Bombito | 27.08.2006 23:34

Když jsem svůj referát z dubnového zápasu naší Spartičky v Mladé Boleslavi nazval dle optimistické písně pánů Svěráka a Uhlíře „Není nutno!“, musím svou dnešní návštěvu mladoboleslavského stadionu pojmenovat v trochu pesimističtějším tónu. Na den přesně před čtyřmi měsíci jsem napsal: “Sparta dnes prohrála v Mladé Boleslavi boj o druhou ligovou příčku, odcházím ze stadiónu a v duchu si broukám krásnou písničku pánů Uhlíře a Svěráka, kterou tak často zpívá i náš kotel. Nejsem prohrou zklamaný, nezasloužili jsme si dnes ani bod, domácí nás přehráli ve všech směrech. Jsem zklamaný naším výkonem, ale na druhou stranu mám radost, že zápas neskončil remízou. Při současném vývoji na čele naší ligy beru jen vítězství, nebo prohru. Protože jsme hráli jako o pouti, berou body domácí. A udržují svůj náskok před našimi dlouholetými rivaly, kteří nemají ve svých průkazech vyplněnu kolonku „bydliště“. A tak je to správné, tak to má být.“, konec citátu.

Uběhly zmíněné čtyři měsíce a co se stalo? Opět jsme zaslouženě prohráli, opět jsme hráli jako o pouti, ale dnes si nezpívám a zklamaný jsem měrou vrchovatou. Ono se totiž nezměnilo téměř nic. Když už se zdá, že se naše situace začíná pomalu měnit k lepšímu, dostáváme další, naprosto zaslouženou ťafku. Kdyby jen ťafku, my jsme dnes dostali bombu přímo mezi oči. Klasické KO. Po vybojovaném a zaslouženém vítězství nad Marilou Příbram jedeme potvrdit zlepšení výkonu do města neúspěšného aspiranta na miliónovou Ligu mistrů, do Mladé Boleslavi. Přesně do té Boleslavi, které tolik dlužíme. Je jediným ligovým týmem, se kterým máme zápornou bilanci. A po dnešním dnu ji máme ještě horší.

Cesta do Bolky uběhla v klidu, končící prázdniny se projevují na dálnici v opačném směru, za necelou hodinku zaparkuji v pěkném sportovním areálu zdejšího stadionu. Malé osvěžení a půlhodinku před výkopem jsme již v ochozech. I přes svůj pokročilý věk poznávám stále nové a nové věci. V sektoru fanoušků hostí pořadatelská služba ozbrojená pendreky! Hmmm, zajímavé! Další místní specialitka: na každé vstupence je na zadní straně napsáno:“ UPOZORNĚNÍ: Držitelé permanentních vstupenek mají přednostní právo k sezení na místo vyznačené na dané permanentní vstupence.“ Tak to jsem také ještě nikdy neviděl. V dubnu bylo na Spartu zvědavo 8 650 diváků. Kapacita stadionu je přesně 5 000 sedících diváků. Jak a kam se vtěsnalo těch dalších 3 a půl tisíce je mě dodnes záhadou. Že by pernamentkáři vzali ty přebytečné na klín? Pochybuji! Kam se má umístit ten, kdo si za pouhých 140 peněz zakoupí v předprodeji platnou vstupenku a z „jeho“ sedačky ho vyžene majitel permanentky, skutečně nevím. Nechám si to vysvětlit od místních funkcionářů a představitelů ČMFS. Také dnes byl zdejší fotbalový chrám podobně nabitý, ale pořadatelé už byli chytřejší a ohlásili „jen“ těch 5 000. Opět na Spartu vyprodáno!

