Bombito | 21.03.2010 09:18

Ještě jednou se pokusím parafrázovat slavný výrok Roberta Záruby „Vítej zlatý hattricku!“, volám: „Vítej jarní sparťanský hattricku!!!“, přestože se jeho převážná část udála v posledních hodinách zimy. Včera jsem se zúčastnil tradičního rituálu loučení se zimou, Morana byla vhozena do vody a utopena v jednom z pražských rybníků, nadvládu přebírá nejkrásnější roční období, jaro. A pro Sparťany jaro naděje. Sobotní dopolední čas je předurčen návštěvě větrné hůrky, Strahova. Dnes nikoliv Rošického stadiónu, nýbrž tréninkového střediska Sparty. Je zajímavé, že při kolizi termínů nevadí funkcionářům ČMFS odehrání zápasu 2.fotbalové ligy na tomto hřišti. Další výjimka z výjimky??? Typické Česko!

Naše rezerva se utkává v existenčním boji s týmem Čáslavi. Hraje se prakticky o šest bodů. Tomu odpovídá i sestava sparťanské rezervy. Jirka Kladrubský, Zdenda Folprecht, Luboš Kalouda, Lukáš Třešňák a Martin Zeman jsou posilami z našeho áčka. Krátce k tomuto duelu. Boj o druholigové přežití začal lépe pro naše mládežníky. Na autové vhazování skvěle zareagoval Vláďa Valíček, bleskově vběhl do vápna a přihrál Lukášovi Třešňákovi, který přízemní střelou k tyči překonal bezmocného Tomáše Poštu v brance Čáslavi. Pak se dlouho nedělo téměř nic. Měli jsme převahu, ale hodně platonickou. Po půlhodině hry byl při nezaviněném střetu zraněn náš gólman Ondra Pávek, ale statečně dochytal celý zbytek poločasu. Poté byl střídán R. Mokrohajským. Naši kluci se snažili, ale druhý pojišťovací gól se jim vstřelit nepodařilo. Ono hrát prakticky v desíti, není žádné kafe. To by mohli potvrdit olomoučtí při odpoledním ligovém zápase na Letné.

Naše rezerva totiž hrála také v desíti! Sice bylo na hřišti jedenáct hráčů, ale ten s tou 11 celý zápas pouze odchodil. Pokud se Ti, Martine Zemane, ve Spartě nelíbí, pokud máš vyšší ambice, dej to vědět zodpovědným funkcionářům a přestup do Barcelony nebo Realu, tam na Tebe jistě čekají! V béčku Sparty jsi byl jasně nejslabší! Bez zájmu, s unuděným a ublíženým výrazem ve tváři nemáš v rudém dresu co dělat! Nepíše se mě snadno tato kritika, jsi šikovný fotbalista, ale bez správného přístupu jen na dvě věci. Každý si domyslí, na jaké! Vzchop se, chlape!

Po dvaceti minutách druhé půle přichází studená sprcha. Nejprve Pešír a za pár vteřin Ricka otáčejí skóre a já přestávám věřit v dobrý výsledek. Čtvrt hodiny před koncem vysvitla jiskra naděje. Jirka Kláda proměňuje se štěstím penaltu a srovnává na 2:2. Kluci se chytají stébla a v závěru utkání pěknými brankami kapitána Rady a střídajícího Putze strhávají vedení na naši stranu. Konečný verdikt 4:2 je zasloužený, naši borci ukázali větší vůli po vítězství. Tři důležité body se v boji o záchranu budou hodit.

Dobrý oběd, krátké zhodnocení zápasu béčka a vzhůru, vlastně dolů, na Letnou. Tam to bude jiné drámo, ambiciózní Olomouc s duem střelců Ordoš Šultes. Slunečné počasí, u vchodů do stadiónu dívky zkrášlují příchozí do sparťanské trikolóry, zástupy fanoušků se hrnou do ochozů. Jsou zvědavi, jestli naši borci dokáží zhodnotit výhru v M.Boleslavi. S nimi i sparťanské legendy Jiří Pešek, Jiří Tichý, Pepíček Vojta, Tomáš Skuhravý a mnozí další nositelé rudého dresu.

