Luk | 12.10.2007 08:50

V červnu 2004 se ve Spartě udála velká změna. Změnil se majitel, Spartu koupila investiční skupina J&T. Dodnes se vedou spekulace, proč to udělali. Jak všichni víme, na fotbalovém klubu se dá jen těžko vydělat, všechny utržené finance obvykle končí zpět v klubu. Určitě nebyla Sparta koupena s vidinou nějakého velkého zisku a pokud ano, byla by to představa dost naivní, a to by na tak velkou a snad i úspěšnou firmu nesedělo. Možná J&T koupila Spartu, aby mohla prezentovat svůj úspěch a zvát obchodní partneri do VIP, kdo ví. Pro nás, fanoušky, je ale důležité, že se tato změna odehrála a s ní se změnilo i mnoho věcí okolo Sparty a především to, že došlo ke změně šéfa našeho klubu, přichází kontroverzní postava, Daniel Křetínský.

To je další záhada, proč se na takové místo dostal člověk, který do té doby neměl s fotbalem nejmenší zkušenosti a kdo ví, zda ho vůbec pořádně sledoval. Nicméně já a určitě i většina fanoušků Sparty věřila, že změna vlastníka bude změna jen k lepšímu. První půlrok byl pro nové majitele spíše rozkoukávací a vedení klubu v podstatě dál nechali na Košťálovi. Zlom nastal až v prosinci 2004, kdy vzal Křetínský vedení Sparty do svých rukou a od té doby se už počítá faktický nástup nových majitelů na Spartu a Křetínského éra.

A hned první krok Křetínského byl hodně kontroverzní, byla to výměna trenérů, přišel Hřebík za Straku, který měl v polovině sezóny náskok na prvním místě před druhým 9 bodů. To, co se tenkrát dělo, nemá cenu hlouběji rozebírat, bylo k tomu řečeno již dost. Zajímavé je, jak tenkrát Křetínský výměnu zdůvodnil. Prý bylo cílem zkvalitnění herního projevu Sparty a zlepšení výsledků v evropských pohárech, hlavně v LM, aby se nezhoršoval koeficient a Sparta byla v budoucnu v předkolech LM nasazena. Tenkrát svůj krok obhajoval skoro proti všem, až nyní o této výměně trenérů říká, že byla amatérská. Není třeba připomínat, že Hřebík nevydržel ve Spartě ani rok, zlepšení herního stylu se nekonalo, úspěch v LM také ne. Nyní, skoro po třech letech, je Bílek již druhým trenérem po Hřebíkovi, herní styl se stále nezlepšil, Sparta se dvakrát za sebou nedostala do LM a koeficient se i díky neúspěšnému loňskému vystoupení v poháru UEFA opravdu zhoršil natolik, že jsme spadli mezi nenasazené.

Vůbec je zajímavé porovnat si cíle, s nimiž Křetínský vstupoval do Sparty s nynějším stavem. Tím hlavním cílem byla každoroční účast v LM. To byl cíl pochopitelný a do té doby ho Sparta více méně dosahovala. Splnit se ho nakonec ale vůbec nepodařilo, protože nyní jsme již druhý rok bez LM a kdo ví, jestli se to příští rok podaří, vzhledem k našemu koeficientu. Také prohlašoval, že pokud by se Sparta nedostala vícekrát do LM, byl by to její konec v dnešním pojetí. Tato hrozba je tedy zřejmě reálná právě nyní. Jsme tedy v této době na prahu konce dnešní Sparty?

