Redakce | 27.12.2022 09:30

Rozhodli jsme se po delší době znovu trochu oživit dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne", respektive ji i mírně upgradovat :) Nyní s ní přicházíme pod názvem "Fanoušek měsíce" a chtěli bychom v ní cca jednou za měsíc formou krátkého fanouškovského dotazníčku zpovídat, zejména pro začátek, některé nicky, známé z fóra na našem webu. Co jim dělá radost a s kým by šli do hospody? Bulí někdy kvůli ACS? Doufáme, že si počtete a necháte se možná i inspirovat! Prvními pěti zpovídanými v novém formátu byli Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek, ACS - fan, roboACS, Jumbo1 a dexíček a dnes je tu devátý.

Jedna z nejdéle "sloužících" fanouškovských osobností vaší oblíbené fanouškovské stránky. Pravidelně nás zásobuje dávkou fotek ze zápasů, na kterých umí zachytit nejen dění na hřišti, ale i atmosféru na tribunách. Ať se hraje kdekoli, Bombito tam se svým aparátem je! Pro nás se však rozpovídal třeba i o tom, proč už na stránky nepřispívá tolik, jako dřív: a je to zajímavé čtení, jako stvořené k přemítání na konci roku. Děkujeme, že si na nás udělal čas a přejeme hodně radosti v dalším (nejen tom fanouškovském) životě.

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Na Spartu mě jako malého, asi tříletého kluka, přivedl můj táta, sám veliký sparťan. Doma už jsme měli dvě mladší sestry a maminka byla vždycky ráda, když jsme s tátou vyrazili na Letnou, mohla se jim více věnovat a nemusela se ještě starat o nás dva. Ze začátku mě samozřejmě více zajímalo občerstvení než samotný fotbal, ale s postupem času jsem začal zápasy prožívat jako všichni dospělí. Za necelé dva roky nám přinesl čáp ještě malého brášku a my s tátou každých čtrnáct dní „prchali“ na Letnou před rodinnými povinnostmi a před hlídáním těch našich „mláďat“. A když jsem začal chodit do školy a táta zrovna na fotbal jít nemohl, vyrážel jsem sám. Bydleli jsme na Malé Straně a na Spartě jsem byl za chvíli. Tehdy byl na ulicích minimální provoz a žádné velké nebezpečí nám nehrozilo. Dnes bych na podobnou trasu své vnuky samotné asi nepustil. Sparta mě učarovala nejen krásnými dresy, ale celkovou atmosférou při zápasech, často plnými tribunami. Prostě láska na celý život.

2. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Samozřejmě i v mém okolí se nějací sešívaní objevují. Někteří jsou fanoušky těch červenobílých dlouhé roky, těch si vážím. V poslední době se na vlně současných úspěchů Slávie vyrojilo dost nových, ale ti jsou mi ukradení. Až přestanou vyhrávat, zmizí nebo se stanou fanoušky dobrého fotbalu.

3. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Brečel jsem jen jednou. V roce 1975. Když prohrajeme derby, není se mnou hodně dlouho žádná řeč, nechci nikoho ani vidět, ale brečel jsem jen při sestupu do druhé ligy.

4. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Samozřejmě mě vadí jakákoliv porážka. Někdy je soupeř prostě lepší, to jí rozdýchávám lépe, ale porážka v derby je pro mě neomluvitelná, To bych, obrazně řečeno, nejraději vraždil. Dlouho, předlouho není pak se mnou kloudná řeč!

5. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

S přibývajícími roky jsem usedlejší, tak snad jen radost z gólů v soupeřových sítích.

6. Máš v lize oblíbený stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

U nás v lize nejraději jezdím do Teplic, tam to mám rád, Vždycky je na Stínadlech víc sparťanů než domácích fanoušků. V Evropě jsem byl se Spartičkou na hodně zajímavých místech. Asi největší dojem na mě udělal Old Trafford. To je fotbalový chrám.

7. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

Titul! Jednoznačně!

8. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

Já mám rád každého hráče, který obléká náš dres. Z těch starších bych rád pokecal s Florinem Nitou, zajímalo by mě, jaký je důvod jeho odstavení, z těch mladších asi s Filipem Panákem. Jeho boj se zdravotními problémy mě fascinuje.

Je to výborný hráč. Ale úplně nejraději bych seděl u kávy (pivo nepiji) s trenérem Priskem. Ten nalévá optimismus do mých sparťanských žil.

9. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

V první řadě by to byl Andrej Kvašňák. To byl herec, bavič, ale především skvělý fotbalista. Podobný se už na našich hřištích nikdy neobjevil. Na něj se chodilo! On uměl fotbal hrát a hlavně uměl bavit diváky i spoluhráče. Jednoznačná hvězda! Z těch dalších parádních borců je těžké vybírat. Tonda Kramerius, Pepa Vojta, jeden z největších talentů Pepa Jurkanin, Václav Mašek, Ivan Hašek, Vašek Němeček, Karel Poborský, Honza Berger, Petr Kouba, Tomáš Rosický a desítky dalších. Když tři, tak druhým po Andrejovi bych vybral Pepu Chovance a tím třetím by byl David Lafata.

10. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Těch akcí jsou stovky, pokud bych měl vybrat jednu, tak gól Máry Kincla Laziu Řím! To byla euforie!

11. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Já nevím, co by se mohlo změnit. Asi bych zavedl pravidlo, že na Letné musí Sparta jen vyhrávat. Ale to asi neprojde! :)

12. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Fórum pročítám pravidelně každý den. Já jsem si zakázal přispívat do diskuze. Když SF-fórum bylo v plenkách, přispívali fanoušci do debat nějak jinak. Postupem času se ti „staří“ fanoušci začali odmlčovat a vyměnila je generace těch „nových“, mnohem chytřejších. To fanouškovství na SF se změnilo. Dnes většinou chodí do diskuzí odborníci na všechno. Není snad obor, o kterém by nevěděli všechno lépe než lidé, kteří se tím živí. Nechci být negativní vůči přispívajícím, tak si jen zanadávám pro sebe doma u počítače. Mnozí „kupují“ posily za milióny, ale je jim zatěžko koupit si permici nebo dát dvě či tři stovky za lístek. Jiní kritizují trenéry za sestavy, ale o hráčích a jejich zdravotním a tréninkovém stavu nevědí vůbec nic. Jindy je žábou na prameni sportovní ředitel, ale nemají ánung, jaké finanční možnosti k nákupu posil má. Dalším viníkem je kondiční trenér, protože máme mnoho zraněných hráčů, ale my máme jasno, je to špatným tréninkem. Vědí úplně nejlíp, který hráč by se do Sparty hodil nejlépe a který se do našeho týmu absolutně nehodí. Občerstvení na Letné? A tahle bych mohl pokračovat ještě mnohem déle. Pochopitelně vím, že je to trend ve všech lidských oblastech. Kdejaký jouda se dokáže vyslovit prakticky ke všemu. Od problémů atomových elektráren, přes operace mozkových nádorů, potíží v dopravě, atd. A fotbalu rozumí prakticky každý a díky internetu se i k němu může vyjádřit kde kdo. Kritika všech a všeho, to je přesně to, co nás baví!

13. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Rád si poslechnu názory některých trenérů, hráčů a funkcionářů, kterých si vážím pro jejich odbornou znalost fotbalového prostředí a jejich výroky si sám pro sebe dokážu vyhodnotit. Samozřejmě nesleduji jen SF, ale zajímám se třeba i o politiku nebo o kulturu.

14. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

Už jako kluk jsem si oblíbil Real Madrid, v Anglii Arsenal a Manchester United. Ale v srdci mám jen Spartu!

15. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Mám doma mnoho knih o Spartě, stovky programů, několik hrníčků, šál a dalších drobností. Hodně dresů, šál i jiných sparťanských suvenýrů jsem rozdal svým kamarádům a příbuzným. Určitě jsem jim tím udělal radost!

Díky za rozhovor!

Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Šťastné a sparťanské! A úspěšný rok 2023!

Fanoušek měsíce - dexíček

Fotbalová horečka - Fotbal v kraji bohyně Afrodity

Stylsport v prosinci

Jedinečná éra skončila, děkujeme! Tohle bylo TOP 5 momentů!

Fanoušek měsíce - Jumbo1

Knížka SPARTA - 130 let fotbalové historie

Co týden dal a dá podzim 2022 (18.díl)

Usedlej fotřík on tour - report z výjezdu do Ostravy na Mol Cup

Auto pro Lukáška

Co týden dal a dá podzim 2022 (17.díl)

Narozky v mlze - report ze zápasu Sparta - České Budějovice

Díky za pomoc s přípravou a realizací chorea!

Jinej by se bál, my jdem dál - report ze zápasu Slovácko - Sparta

Prales tour - Do Újezda na klobásu

Choreo na výroční zápas! - přijď pomoct s přípravou

Co týden dal a dá podzim 2022 (16.díl)

Debakl béčka s Příbramí - druhý report z prohry našeho béčka s Příbramí

Fandovo velmi pozdní dopoledne - report ze zápasu Sparta B - Příbram

Pan Pospíchal měl pravdu - report ze zápasu Plzeň - Sparta

Fanoušek měsíce - roboACS

Prales tour - Pražský přebor v Braníku

Co týden dal a dá podzim 2022 (15.díl)

Co týden dal a dá podzim 2022 (14.díl)

Jak béčko nestačilo na Třinec - report z utkání Sparta B - Třinec

Co týden dal a dá podzim 2022 (13.díl)

Svý jistý - report z utkání Sparta - Pardubice na Letné

Fanoušek měsíce - ACS - fan

Co týden dal a dá podzim 2022 (12.díl)

“Sám mezi rowdies“ - report z výjezdu za Spartou do Brna


Redakce | 27.12.2022 09:30 Vstoupit do diskuze
7