Bombito | 15.03.2010 09:47

Jestli mám dnes něco, nebo někoho, vyzdvihnout, tak je to v prvé řadě povzbuzování našich fanoušků. Celý zápas fandili neúnavně, naprosto ojedinělou podporou vyprovokovali naše fotbalisty k neuvěřitelnému zvratu v závěru utkání. Jejich: „BOJUJTE ZA SPARTU! BOJUJTE ZA SPARTU!“ bylo vyslyšeno a hráči společně s jejich příznivci si mohli vychutnat závěrečnou děkovačku před sparťanským kotlem. Kinclův gól Laziu Řím? Nebo zápas právě s M.Boleslaví téměř tři roky nazpět, kdy jsme v posledních 15 minutách dali Středočechům čtyři nádherné branky a nastartovali spanilou jízdu za ligovým titulem? To není rozhodující, každý má svoje zážitky na utkání, který se nesmazatelně vrylo do jeho srdce. Dnes jsme prožili jedno z takových, se šťastným koncem pro Spartičku. Kéž by nebylo poslední. Když už jsem se zmínil o utkání z 2.dubna 2007, což jsou necelé tři roky, je zajímavé, že ve sparťanském dresu je jen jediný pamětník této události – Jarda Blažek. V modrobílém zůstal jako solitér Tomáš Poláček. Ale do obou utkání velkou měrou promluvil ještě jeden fotbalista – strejda Mára Kulič. V prvním mači nám udělal radost dvěmi brankami, dnes nás rozesmutnil střelou do naší branky. Za tři roky nastoupily prakticky jiné týmy.

Pochopitelně bych si přál, aby z těch našich mladíků byli hned takoví sparťanští srdcaři jako třeba Tomáš Řepka, nebo fanoušci, kteří projezdí se Spartou celý svět, ale asi to nejde tak rychle. To se nedá naučit, to se musí prožít! Možná, že někteří z nich dnes poprvé poznali, že za Spartu nemůžou jen hrát, že za ní musí především žít! Jako ti věrní na tribunách! Když jsem dnes viděl bojujícího a burcujícího Siona, rvavého Juru Kucku, šťastného Vácu, Nikiho, spokojeného Řepu, po zápase vychechtaného Kládu, tak si říkám, že by mohlo být v budoucnu dobře. Snad mě, vy pacholci, za týden nesrazíte z hrušky! ;-))) Já vám furt věřím!

Po nedělním upachtěném vítězství nad Kladnem nás dnes čeká tvrdší oříšek. Sice jsme poslední čtyři zápasy nad Boleslaví vyhráli, ale stále je to pro nás velmi nepříjemný soupeř. Avšak, kdo v současnosti není? Od rána pociťuji nepříjemné svírání okolo žaludku při vzpomínce na výprasky v Bolce v době nedávno minulé. Jak asi dopadneme dnes? Navážeme na dvě předchozí vítězství na zdejším stadiónku, nebo na nedobré výkony z uplynulých ligových zápasů? Teď už vím, že ááááááááááá bylo správně. Než jsme se k tomu výsledku donervovali, událo se zhruba toto: Na letošní první skutečný výjezd vyrážíme v obvyklé sestavě kolem druhé odpoledne. Za nějakých 40 minut již nabíráme síly v jedné z Boleslavských osvěžoven. V příjemné debatě čas rychle utíká a již je čas nabrat kurz na zdejší stadión. Pár minut před výkopem nic nenasvědčuje, že přijde slušných 4 386 diváků. Oba kapitáni, Tomáš Řepka a Mára Kulič přivádí své ovečky na dobře upravený trávník. Pozdravení, výměna vlaječek, los a jdeme na to. Ještě neutekla ani první minuta a mohli jsme dát branku. Miloš Lačný společně s Liborem Sionkem řádně větrají domácí obranu. Do zhruba 15.minuty máme hru pod kontrolou a šance na tři góly. Bohužel, na ukazateli skóre svítí dvě nuly. Po čtvrthodině hry vystrkují drápky i domácí a naše obrana se má co ohánět. Technika L.Sylvestreho a L.Opiala doplněná rychlíky Poláčkem a Mendym zadělává naší defenzívě na problémy. Ještě, že ten Mára není vidět, utěšuji se v duchu. Marně! Skoro půl hodiny vidět nebyl. Pak dostal balón do běhu, udělal z Brabčáka a Nikiho učedníky a Bláži se ani neptal, kam ho chce a máznul to s přehledem k tyči. A některým místním zakomplexovaným řádně nabil pušky s vulgární municí. Kolikrát jeden žasne, co si musíme vyslechnout. Tito štamgasti spodních pater fotbalové společnosti se projevují v plné nahotě. Za pár minut mohlo být ještě hůř. Mendy asi z osmi metrů vypálí bombu a Bláža zázračně vyráží na roh. Měl jsem dojem, že to dostal přímo na komoru. Pokud ano, tak mu zvoní v uších ještě teď. Ale zachránil nás, v poslední době nikoliv poprvé. Zbytek poločasu se hraje jen na jednu branku. Na tu naší. M.Miller je téměř bez práce. Do kabin odcházejí hráči za stavu 1:0 a naši si mají co vyříkávat. A zejména na těch starších je vidět, že v kabině ticho nebude.