Také mluvil o zvýšení návštěvnosti, té průměrné na 15 tisíc. Tento cíl se také splnit nepodařilo, i když v loňské sezóně se návštěvnost tomuto číslu alespoň přiblížila. Vedení si to připisovalo jako svou velkou zásluhu. Osobně si ale nemyslím, že by loňské vysoké návštěvy byly hlavně zásluhou vedení. Hlavním faktorem bylo, že liga byla celou dobu vyrovnaná a dramatická, do poslední chvíle se 4 týmy přetahovaly o titul. Dramatičnost ligy přitáhla sama o sobě lidi na stadion. Dalším faktorem bylo, že ligu začala vysílat ČT a Sparta se objevovala v televizi, hlavně se slabšími soupeři, výrazně méně, neže tomu bylo dříve. To jsou hlavní důvody, proč se zvedla návštěvnost. I vedení k tomu však přispělo dobrým nápadem, kdy vypravuje zdarma autobusy pro členy z mimopražských fanklubů nebo tím, že byla spuštěna on-line rezervace vstupenek. Na druhou stranu se za 3 roky nic nestalo s malým a nevyhovujícím fan shopem a především s úrovní občerstvení.

Křetínský při svém nástupu prohlašoval, že toho chce dělat více pro fanoušky a zlepšit s nimi komunikaci. Co se ale konkrétně pro nás na stadiónu změnilo? Již zmíněné občerstvení je stále na bídné úrovni, ale cena se pořád zvyšuje. Nedávno se opravdu občerstvení změnilo. Místo dvou nožiček párků s chlebem se prodává párek v rohlíku, místo klobásy s chlebem klobása v housce. No, jestli tohle má být změna k lepšímu, nevím. Spíš se nezměnilo opět nic. Místo chleba dostáváme rohlík.

No a komunikace s fanoušky? Jediný způsob, jak se dá komunikovat se vedením klubu, je zakoupení si drahé karty SFT. Chcete mluvit s vedením? Zaplaťte si! Navíc pokud je mi známo, sám Křetínský na tyto besedy nikdy nepřišel. To také dokládá jeho vztah k fanouškům. Diskuse s vedením bez šéfa klubu, to má vážně smysl. Jednoduchým řešením komunikace s fanoušky je on-line rozhovor přes klubové stránky. Ten byl však zrušen a zajímavé je, že zrovna s příchodem Křetínského a dodnes nebyl obnoven. Že by se bál nepříjemných otázek, nebo vůbec kontaktu s fanoušky?

Křetínský na fanoušky vůbec moc nemyslí. Klidně třeba přijme klokana Přibyla, člena DFB. A že chodí v dresu rivala a fanouškům se to pochopitelně nelíbí? To je jedno, to Křetínskému nestojí za jedinou větu. Nakonec se ale Přibyl vykašlal i na něho a radši šel do „své“ Bohemky. Podobně přehlížel fanoušky například i v případě chystané stavby Národního stadionu.

Jiným cílem Daniela Křetínského byla koncepční práce v přestupové politice. Koncepčnost v jeho podání vypadá tak, že dá volnou ruku trenérovi, ať si dělá co chce, všechna přání mu splní. Teoreticky to možná nevypadá špatně, ale v praxi to nefunguje, což právě uplynulé 3 roky dokázaly. Trenéři se totiž mění často, Křetínský navíc dělá to, co jim na očích vidí. Tak se každé přestupové období vymění polovina kádru. Navíc posilování v podání Křetínského je spíš systém pokus – omyl. Neprosadí se zdaleka ani polovina z hráčů, kteří příjdou.

Podle Křetínského má Sparta nyní hotový, doplněný kádr, už se nebude opakovat situace a z minulých let, kdy přišlo vždy hodně nových hráčů. Pokud by to neříkal už tři roky, možná by se mu dalo věřit. Takhle to jsou jen prázdná slova, dle mého nesplnitelná už jen proto, jelikož pokud se vymění trenér, podle dnešního modelu se přestupový kolotoč rozjede nanovo.

Nicméně Křetíský nyní v přestupové politice kritizuje i sám sebe. Řekl, že ve Slavii se podařilo vybudovat tým, jehož kvalita převyšuje součet individuálních schopností hráčů a tak to u Sparty není. Tento výrok je podle mě jasným důvodem pro jeho odchod z klubu. To za 3 roky nedokázal vybudovat tým? Tím vlastně sám říká, že jeho přestupová politika je neúspěšná, že neudělal z hráčů tým, ale pouze jakýsi soubor s vysokým součtem individuálních schopností. Bohužel jak všichni víme, zápasy vyhrává tým. Stejnou chybu udělal třeba nedávno Real Madrid, který hleděl jen na hvězdnost hráče, ale ne na jeho přínos pro tým. Špatné výsledky se logicky dostavily a chyby muselo napravovat až nové vedení, pod kterým se dostavilo znatelné zlepšení.