Sudí Kocourek přivádí dvaadvacet aktérů zápasu na trávník a duel může začít. Tribuny ženou naše hráče do boje s vědomím, že s XII. hráčem se nám bude hrát lépe. A na hřišti je to vidět. Hraje se povětšinou na Lovásikovu branku, ale ten svou práci vykonává dobře. Žádný míč nekončí za jeho zády. Při jednom obětavém zákroku málem přerazí svou tyč. L.Sionko, Bony, V.Kadlec, Igor Žofčák jsou neustálou hrozbou pro jeho svatyni. Na konci první půlhodiny se vyznamenává i Jarda Blažek. Střelu z bezprostřední blízkosti vyráží na roh. Pak už přichází rozhodující okamžik zápasu. Do vápna se neohroženě žene Libor Sionko, obránce Dreksa nestíhá a strhává ho k zemi. Penalta! A k mému překvapení i červená karta pro pachatele nedovoleného zákroku. Prý je to tak správně! Žofi nezaváhá a na dálku schovaným míčem pod dresem pozdravuje svou manželku. Ať se vám daří, mladá paní! ;-)

Ještě to však chce pojišťovací druhý gól, říkám si v paměti na zápas s Příbramí. Vyslechne mě muž dne, Libor Sionko. Využije zaváhání Lovásika a technickou tečí skóruje v závěrečné minutě prvního poločasu. Všem pak poločasové občerstvení chutná lépe.

Druhý poločas se hraje podle podobného itineráře jako úvodní část utkání. Sparta je ve všem lepší, je otázkou času, kdy unavení hosté podlehnou tempu zápasu. Naše hra je o třídu lepší než v předchozích duelech. A vrchol dne nás teprve čeká! Neutekla ještě ani hodina hry, Vašík Kadleců skvěle najde rozběhnutého Bonyho, ten si zahraje na Alberta Tombu a do prázdné branky zvyšuje na 3:0. A může si jít zatančit k rohovému praporku! ;-) 10 404 diváků chrochtá blahem. Vyjma zhruba stovky v sektoru hostí, ti jen skřípou zuby a vyvolávají pražské lehké děvy. Ony však mají dnešní směnu teprve před sebou. ;-)

Úplný vrchol zápasu nás však teprve čeká. V 67.minutě se odražený míč dostává k Liborovi Sionkovi. Ten v tísni míč napálí zhruba z 25 metrů od branky a jeho dráha se zastavuje až v Lovásikově síti. Nádherný fotbalový okamžik, pro který stálo za to na Letnou přijít. Tribuny vybuchují po čtvrté! Možná to byla náhoda, štěstí, ale stálo to za to! Libore, díky!!! Zbylých dvacet minut se řeší jediné dilema. Dáme ještě jeden a posere se Eden? ;-) Nedali jsme, ale i tak to byl letošní nejlepší výkon Spartičky! Už dlouho jsem neviděl tolik rozzářených tváří při odchodu z našeho chrámu. Jen tak dál, hoši!

Skvělý výkon na hřišti, opět skvělý výkon v hledišti, po mnoha a mnoha měsících se mohu s radostí podívat na ligovou tabulku. A aby té radosti nebylo dost, třetí dnešní výhru nám přinesli naši hokejisté. Zima končí, dnes přichází astronomické jaro. A začíná nejlépe, jak může. Sparťanský hattrick je tady! Krásné jaro, Sparťané!

P.S. Mé uznání patří i „pachatelům“ dnešního programu SPARTA DO TOHO! Libor Sionko na titulní straně, tomu se říká předvídavost. ;-)))

Sparta Praha - Sigma Olomouc 4:0 (2:0

Branky: 45+1. a 67. Sionko, 35. Žofčák z pen., 58. Wilfried.

Rozhodčí: Kocourek - Košec, Gallo

ŽK: Žofčák, Lačný - Janorka, Rossi, Škerle

ČK: 34. Dreksa (Olomouc)

Diváci: 10 404

Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder - Sionko, Žofčák (52. Vacek), Kucka (76. Lačný), Kadlec - Wilfried (83. Jurdík). Trenér: Chovanec.

Olomouc: Lovásik - Rossi, Škerle, Dreksa, Heidenreich - Kaščák, Bajer, Janotka, Šultes (83. Petr) - Ordoš (65. Onofrej), Hubník (46. Komárek). Trenér: Psotka.