Redakce | 19.07.2023 05:14

Určitě vám neuniklo, že jsme po nějaké době znovu oživili dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne" pod novým názvem "Fanoušek měsíce". Počet zpovídaných v novém formátu se nám utěšeně rozrůstá a už to bude pomalu na menší archív. V předchozích medailoncích se nám představovali: Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek, ACS - fan, roboACS, Jumbo1, dexíček, Bombito, Ondra, Bruno Rossini, Heppig, lightman1 a Tommy. Jsme moc rádi za ohlas, kterého se rubrice dostalo a doufáme, že vás rozhovory budou nadále bavit aspoň tak, jako nás. Všem zpovídaným děkujeme za čas, který nám věnovali!

Na fóru umí být Průcha docela jezevec: zdá se ti, že klidně odfukuje, ale podráždíš ho klacíkem a nechá ti zkusit svoje zuby, někdy i drápky. To všechno ale jen a pouze proto, že těžko nese, když někdo naši Spartičku kritizuje. To se prostě nedělá, i kdyby to byla 100x pravda! Své velké Sparťanské srdíčko si před náma otevřel dokořán a my mu za to mockrát děkujeme a přejeme hodně zdaru a zdraví Průchovi i jeho dorostu.

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Asi jsem se tak narodil..nepamatuju se :) Ale vážně..táta byl neskutečnej sparťan a mám to po něm. Prvně jsem byl na Spartě v roce 1962 kdy mě bylo 7! Mám v paměti jenom obrovskou spoustu lidí a pamatuju si ty dřevěný schody!! Vidím nohy lidí, když jsem byl pod těma schodama!

2. Doplň, prosím: "Fanoušek Sparty je někdo, kdo..."

...kdo je každej víkend nervózní jako prase v očekávání jak to dopadne! …..komu je naprosto jedno jaké je počasí a musí na Spartu! ....kdo hltá zprávy o Spartě všude kde se dá! …kdo fandí Spartě naprosto ve všech sportech včetně gorodek a umělecké gymnastiky :)

3. Co na fanouškovství máš rád a co oceňuješ u jiných fandů Sparty?

Mám rád soudržnost (někdy) a oceňuju obrovskej zápal a obětovávání se pro Spartu! Já musím uvést, že nejsem výjezďák a fascinujou mě fandové, kteří jezdí se Spartou všude i na soustředění, co Bombito :)

4. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Kamarády ne..pár známých ano! A tím bych jakoukoli zmínku o těch….ukončil!

5. Jak do fandovství zapojuješ rodinu: vychováváš ke Sparťanství anebo je pro Tebe Sparta spíš hájemstvím, kam rodina nemá přístup?

Tak děti jsou sparťani..to jinak nejde :) A už jsem zapojil i vnoučata a malinkej ani ne dvouletej už na požádání dává dělenej pokřik :) Jinak rodinu zapojuji co nejméně, ale zase si do toho nenechávám moc kecat a naštěstí je to akceptováno! Uvedu např. že jsem dopoledne ženil syna a odpoledne jsem šel na fotbal a všichni to brali…stejně jako teď na Plzeň jsem byl právě tím synem odvezen na Spartu, přestože se slavily narozeniny mojí vnučky :)

6. A co z druhé strany: jak velké pochopení má Tvoje rodina pro tvé postižení Spartou? anebo to jde spíš mimo ně?

Moje žena musela bejt v minulém životě anděl :) Jinak myslím, že jsem odpověděl v předchozím bodě.

7. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Tak už nebrečím, ale někdy mám na krajíčku :) Opravdu jsem brečel dvakrát..jako kluk, když Sparta prohrála v Bělehradě 5:0 (pamětníci vědí o čem je řeč) a když sestoupila do druhé ligy.

8. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Nedávám…prostě nejsem schopen usnout a pořád mi to v makovici šrotuje :) Ovšem to se děje i v případě euforie…a že jí na jaře bylo…

9. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Odfláknutej zápas..už se to neděje! A bohužel někdy fandové, když naprosto nesmyslně třeba přerušej zápas, když se potřebuje dát gól :)

10. Máš v lize oblíbený stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

Jak už jsem řekl nejsem výjezďák takže jenom v Praze. Kromě „těch jejichž jméno nesmíme vyslovit“ jsem rád chodil na Viktorku a na Julisku! Vršovice nesnáším jako vůbec a zejména zelenej chrchel od doby kdy nás poslali do druhé ligy!! V cizině jsem byl v Mnichově, kam mě vzal synátor na Ligu Mistrů a byl to velkej zážitek!! Ještě se máme hodně co učit!

11. Který naživo sledovaný zápas byl pro tebe nej a čím to bylo?

Těch bylo!! Tak třeba zápasy Sparty v PVP s Schalke, vyhráli jsme 3:0 a postoupili tuším do semifinále (škoda, že tam se mnou nebyl majk :) ) Pak v semifinále AC Milán (prohra 0:1). Pochopitelně zápas Laziem a atmosféra po gólu Máry Kincla! Z ligových mě utkvěl v paměti přímej souboj s hadrníkama o titul…Dostálek dal gól a pak se to otočilo na 5:1…obrovská euforie :)

12. Který zápas si naopak pamatuješ jako ohromné zklamání?

A v opačném gardu..zápas zase s hadrníkama 3:0 poločas a konec 3:3! To i moje žena vzpomíná, že se mnou nebyla do středy absolutně řeč!! A speciálně se musím zmínit o zápase s Plzní a skandování „Chceme Plzeň v lize“ a kotelnické oslavy naší prohry :( To jsem se opravdu chvíli styděl, že jsem sparťan!

13. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

Koukatelná hra (letos chvílema ano), titul, a základní skupina v Evropě, kontinentální liga je málo, takže UEFA! Liga mistrů není pro mě priorita, protože opravdu nechci zažívat, to co nedávno Plzeň!

14. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

S Pavelkou a Čelůstkou, bo jsou mi věkově nejblíž :) Ale fajn by to bylo i třeba s Haraslínem, nebo Kuchtičem! Zajímá mě všechno ze zákulisí..a hlavně co vlastně je ten Priske zač :)

15. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Tak to bych mohl popsat stránek :) Ale jinak je to Kvašňák, Mašek, Jurkanin!! Kvašňák byl naprostej král..to se nedá zapomenout! Potom další garda Bergr, Skuhravý Pepa Chovanec, Ivan Hašek. A z těch mladších Rosický, Lokvenc Jirka Novotný atd, atd. atd.

16. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Je tam hlavička Máry Kincla proti Laziu! Vlastně celá akce, kdy sudí nenechal výhodu a potom to objímání se všemi okolo :) A druhá je akce mého miláčka Tomáška Rosického z poháru proti Spartaku Moskva, kdy dostal na půli balon, rozhlídl se a zjistil, že je tam jenom Šoula Lokvenc, čili žádnej rychlík…obhodil si obránce a od půlky až do brány šel vlastně přímo a pořád hlavu nahoře….no nádhera!!

17. Kdyby ses mohl dovědět "jak to tehdy ve Spartě bylo doopravdy" koho a na co by ses zeptal?

Chtěl bych vědět, co se opravdu stalo v tom zmiňovaném Bělehradě?? Bylo spousta dohadů o uspávacích prášcích atd. atd. Čili zeptat se pana Ježka evnt. MUDr. Bednáře (nepletu-li se ve jménu).

18. Kdybys měl stroj času a mohl se přenést do historie Sparty, které období by sis vybral?

Zcela jednoznačně Železná Sparta 1918-1922 a potom tažení Sparty Středoevropským pohárem 1935! Potom si to už skoro všechno pamatuju :)

19. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Po sportovní stránce snad teď nic, opatrně našlapovat…hlavně ať to pokračuje, kde to teď přestalo!! Pochopitelně bych chtěl rekonstruovat Letnou..což asi nevyjde! A co mě štve neskutečně je občerstvení na Spartě….to je fakt lepší i u nás na Stodůlkách :(

20. Je nějaká opravdová ptákovina, která se o Spartě povídá a která Ti zvlášť pije krev?

Kecy o komunistickém klubu..to je krávovina jak bejk, a potom že během 25 vteřin v kabině rozhodčích si Křéťa koupil titul.

21. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Fórum pročítám každý den a nejhorší je, že k příspěvku mě většinou přinutí nějaký kecy který mě vaděj..tímto se všem omlouvám …je velká škoda, že přestali přispívat Bombito, recchi, Rudej, maldáč, Bohdalka a další. No a věčná škoda je, že už tu není Senior…to bylo něco :)

22. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Pro žádná moudra nechodím..ve svém věku jsem moudrej dost :) Ale snažím se sledovat fotbal venku a sport vůbec..baví mě atletika, hokej..ale je toho míň než zamlada protože spoustu času zabírají vnoučata..což je dokonalá výplň důchodcovského času…samozřejmě až po Spartě :)

23. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

Tak v tom jsem konzerva…pouze Sparta!! Pochopitelně, že je mě nějakej klub sympatičtější ale o fandění se nedá mluvit!! Já vždycky přál klubům, kde hráli bejvalí sparťani..zejména Arsenal s Rosou apod.

24. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Nejsem sběratel..mám pár šál, pár dresů, ale zejména mám srdeční vztah k takové své bibli..kniha Železná Sparta od V. Houšky je velká krása!!

Díky za rozhovor

Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Startuje podzimní část TIPOVAČKY 2023/2024!

Nejlepší hráč mistrovské sezóny? Kralovaly dvě číselné zkratky!

Vyhlášení výsledků jarní TIPOVAČKY 2022/23

Sedací pytel SPARTA FOREVER s titulovou slevou!

KOLEKCE ŠAMPIONI 37

Fanoušek měsíce - Tommy.

Co týden dal a dá jaro 2023 - Epilog

Zázrkaky se dějí - shrnutí sezony 2022/23

Když na vršku fouká - report ze zápasu s Plzní a oslav titulu

Sparta. Tečka. - komentář k uplynulé sezoně

Co týden dal a dá jaro 2023 (18 a půl - 1. mistrovské vydání)

Redakce | 19.07.2023 05:14 Vstoupit do diskuze
9