Redakce | 07.06.2023 05:13

Určitě vám neuniklo, že jsme po nějaké době znovu oživili dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne" pod novým názvem "Fanoušek měsíce". Počet zpovídaných v novém formátu se nám utěšeně rozrůstá a už to bude pomalu na menší archív. V předchozích medailoncích se nám představovali: Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek, ACS - fan, roboACS, Jumbo1, dexíček, Bombito, Ondra, Bruno Rossini, Heppig, lightman1. Jsme moc rádi za ohlas, kterého se rubrice dostalo a doufáme, že vás rozhovory budou nadále bavit aspoň tak, jako nás. Všem zpovídaným děkujeme za čas, který nám věnovali!

Můžeš ho respektovat, můžeš ho rolovat, může tě provokovat, ale nejde ho ignorovat. Jeden z nejaktivnějších diskutérů SF-fóra. Naprosto neúnavný autor příkrých odsudků, ale i hlášek, co zlidověly. Dnes naše virtuální pozvání k povídání o Spartě přijal Tommy: jak sám říká, nenarodil se „s rudou lžičkou v puse“, nýbrž si, v prostředí, které fandilo mnohem více hokeji, Spartu prostě vybral. Naše setkání se bohužel neodehrálo pod hodinama, kam by, pochopitelně, nejvíce patřilo, přesto Tommymu děkujeme za čas a upřímné odpovědi a přejeme hodně zdaru jemu i rodince.

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Jak už jsem to popsal v jednom reportu, u mě to byla vlastní volba podložená kombinací pocitu a touhy po prosazení vlastní vůle. Od malička jsem trpěl jistou neúctou k autoritám, zaběhlým zvyklostem a pravidlům, nechtěl jsem přijmout fakt, že něco „musím“ nebo „bych měl“ jen proto, že to tak mají všichni. Vždycky jsem chtěl mít možnost si vybrat podle svého. Takže když všichni kluci žrali Dynamo Pardubice a hráli si na Haška, Janeckého nebo Šejbu, já si vybral Spartu. Bezpodmínečně a se vším všudy. Ještě dřív než sport samotný, mně učarovalo to slovo. Poprvé jsem se s ním setkal ve Starých řeckých bájích a pověstech a bylo jasno. Od té doby jen Sparta, vždy a ve všem. Mezi dětmi jsem za to platil daň, ale co už, já se tak rozhodl.

A stejně to mám i s nároďákem. Kdybych dostal desetikorunu za každý nechápavý výraz nebo projev nesouhlasu, měl bych teď činžák v Pařížský, a to proto, že jsem si vybral Švédy :)

2. Doplň, prosím: "Fanoušek Sparty je někdo, kdo..."

„Každej je nějakej“ a to platí i pro fanoušky Sparty. Nějak nedokážu najít nějaký společný jmenovatel mimo Sparty samotné. Fandíme z různých důvodů, úspěchy i pády prožíváme po svém, po svém fandíme i nadáváme, obětujeme to, co obětovat chceme. To, že fanoušek Sparty je někdo, kdo ji miluje, to je strašné klišé, to nemůžu použít. Navíc všichni dobře víme, že láska nemusí trvat věčně a že těch lásek v životě umí být víc. Takže Sparta je pro mě životní hodnota a konstanta, která se nezmění.

3. Co na fanouškovství máš rád a co oceňuješ u jiných fandů Sparty?

Samozřejmě je fajn taková ta sounáležitost, kdy máš prostě „téma“ i s člověkem, se kterým by sis neměl jinak co říct. Je to pocit společné síly a energie. Někdy se z toho narodí bezvadné přátelství napořád.

4. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Jasně :) Dokonce jeden z mých nejbližších přátel je slávista. Často se štengrujeme, ale protože jsme oba rozumní, víme, kde to má meze a že si jejich nepřekročením nezkazíme naše přátelství. Třeba můj sparťanský parťák má slávistickou rodinu, když se vidíme, vždycky se vzájemně pošťouchneme, ale nikdy se to mezi nás negativně nepostaví. A tak je to podle mě dobře. „Kamarádky“ slávistky raději ponechám bez komentáře :)

5. Jak do fandovství zapojuješ rodinu: vychováváš ke Sparťanství anebo je pro Tebe Sparta spíš hájemstvím, kam rodina nemá přístup?

Vzhledem k prostředí, ve kterém jsem vyrostl a kde žiju, je Sparťanství ryze mým vlastním světem, okolím poklidně tolerovaným.

6. A co z druhé strany: jak velké pochopení má Tvoje rodina pro tvé postižení Spartou? anebo to jde spíš mimo ně?

Rodina to samozřejmě dlouho nemohla pobrat, proč nefandím místním a proč jsem si zvolil, jak jsem si zvolil, ale akceptovali to a zvykli si, že Sparta je pro mě součást života. Manželka to má samozřejmě složitější, musela tuto mou stránku přijmout, protože se samozřejmě v běžném životě dotýká i jí, ale problém s tím nemá. Sparta je pořád lepší instituce než třeba milenky, ne? :)

7. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Vlastně ne. Bylo pár chvilek, kdy jsem byl naměkko a dojatý a k slze nebylo daleko, ale nakonec jsem to ustál. Musím ovšem zmínit, že tyhle chvíle byly vždycky spojeny s radostí a štěstím, jako třeba když jsem poprvé navštívil Letnou, nebo když Sparta dosáhla výjimečného, a hlavně nečekaného úspěchu.

8. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Mám to štěstí, že se dokážu ze špatných věcí poměrně rychle oklepat, shodit negativní emoce a použít rozum. Jsem cholerik, rychle a s vysokou intenzitou „vyletím“, ale za chvíli jsem v klidu. Takže když to Spartička projede, snažím se to co nejrychleji vytěsnit a vyhýbat se všemu, co by mi to připomnělo. Na otázky odpovídám ráno po prohraném finále MOLu, což není úplně ideální rozpoložení pro takovou činnost...

9. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Gól do sítě soupeře :)

10. Máš v lize oblíbený stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

Kdepak, já jsem gaučák, na výjezdy nejezdím. I když jsem zvyklý, tak nemám rád tu nepřátelskou atmosféru, která venku obvykle panuje. Venkovní zápasy jsem vlastně navštívil jen v regionu, když na Pardubicko a okolí zavítal A nebo B tým.

11. Který naživo sledovaný zápas byl pro tebe nej a čím to bylo?

V devětadevadesátým Liga Mistrů proti FC Porto. Byl to totiž úplně můj první zápas, kdy jsem se dostal na Letnou. Tehdy to byl splněný sen, protože do té doby jsem Spartu sledoval jen z TV.

12. Který zápas si naopak pamatuješ jako ohromné zklamání?

Zklamáním je každá porážka od Slavie, to se nikdy nedá přejít mávnutím ruky a je vůbec nejtěžší to přijmout.

13. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

„Dobrý“ je za tři, ne? Takže to není nic moc a v zásadě by to znamenalo být v tabulce kdekoliv před Slavii. „Skvělé“ je titul, „Úžasné“ zase double. Ale třeba letošní sezónu bych – ať skončí, jak skončí – označil jako „hodně dobrý“, protož se konečně po letech ukazuje progres a Sparta začíná připomínat tu starou dobrou Spartu, která vyhrávala trofeje a dělala nám radost. ( poznámka redakce: rozhovor byl dělán ještě před zápasem na Slovácku)

14. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

Mám jasno, byl by to Sadílek. Toho kluka jsem si strašně oblíbil, mám typy jako je on strašně rád. Ale fotbal bych s ním neřešil. Asi bych se s ním chtěl pobavit o všem možném, o životě a o světě, prostě ho poznat jako člověka. Nerad bych zabřednul do kategorie lačného fanouška, který by ho zahltil jen řečmi o fotbale :) A ani to jedno bych si ním nedal, musel by se mnou strpět nealko, jak se říká, já jsem si už svoje vypil.

15. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Těžko vybrat, v devadesátkách a první dekádě nebyl snad nikdo, koho bych nezbožňoval. Každý z těch našich kluků byl pro mě frajer a hrdina. Ale když bych musel jmenovat, byli by to Jirka Novotný, Frýdek, Lokvenc, Siegl a bezpochyby Rosa. Takže taková ta Sparťanská klasika. Ale určitě bych zavzpomínal i na ty moje koně, kteří byli pro mnohé rozporuplní jako Herzán, Gabriel nebo Kamil Vacek.

16. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Jako první se mi vybaví Sieglův gól z konce zápasu s Olomoucí, kdy po sprintu z půlky už unavený zpoza vápna vypálil a krásným gólem nám zajistil titul, tuším v devadesátém sedmém. Nezapomenutelný byl také vítězný gól Pavla Nedvěda proti Slavii, opět na konci zápasu, kterým jsme otočili ne příliš dobře rozjetou sezónu až k titulu.

17. Kdyby ses mohl dovědět "jak to tehdy ve Spartě bylo doopravdy" koho a na co by ses zeptal?

Asi bych se nikoho konkrétně neptal, raději bych se stal drobnou muškou a napřímo sledoval a poslouchal. A co? Rozhovory členů vedení Sparty a realizáku o věcech, o kterých my fanouškové jen spekulujeme nebo se dohadujeme – přestupy, sportovní záměry, finance, jednání s agenty a hráči – zkrátka to pozadí, které znají jen zasvěcení. Chtěl bych být u schůzky doktora Křetínského s Trpišovským, chtěl bych vědět, jak to bylo s Nitou apod.

18. Kdybys měl stroj času a mohl se přenést do historie Sparty, které období by sis vybral?

Rád bych viděl Spartu dvacátých a třicátých let, ale jen bych nakouknul a rád se vrátil zpátky.

19. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Těžká a zároveň dobrá otázka. Když bych měl tu moc nebo neomezené prostředky všeho druhu, tak bych zaprvé změnil uvažování fanoušků. Rozumím jejich netrpělivosti a naštvanosti, protože Sparta stále není tam, kde bychom ji chtěli mít, ale jsem rozmrzelý z té míry negativity a zlosti, která se mezi fanoušky v posledních letech rozšířila. Já vím, že to je těžké, ta frustrace někde musí ven, ale často mi to přijde zbytečné a hlavně nic neřešící. Zadruhé bych okamžitě začal řešit stadion, jít do nového, to by byla bomba. Já vím, zase kontroverzní téma, ale nic netrvá věčně a naše letenské zázemí nemládne, naopak. No a zatřetí, podstatně bych upgradoval scouting a celkově politiku příchodů a odchodů hráčů a práce s našimi mladými nadějemi. Nemyslím si, že to je vyloženě špatné, ale prostor pro zlepšení tam určitě je. Všechno ostatní je podle mě na správné cestě a není potřeba nějaké dramatické zásahy nebo změny, stačí přece víra a trpělivost :))

20. Je nějaká opravdová ptákovina, která se o Spartě povídá a která Ti zvlášť pije krev?

Že jsme byli a stále jsme protežovaný klub, nejlépe režimem anebo rozhodčími. Jakmile je sebemenší příležitost, média a fanoušci soupeřů po téhle písničce okamžitě sáhnou a zpívají ji do zblbnutí. Když to na mě vytáhne někdo z okolí, nemám už sílu ani chuť to vyvracet. Nebaví mě to, vlastně spíš obtěžuje a unavuje.

21. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Nedávno jsem to počítal a vyšlo mi, že na SF funguji už bezmála čtvrtstoletí. Strašně to letí a jedním dechem dodávám, že teprve při té bilanci jsem si uvědomil, jak moc je Sparta a SF samotné součástí mého každodenního života. Někdy víc, než bych si přál, někdy méně. Když se ohlédnu, je zajímavé sledovat ten vývoj, jak můj, tak ostatních a nálady celkově. Lidé odcházejí někteří bohužel definitivně a přicházejí. Díky SF mi do života vstoupilo hodně zajímavých lidí, někteří se trvale zařadili do skupiny opravdových a trvalých přátel, další něco dali nebo vzali. SF je pro mě poslední roky takový paralelní svět, kde mohu občas pustit z řetězu toho Tommyho, který v běžném světě nesmí ven a který se potřebuje očistit od rolí, které musí hrát. Pro mě bohudík, pro někoho bohužel...

22. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Je asi jasné, že jsem svéhlavý a jen zřídka kdy slepě přebírám cizí názory a postoje. Když souzním s někým dalším, tak fajn, když ne, nenutí mě to něco zásadně přehodnocovat. Co taky čekat od arogantního hovada a fanouška úspěchu, ne? ;))) Když pominu SF a zpravodajské nebo informační portály, tak nic dalšího v režimu fanouškovského prostředí nesleduji. Tedy co se sportu týče.

23. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

Sparta ve všem, i kdyby to měla být liga v kuličkách nebo otloukání píšťaličky :)) Ale sleduji ještě italskou Sampdorii, Londýnský Arsenal a pak Huddersfield AFC. Arsenal je jasnej, historická spojitost se Spartou je známá. Huddersfield byl název, který mně padnul do oka, když jsem jako klučík pařil úplně první a značně primitivní fotbalový manager na Didaktiku a už mi to zůstalo. Pak mám v rámci amerických soutěží v oblibě Dallas ať už jde o NBA, NHL nebo NFL. No a samozřejmě Tre Kronor, ty jsou prostě v těsném závěsu za Spartou.

24. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Děda mé první ženy byl vášnivý Sparťan, zůstaly po něm odznáčky a další droboští z padesátých a šedesátých let, ty jsem hned zabavil. Z těch současných to jsou podepsané dresy ACS a HCS, které jsem dostal ke kulatinám. No a nakonec ACS Švabachem byla moje první kérka v životě :)

Díky za rozhovor.

Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2023 - Epilog

Zázrkaky se dějí - shrnutí sezony 2022/23

Když na vršku fouká - report ze zápasu s Plzní a oslav titulu

Sparta. Tečka. - komentář k uplynulé sezoně

Co týden dal a dá jaro 2023 (18 a půl - 1. mistrovské vydání)

Poslední bod - další report ze zisku titulu

Celostadionové choreo na Plzeň a oslavy titulu

Přepište kelímky! - komentář nejen k titulovému zápasu na Slovácku

Pro titulový štempl na Slovácko - report z výjezdu na Slovácko

Co týden dal a dá jaro 2023 (18.díl)

Praha není jenom most a hrad....report z výjezdu z Francie na zápas Sparta s Bohemians na Letné

Baťůžek, aneb divize Bretaň se chystá na Letnou

Co týden dal a dá jaro 2023 (17.díl)

Konečné info k choreo sbírce

Je to blízko....druhý report ze zápasu Sparta - slavia

Před a po....report z vítězného derby

Redakce | 07.06.2023 05:13 Vstoupit do diskuze
6