nametenej a pak blábolí... po čase se začnete zdravit, pak někdo někomu třeba vezme pití, když už do tý fronty jde... Francouzsky se tomu říká „cameraderie“: jste tam všichni kvůli jedný důležitý věci a tak jde spousta formalit stranou: často ty lidi ani neznáte jménem, ale můžete si s nima pokecat, zhodnotit – zhusta najdete pochopení v mnohem větší míře, než treba ve vlastní rodině (v tý naší třeba o 100% :-). Mimochodem, myslím, Kamile Veselý, že o tohle ve vzrušených diskusích kolem „věrnostního programu“ jde především: o to, jak je z mýho místa vidět, jde až dávno potom.

Já se přiznám, že mám slabost pro starší fandy: tyhle bardi už mívaj moudrý nadhled, ale hlavně pamatujou víc, než jen 80. a 90. léta, kdy Sparta jela dominanci, jaká už se asi nezopakuje. Lidi, co pamatujou cvajlíkový peklo dnes nebejvaj hysterický, když se nepovede jeden přestup. A jeden z těchhle chodí i k nám do sektoru, (nebo já spíš chodím k němu: on tam má místo určitě mnohem mnohem dýl, žejo...) – včera jsme v rámci tý cameraderie po děkovačce taky ztratili slovo: klidným hlasem mi vykládal, jak se mu to moc líbilo a že tomu chyběl sice gól, ale dávalo mu to všechno dobrej smysl. To byla hudba pro moje uši: jasně, budem všichni zklamaný, když vyfičíme, ale pokud hra Sparty bude mít hlavu a patu jako včera večer – navíc když si připočtem, že si hráči na sebe budou víc zvykat, zajedou se automatizmy a třeba ještě časem někoho s rozmyslem přivedem, tak bych jim ten počáteční neúspěch i odpustil. Ale rozhodně si ho nepřeju a příští týden budu přišpendlenej na gauči - pokud se výkon jako včera stane standardem, na kterej už budem jenom nastavovat, tak se máme hooodně na co těšit!

Novák


AC Sparta Praha – Viking FK 0:0

Karty: 59. Wiesner, 65. Fortelný, 90+4. Čvančara – 54. Bjørshol, 63. Kabran, 80. Pattynama, 89. Gunnarsson.

Sestava Sparty: Holec – Mejdr, Zelený, Hancko, Wiesner – Pešek (77. Minčev), Sadílek, Fortelný (72. Sáček), Karabec (72. Daněk), Haraslín (64. Čvančara) – Kuchta.

Sestava Vikingu: Gunnarsson – Bjørshol, Brekalo, Vevatne – Kabran, Friðjónsson, Solbakken, De Lanlay, Pattynama (87. Sandberg) – Karlsbakk (77. Vikstøl), Tripić (60. Løkberg).

Rozhodčí: Lukjančukas – Kazlauskas, Mirauskas (LTU)Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

CEE Cup 2022 startuje!

Haló, tady redakce!

Vyhlášení výsledků jarní TIPOVAČKY 2021/22

Nejlepší hráč sezóny dle fanoušků? Tohle se vedení Sparty líbit nebude!

Rozhovor s MISS SPARTA FOREVER 2021 Míšou

Kamil Veselý k novému věrnostnímu systému pro permanentkáře Sparty

Hodnocení sezony - útočníci

Rozhovor s I. vicemiss SPARTA FOREVER 2021 Anet

Bodování fanoušků - názor k novému systému sparťanských permanentek

Novák | 22.07.2022 11:35 Vstoupit do diskuze
21