SimiX | 14.04.2010 10:29

Není nic hezčího, než koukat na smutné obličeje slávistů těsně po prohraném derby. Ale k tomu se dostanu ještě závěrem. Pondělní den začíná propršenou cestou do práce, ve které se ale žádný pořádný Sparťan v den jako je tento, nemůže soustředit. Čas utíká pomalu a já už netrpělivě vyhlížím hodinu srazu na přípravu celostadionového chorea. Konečně se s ostatními věrnými scházíme u hlavního vchodu do našeho chrámu a připravujeme velké vlajky největších fanouškovských skupin našeho milovaného týmu. Vše se ještě jednou pečlivě zkontroluje a už hurá na další úkol, což je rozdělení barevných kartonů po sedačkách na protilehlé tribuně. Práce je to dlouhá, namáhavá a v dešti pomalu utíká. Ale nikoho z nás by ani nenapadlo nepřijít a nepřiložit ruku k dílu. Vždyť je to práce pro naši Spartičku, pro krásné choreo, které po začátku zápasu ocení nejen ostatní fanoušci, ale také jistě naši hráči na trávníku. Tímto bych ještě těmto dobrovolníkům chtěla znovu poděkovat! Stálo to za to!

Po třech hodinách náročné práce je dílo hotovo, všichni jsme spokojeni a přesouváme se hned na druhý úkol, což je prodej fanouškovských suvenýrů před naším svatostánkem. V hustém dešti spolu s ostatními snaživými fanynkami prodáváme nálepky, plakáty a poslední kousky šál XII. hráče. Kolem nás je spousta lidí, už tam je znát, že naše Letná bude velmi slušně zaplněna a ty věrné neodradilo ani špatné počasí. Odbije pátá hodina, my se rychle přesouváme na stadion a po nutné kontrole u vstupu všichni rychle míříme na naše místa v hledišti. Návštěva je opravdu podařená, je nádherný pohled na plný stadion se šálami v rukou při naší hymně. Tak by to mělo být na každý zápas!

Těsně před nástupem hráčů na zmáčený trávník vstoupí zástupci fanklubů s připravenými maxivlajkami a obejdou s nimi celý stadion. Krásné vlajky pro krásný klub, ta reprezentující náš Sparta Forever je opravdu nádherná. Rozhodčí přivádí obě jedenáctky na hřiště, za hromového potlesku domácích fanoušků. Hostující kotel je slušně zaplněn, ale ani zdaleka to neodpovídá návštěvám nepřítele v minulých letech. Třeba tato sestupná tendence bude pokračovat i nadále:). V hustém dešti je zápas zahájen a hned od začátku je vidět, že Sparťané chtějí zopakovat vítězství z podzimu, kdy jsme stejného soupeře porazili na jeho půdě. Rychle uteče 10 minut z utkání a domácí kotel dává pokyn k zvednutí kartonů nad hlavu. Celá protilehlá tribuna se v tu chvíli zahalí do nejkrásnějších barev. Do modré, žluté a červené. Je to krásný pohled a už jen těch pár vteřin za tu práci stojí. I někteří slávisté na tribuně raději svůj díl zvednou, asi proto, aby předešli nepříjemnostem ze strany domácích. A tak je choreo velmi vydařené.

Na hřišti se zatím valí na slávistickou branku jeden útok za druhým. V čele ofenzivních řad můžeme opět často vidět Sparťana Libora Sionka. Jeho přihrávky a snahy o útok mají hlavu a patu, je opravdu radost se na jeho hru, která je zápas od zápasu lepší, dívat. Chabé pokusy o protiútoky hostů likviduje naše stoperská dvojice Řepka s Brabcem. Oba dva dnes odehrají výborné utkání a jsou velkou oporou Sparty. Trošku horší den si vybral Ondra Kušnír, z pár jeho nepřesných přihrávek každému Sparťanovi zatrnulo, ale naštěstí kvalita na druhé straně moc barcelonská nebyla a tak je každý slávistický pokus nepovedený. Jen škoda, že celý zápas hustě prší, trávník je díky tomu rozmáčený a hráči často kloužou. Ke konci prvního poločasu přichází zasloužená odměna v podobě hezkého gólu našeho Libůrka, který jako by vyslechl pokřik pár jedinců, který celý zápas na protilehlé provolávají k pobavení ostatních „Liborééé, dej gól“. Do kabin a k občerstvení odcházíme spokojenější my, tak jak to také má v každém takovém zápase se slávisty být.

Během poločasové přestávky se nám na trávníku představí i malí špunti, hrající ve Sparťanských a slávistických barvách. A i v tomto minizápase dominujeme a odnášíme si výhru 2:0 a budoucí opory našeho A týmu si vychutnají zasloužený potlesk téměř vyprodané Letné.

A už je tu vstup do druhé půle toho dospěláckého fotbalu. V sestavách se toho moc nemění a i na hřišti to vypadá podobně. Na kluzkém trávníku se hraje mnohem hůř, hráčům ubývají síly a tak už není vidět taková aktivita, jako v prvním poločase. Díky tomu se do hry dostává i soupeř a několikrát se podívá i na naši polovinu, kde se pokouší o korigování výsledku. Jeho snaha naštěstí vede jen k tomu, že nám aspoň trošku v tom rezavém počasí zahřejí Jardu Blažka, který z první poloviny musí ještě teď mít pěkné omrzliny. Útok slávistů je jalový, jejich snaha pomalu uvadá a fanoušci na tribunách se tak zahřívají fanděním, které tento zápas patří k těm velmi povedeným. Je krásné poslouchat na zaplněné Letné pokřik, jako je „Sparta“ „Praha“, „Věčně druhý“, nebo „Vládci Prahy“. Zdá se, že se situace ve fotbalovém světě opět vrací k normálu a doufám, že ty erupce na slunci z posledních dvou let, byly jen velmi ojedinělým úkazem.

Zápas končí vítězstvím našich rudých kluků a ti po nezbytném pozdravu se soupeřem rychle spěchají oslavit výhru s domácími fandy. Jako první se k sektoru domácího kotle vydává Tomáš Řepka a gesty popohání ostatní spoluhráče. Tak, jak to má být u správného kapitána, tato hodnost je v našem týmu v těch nejlepších rukách. Hustý déšť nepolevuje, ale to hráčům ani trošku nevadí a křepčí společně s nadšenými fanoušky a hází do sektoru své rudé dresy. U pár hráčů je pod dresy vidět tílko s nápisem „Bojuju za Spartu“, tak to má být, za Spartu se musí bojovat!

Po pár minutách nasedám do auta a velmi pomalu opouštím Letenskou pláň. Zrovna ve stejné době jsou ze sektoru hostí vypuštěni fanoušci hostů, a jak jsem psala na začátku, není nic hezčího, než po takovém zápase vidět kyselé výrazy na jejich tvářích. Ještě bych si moc přála, aby stejný, ne-li ještě kyselejší výraz měli tito lidé ve čtvrtek, kdy se do našeho stadionu opět vrátí na odvetný zápas Ondrášovka Cupu. Tato odveta je pro ně doslova zápasem roku. Bylo by krásné jim tento zápas co nejvíce znechutit a zarazit jejich cestu do Evropských pohárů. Doufám, že se nás na tomto zápase sejde co nejvíc a pomůžeme Spartičce k postupu do semifinále! Přijdťe!