Omyl je vůbec i ten systém, že trenér má hlavní slovo při přestupech. Má mít pouze poradní slovo. Kvůli tomu právě Sparta střídá hráče tak moc, jako doposud. Klub nemá žádnou strategii, jak hráče nakupovat, proto ani netvoří tým a na některé posty je hráčů přetlak, někde naopak nedostatek. Sparta by měla mít stanovenou jasnou dlouhodobu strategii, jaké hráče kupovat. Ale pokud bude mít hlavní slovo trenér, bude v podstatě on rozhodovat o budoucnosti klubu. A to mu nepřísluší už jen proto, že on nemá žádnou odpovědnost. Svým rozhodnutím může klub zruinovat, ale co mu za to hrozí? Při nejhorším půjde o dům dál. Hlavní odpovědnost proto leží na šéfovi klubu. To on zodpovídá jak za výsledky, tak za ekonomiku klubu. Také je na něm, jakým způsobem rozdělí kompetence mezi zaměstnance klubu. Je pak celkem logické a i trochu smutné, že jelikož fotbalu Křetínský příliš nerozumí, hlavní díl rozhodování na přestupech dává trenérovi. Tím dává osud klubu jemu do rukou. Ale to je jen jeho rozhodnutí a přípané následky ponese právě Křetínský.

A v tomto zběsilém nakupování a prodávání hráčů se naprosto zapomíná na odchovance, kteří nedostávají příležitosti a jsou za malé peníze pouštěni pryč, aby se pak zpravidla za hodně peněz vrátili zpět nebo ze svého nového klubu odešli rovnou do zahraničí. Sebelepší mládežnické centrum nebo nadějný B-tým jsou nám v té chvíli na nic.

Řešení, jak to udělat, aby se Sparta zvedla, vidím především jedno hlavní. Musí se změnit dlouhodobě neúspěšné vedení, kvůli kterému Sparta nemá potřebné sportovní výsledky a s tím souvisí i špatná ekonomická situace. Jediným štěstím je, že J&T má vlastní banku, která Spartu zatím úvěruje. Ale jak dlouho? Nebudou se chtít šéfové firmy kvůli ztrátovosti Sparty zbavit? A pokud prodají Spartu s dluhy někomu jinému, můžeme se dočkat situace, kdy nový vlastník bude muset dluh splácet. A tam se snad nechceme dostat, do stejné situace jako před několika lety? Budeme pak čekat na nového Rosického, abychom splatili dluhy?

V bilanci příchodů a odchodů jsme prý 400 milionů v plusu. Těžko říci, za jaké období. Toto číslo se ani nedá nijak ověřit. Co je však jisté, že podle své vlastní zprávy Sparta prodělala předminulý rok 50 milionů korun. Pokud je takto pozitivní bilance příchodů a odchodů, kam se ty peníze ztrácí?

Změna vedení prospěla již hodně klubům. S odchodem slávisty nenáviděného Lešky se zvedla Slávie, hokejová Sparta se také po výměně vymění obdivuhodně zvedla a vzepjala ke dvoum titulům v řadě. V zahraničí se stejně zvedla Barcelona s příchodem nového prezidenta Laporty nebo také ve Španělsku Real Madrid po odchodu Péreze. Všechny tyto změny ve výše jmenovaných týmech mají jedno společné – v klubech se začalo pracovat koncepčně, vedení má jasnou vizi a tvoří tým, nikoli soubor individualit. Dočkáme se takové změny také, nebo se budeme stále plácat na místě a jen čekat, zda se vedení klubu ujme jednou někdo schopný?

Luk

Luk | 12.10.2007 08:50 Vstoupit do diskuze
109