Jumbo1 | 26.04.2009 12:24

Když jsem byl požádán, abych napsal článek ze zápasu v Příbrami, po pár sekundách mi došlo, před jak těžký úkol jsem byl postaven. Mísí se ve mně smutek, vztek a bezmoc a nějak jsem ze začátku ani nevěděl, o čem psát. Po včerejším zápase totiž nezbylo sparťanům, než si ulevit shodným povzdechem, který jsem uvedl v titulku, i když pravda je, že po zápase jsem použil výrazy daleko jadrnější, které ovšem do reportáže nepatří. Sparta dostala včera pecku mezi oči, a to doslova…

Přitom ze začátku nic nenasvědčovalo tomu, jak slunečné sobotní odpoledne skončí. Do Příbrami jsme vyrazili s dostatečným předstihem, abychom si stihli prohlédnout památník Vojna, kde se mimochodem točil známý seriál Zdivočelá země s Martinem Dejdarem v hlavní roli. Tento památník je částečně zrekonstruovaným komunistickým pracovním táborem, který byl vybudován při uranových dolech. Byli zde internováni převážně političtí vězni, i když nikoli výhradně (byli tu i vězni kriminální, a to za těžké trestné činy). Každopádně zdejší podmínky byly plně srovnatelné, co se hrůznosti týče, se stalinskými gulagy. V některých prohlížených sekcích běhá člověku mráz po zádech, že tohle mohl dělat člověk člověku jen proto, že měl jiný politický názor. Tento pocit je ještě umocněn pietní místnosti, kde jsou na zdi napsána jména všech, kdo v táboře zahynuli. Když si navíc člověk uvědomí, že tatáž strana, která se nestyděla páchat tato zvěrstva, je v parlamentu i dnes, klade se na jazyk otázka, jak je to možné. Ale raději zpět k fotbalu.

Po prohlídce onoho místa se přes zastávku v hospodě, obsazené sparťany, přesouváme ke stadionu. Vstupní kontrola bez fronty a bez problémů a šup do fronty na občerstvení. Klobása tentokrát (aspoň dle mého) celkem slušná, dokonce i teplá, zato s nápoji to bylo horší. Nealko pivo spíše podprůměrné úrovně, které navíc ještě před úvodním hvizdem dochází, takže stánek jede jen na limonády. Vskutku úroveň občerstvení odpovídající první lize, ale nějaké pralesní. Je to jen další z příkladů přístupu k fanouškům a péče o ně. Klub jako Příbram by mohl být rád, když mu do sektoru hostí přijde 500-600 fanoušků, kteří si samozřejmě krom lístku chtějí koupit i nějaké to jídlo a pití, ale to si asi ještě nějakou tu sezonu počkáme.

Po nástupu hráčů a předání darů jednomu z dlouholetých fanoušků Příbrami začíná samotný zápas. První čtvrthodinu jsou aktivnější domácí, pak přicházejí chvíle Sparty. Nejprve výbornou Kuckovu střelu likviduje příbramský gólman, o chvíli později však Matušovič nacentroval, domácí obrana odvrátila balon jen k Ondrovi Kušnírovi, který hlavou uklidil balon pod břevno příbramské branky - 1:0 pro Spartu. Gól jakoby zároveň probral alespoň část fanoušků Sparty, kteří začali fandit celkem obstojně, a dokonce první půle jim to i vydrželo. Příbram měla za celou první půli jedinou vážnější šanci, které skončila střelou nad branku, na opačné straně podržel domácí jejich brankář, který vytáhl na roh tečovaný centr Manuela Pamiče.

V poločasové přestávce si ti rychlejší, resp. štastnější, stihli ještě něco v občerstvovacím stánku koupit (přesněji řečeno, měli pouze klobásu a dva druhy limonády, takže dilema s výběrem bylo vyřešeno), než onen stánek zavřel úplně pod záminkou toho, že fanoušci Sparty mají na obsluhu nevhodné poznámky. I kdyby tomu tak bylo, docela ty lidi i chápu, když jsem viděl pestrost nabídky a rychlost obsluhy, nadával bych taky, pokud bych byl nucen tu frontu stát. Další ukázka profesionality a dobrého zázemí českých stadionů. Dvě budky chemického WC na celý sektor také není nic moc, pánové to řešili po svém, a močili i kolem budek, ale chudinky přítomné dámy, kterých zde bylo docela dost. Holt se v porovnání se západem máme ještě co učit, a to zdaleka nejen na hřišti.

Začala druhá půle a já se nestačím divit. Příbram je opět aktivnější, hlavně ve středu pole, Spartu přehrává, a na rozdíl od půle první si vytváří i šance, Branku Sparty ohrozil nejdříve Klesa, a chvilku po něm Huňa. Sparta hraje nemastně neslaně, vázne kombinace, chybí pohyb, často ztrácíme míče. Připadá mi to, jako by Příbram byla favorit, my outsider, a po náhodně vstřeleném gólu jsme hráli obrannou taktiku na udržení nečekaného výsledku. Příbram byla v těchto fázích zápasu jasně lepší, což otrávilo i dost fanoušků Sparty, neboť už zase fandila pouze malá skupinka a zbytek lidí potichu sledoval fotbal. Sparta přesto byla blízko ke zvýšení vedení, když v 67. minutě Hubník hlavou překonal příbramského brankáře, kterého ovšem obětavě zastoupil jeden z beků a míč z prázdné branky vykopl.

Ve zbytku zápasu nevalný výkon Sparty pokračuje, Příbram si vytvořila několik dalších šancí, i když ne tutových, nicméně snažila se dát gól, který nakonec přišel. Bohužel v době, kdy už všichni doufali, že si odvezeme tři body. Ve třetí minutě nastavení se k míči dostal Brazilec ve službách Příbrami Dos Santos a střelou k tyči srovnal. Sudí vzápětí ukončili zápas, a Sparta tak ztratila dva body. Nutno ovšem podotknout, že za druhou půli si Příbram možná i vyrovnání zasloužila, Sparta hrála většinu času jen na udržení náskoku, opět se ukázalo, že pasivita se nemusí vždy vyplatit, bohužel jsem dostali knock-out v poslední vteřině, o to je to bolestivější.

Co se dá dělat, za týden v pondělí hrajeme doma s Baníkem Ostrava, a pokud chceme ještě reálně pomýšlet alespoň na druhé místo, je bezpodmínečně nutné Baník porazit. A to nejen na hřišti, ale tentokrát i v hledišti. S ohledem nato, že Ostravané dostali pouze 373 vstupenek, bude jejich počet na Letné pravděpodobně tak nízký, jako už dlouho ne. Takže by neměl být takový problém je tentokrát překřičet. Přijďte všichni, jde o Spartu.

Příbram - Sparta 1:1 (0:1)

Branky: 90.+3 Dos Santos - 18. Kušnír

Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, Štochl, Pleško - Tarczal, Nechvátal (82. Dos Santos), Oguzhan (46. Klesa), Fantiš (73. Kalabiška) - Borek - Huňa. Trenér M. Morales.

AC Sparta Praha: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Kladrubský - Vacek (90. Huber), Kucka, Matušovič (59. Zeman) - Kulič (82. Žofčák), Holenda. Trenér J. Chovanec.

ŽK: Kulič, Kladrubský, Zeman.