Za hustého lijáku nastupují oba týmy k utkání. Sparta opět bez Míry Matušoviče, opět s Petrem Lukášem v obraně. Od úvodního hvizdu rozhodčího Jecha jsou domácí borci aktivnější. Jako by vůbec neměli středeční zápas kvalifikace o LM v nohou. Na hřišti to vypadá, že namáhavé utkání mají za sebou naši hráči, kteří svůj marný boj odehráli někde na druhém konci světa a domů se vrátili autobusem až dnes ráno. Naše obrana odvrací jeden útok domácích za druhým, nakopávané vysoké míče na Lustriho a Tomáše Juna s přehledem odvrací domácí Rolko, který je o dvě hlavy vyšší než naši čahouni! Záloha jako by neexistovala. Smutný obrázek. Když už se náhodou dostaneme k ohrožení Millerovy svatyně, tak Dan Kolář svou jedinou šanci neuvěřitelně spálí. A tak okamžitě přichází zasloužený trest. Marek Kulič prochází naší obranou jako vítr pastouškou, míč se odráží k nekrytému Peckovi a ten už zná recept, jak překonat Blážu. 1:0! A aby toho nebylo málo, za chvilku fauluje Tomáš Sivok Matějovského a následuje penalta. Tu ale Jarda Blažek chytá! Je to nějaké znamení, říkám si v duchu. Teď to otočíme. Houby otočíme! Za pár minut dostáváme druhý gól a jen ofsajdové pravidlo nás uchrání od pohromy. Třetí gól v naší síti není uznán. Konečně přestávka! Standa Griga jim pořádně umyje hlavy a v druhé půli přejedeme, domácí mají v nohou středeční bitvu s Turkem. Haha, oni jsou v druhé půli ještě rychlejší a v plné nahotě odkrývají naší současnou bídu. Ani výměna Honzy Šimáka za Lustriho kýženou změnu nepřináší. Je to jako hra kočky s myší. Je jen otázkou, odjedeme-li domů s výpraskem, nebo jen s přijatelnou porážkou. Nakonec něco mezi tím. Deset minut před koncem nám dává „sparťanský specialista“ Pecka třetí branku. Nezmůžeme se vůbec na nic. Domácí hráči jsou nejen rychlejší, dravější, jsou i fotbalovější. Nepíše se mě to lehce, ale je to bohužel pravda. Oni nás předčí úplně ve všem. Smutný obrázek pro sparťanského fanouška. Nakonec to nevydrží ani naši kotelníci a deset minut před koncem opouštějí stadion. Když už jsem u fanoušků, ti domácí se nevyznamenali. Což o to, fandili vytrvale a vytvořili svým hráčům skvělou atmosféru, ale bučení na Ludovica Sylvestra si mohli odpustit! My za takové chování platíme pokuty, jsem tedy zvědav, jak dopadnou oni!

Dnes jsme propadli na celé čáře. Všichni jako jeden muž. JE NUTNO už udělat nějaké zásadní řešení. Kolik jsme v poslední době slyšeli omluv, že se špatný výkon už nebude opakovat? Bylo jich opravdu dost. Je chyba v trenérech? Kolik se jich v poslední době ve Spartě vystřídalo? Dost! A výsledek? Žádný! Bude tedy nutné udělat radikální řešení v hráčském kádru. Nejdříve jim sáhnout na peníze, a když to nepomůže, provést i hráčské změny! Ono to asi po dobrém nejde! Za pár dní nás čeká 1.kolo poháru UEFA. Skotský Hearts hraje podobně agresivní fotbal, který nám dneska předvedli svěřenci trenéra Uhrina. To se máme na co těšit!

Na tiskové konferenci po utkání trenér Griga odpovídal na otázky, jak vnímal skandování sparťanských fanoušků „Griga ven“, jak připravil mužstvo na dnešní zápas, proč střídal Maura Lustrinelliho, co řekne mužstvu zítra, jestli nepočítá s odvoláním od mužstva. Bylo vidět, jakou radost má většina novinářů z naší porážky. Trenér Uhrin jako by tam vůbec nebyl. Odpověděl snad na jedinou otázku, zda-li mu vítězství nad Spartou nezevšedněla. Jinak se vše točilo okolo našeho lodivoda. Nebyl to veselý zážitek.

Nyní následuje reprezentační přestávka. Uvidíme, nastane-li nějaká změna. Opravdu je nutno ji udělat. Jakoukoliv!

FK Mladá Boleslav - AC Sparta Praha 3:0 (2:0)

Branky: 26. Pecka, 39. Vaculík, 80. Pecka
Rozhodčí: Jech - Wilczek, Ondo
ŽK: Brezinský, Matějovský, Rolko - Sivok, Sylvestre
Diváci: 5000

Sestava Mladé Boleslavi: M. Miller - F. Ševinský , M. Brezinský , A. Rolko , M. Palát - L. Vaculík (72. T. Sedláček), M. Abrahám , M. Matějovský , T. Poláček - M. Kulič (90. P. Mikolanda), L. Pecka. Trenér: Uhrin ml.

Sestava Sparty: J. Blažek - R. Zabavník , P. Lukáš , T. Řepka , M. Kadlec - K. Kisel (61. L. Došek), T. Sivok , L. Sylvestre , D. Kolář - M. Lustrinelli (46. J. Šimák), T. Jun. Trenér: Griga

Bombito | 27.08.2006 23:34 Vstoupit do diskuze