Ale v začátku druhého poločasu to na hřišti vidět není, stále taháme za kratší konec provazu. Po hodině hry přicházejí nové síly. Domácí stále mají převahu, my jsme lepší jen v počtu odmávaných ofsajdů. Pomalu přichází skepse, úspěšná série končí, dnes zřejmě pojedeme domů bez bodu! Posledních 15 minut mám dojem, že domácí borce začínají opouštět síly. Stále častěji máme míč na kopačkách, bohužel bez gólového efektu. To však pranic nevadí našim fandům. Zpívají, skandují, skákají, jako kdybychom vedli 3:0. A těchto chvílích si uvědomuji ten pokřik: “BOJUJTE ZA SPARTU! BOJUJTE ZA SPARTU!“ Nedokáži posoudit, do jaké míry ho vnímali hráči na trávníku, ale poslední pětiminutovku bojovali jako jejich předchůdci u Thermopyl. Zbývaly jen dvě minuty do řádné hrací doby, kdy se po rohu odrazil míč k Ondrovi Kušnírovi a ten nezazmatkoval a do odkryté části branky zavěsil. To mě spadl kámen ze srdce. V té vřavě však nebyl slyšet. Ale ještě není konec. V nastaveném čase se akrobatickým kopem zapisuje do historie utkání Libor Sionko a překonává bezmocného Millera. Pak už následuje na hřišti i v hledišti euforie podobná té Kinclově v utkání s Laziem Řím. A je konec. My si užíváme nečekané radosti, domácí pláčou nad rozlitým mlékem. Byla by škoda toto vítězství prohospodařit. Za týden nás čeká Olomouc a to také nebude snadný soupeř. Dnes jsme neoslnili, ale určitý posun oproti předchozím zápasům byl vidět. Jak bylo na konci zápasu vidět, sil máme dost. Zřejmě druhopoločasové výpadky ze zápasů s Příbramí a s Kladnem jsou problémem hlav, nikoliv nohou. Takže chlapci, nezapomeňte na ty tři slova! BOJUJTE ZA SPARTU! A ono to půjde!

Za dnešek vám děkuji, byl to opravdu slastný pocit. Však víte!

FK Mladá Boleslav - AC Sparta Praha 1:2 (0:1)

Góly:27. Kulič - 86. Kušnír, 90. + (2.) Sionko

Rozhodčí: Královec - Kordula, Dobrovolný
ŽK: Sylvestre, Kalina - Hoheneder, Kucka
Počet diváků: 4 386

Sestava Mladé Boleslavi: Miller - Kalina, Kulič (84. Chramosta), Kúdela, Poláček (90. Táborský), Sylvestre, Mendy, Zahustel, Hrdlička, Procházka, Opiela (74. Janíček). Trenér: Stanner

Sestava Sparty: Blažek - Kušnír, Řepka, Brabec, Pamić - Sionko, Kucka, Hoheneder (84. Krejčí), Vacek (62. Kadlec), Žofčák - Lačný (57. Wilfried). Trenér: Chovanec

Bombito | 15.03.2010 09:47 Vstoupit do diskuze