Bombito | 18.04.2011 04:10

Uplynulý víkend je možné označit slůvkem Škoda. Mladoboleslavská automobilka oslavila 110. výročí svého vzniku, sté výročí výroby prvního automobilu a zároveň 20. výročí spojení s německým gigantem Volkswagenem, dnem otevřených dveří. Nabídku, vidět výrobu výborných automobilů, využilo během soboty 75 000 zvědavců. Sportovní oslavy měly pokračovat i v neděli, protože místní fotbalisté hostili na svém stadiónku úřadujícího mistra, borce Sparty Praha. A zdejší hokejisté bojovali v posledním duelu baráže o udržení v extralize. Svého soupeře, Lvy z Ústí nad Labem, porazili 4:1 a i pro další sezónu zajistili pro město aut účast v naší nejvyšší hokejové soutěži. Nás, fanoušky dobrého fotbalu, však nejvíce zajímal zápas 24. kola Gambrinus ligy. Po pondělní domácí výhře v derby nad Slávií, jedeme samozřejmě podpořit naše kluky i do nedaleké Boleslavi. Kdysi tragickou zdejší bilanci jsme v poslední době dokázali zlomit a tak vyrážíme na cestu plni odhodlání a nadějí. Ani náhodou si nepřipouštíme možnost ztráty bodů. Po páteční výhře Plzně v Příbrami je nám jasné, že na titul to letos nebude, ale ani druhé místo není k zahození.

Do zápasu nastupujeme bez potrestaných beků Tomáše Řepky a Manuela Pamiče, které nahrazují Tomáš Zápotočný a Kuba Podaný. Oba svou roli zvládli. V záložní řadě se překvapivě objevuje Libor Sionko a také on dostál své zdejší tradici. Nejprve zazdil a poté rozhodl. Sudí Mikel přivádí obě jedenáctky na dobře vypadající trávník. Vítají je plné tribuny, 5 000 diváků. Na boj o hokejový život boleslavských bruslařů bylo zvědavo o tisícovku diváků méně. Sparta prostě táhne! Kapitáni, Jarda Blažek a Mára Kulič, si vymění vlaječky a může se začít. Uběhlo pár desítek sekund a A. Kerič hlavičkuje těsně vedle Šedovy branky. V 5. minutě zacentroval L.Sionko a hlavičku Léa Kweukeho skvěle zlikvidoval domácí gólman. Hned v zápětí zahrozilo na druhé straně. Mendy z pravé strany vápna vystřelil na zadní tyč a míč jen o pár decimetrů minul Blážovu branku. Opět hrozí na druhé straně. Znovu centr L. Sionka nachází hlavu našeho útočníka, tentokrát zahazuje obrovskou šanci Andrej Kerič.

Místní hasiči vyhlašují pohotovost. V našem kotli hoří první ohně. Na hřišti hoří především domácí obrana, rudá ofenzivní vozba má navrch. Jen to proměňování šancí nám dělá problémy. Po souboji Jardy Blažka s domácím Mendym se domácí diváci dožadují penalty. Netroufám si souboj hodnotit, vzdálenost od mého postavení je příliš veliká. Ani souboj Opiely s našimi beky nemohu soudit. Sudí Mikel byl u situace blíž. Z hlediště se na něj valí snůška nadávek a vulgárností. Vidím však nečisté souboje domácího Rolka s Kweukem. Drobná přistrčení, přidržení jsou zbraní domácího dlouhána. Ve 36. minutě je i on krátký. L. Sionko našel svým centrem hlavu Andreje, ten naservíroval balón Léovi na malé vápno a Léo opět hlavou zavěsil. V zápětí se o gólovou radost dělí s našimi kotelníky. A hoří další ohně a dýmovnice. Hasiči opět hasí.

Více než ohně, zalévají ledovou vodou některé rozvášněné kotelníky. Nemohu si pomoci, ale oni mají hasit, nikoliv trestat! Chovali se podobně, jako policisté v pondělí na Letné, při pochodu slávistických fanoušků. Další neadekvátní zásah! Poločas pomalu spěje ke svému závěru a je škoda, že jsme proměnili pouze jednu z několika šancí. Vést 3:0 by bylo dobrým základem do druhé půle. Šance jsme na to měli.

Začátek druhého poločasu kopíruje první část hry. Léo Kweuke posílá míč před branku Šedy, Vašek Kadlec šikovně přepustí míč volnému Liborovi Slonkovi, který si do svého deníčku může zaznamenat další spálenou vyloženou šanci. Tentokrát jsou místní hasiči v klidu. ;-) Domácí hráči vyrovnávají hru a začínají ohrožovat branku Jardy Blažka, míče však létají kolem tyčí, nebo je náš kapitán likviduje. V 63. minutě střelu Mendyho jen vyráží před sebe. Míč se pomalu odráží od domácí hvězdičky Chramosty k levé tyči Blažkovy branky. Je vyrovnáno! Domácí radost trvá jen dvě minuty. A. Kerič z pravé strany centruje podél domácí branky a gólový odpustek píše bojovník Libor Sionko. Opět strhává vedení na naší stranu. Další ohně, další dýmovnice, další voda v našem kotli. Trenéři nasazují čerstvé hráče. Domácí posilují ofenzívu, my defenzívu, větší brankové šance jsou i nadále před brankou domácích. Minuty se vlečou šnečím tempem. Chvilku před koncem pálí další gólovku Léo. Závěrečný tlak domácích naši beci zvládají a konečně sudí Mikel ukončuje zápas. Opět vezeme do Prahy tři body. Hráči se loučí se svými fanoušky a odcházejí do kabin.

Krátké hodnocení našich. Bláža tradiční výkon, Mendyho střelu pouze vyrazil, ale byla z bezprostřední blízkosti. Centry do vápna likvidoval spolehlivě. Kušňa a Brába spolehlivě, podobně i Tomáš Zápotočný. Kuba Podaný na nezvyklém místě beka nevynikal, ale své si uhrál. Pochvala! V záloze výborný M. Matějovský, o stupínek horší Kamil Vacek, líbil se mě svou bojovností Vašek Kadlec. Od A. Keriče si slibuji ještě lepší výkon, musí se více nabízet na kraji hřiště. Nahrál na dva góly, další dva mohl vstřelit. I tak pochvala. Stejné hodnocení pro Libora Sionka, bojoval, centroval, dal rozhodující branku. Prima výkon. Nejlepší nakonec. Léo Kweuke byl pro mne mužem zápasu. Dal gól, další mohl přidat. Domácí hráči si s ním nevěděli rady. Často byl zastavován jen pomocí faulů. Dává zapomenout na Bonyho.

Nakonec musím použít ještě jednou slovo „škoda“. Tentokrát s malým písmenem. Domácí trenér, pan Stanner, na tiskové konferenci po utkání obvinil rozhodčího Mikela z neférového řízení zápasu a z ovlivnění výsledku. Netvrdím, že trojice rozhodčích podala excelentní výkon, ale v poslední době jsem viděl několik zápasů, kde sudí podali mnohem horší výkony. Pan Stanner by měl spíše kritizovat své hráče, kteří nepodali výkon hodný značky, kterou nosí na svých dresech. Dnešní porážku neunesl, škoda!

A my ostatní, kterým udělalo naše vítězství radost, se sejdeme již tento pátek na Letné. Přijede další známá značka - Sigma Olomouc.

FK MLADÁ BOLESLAV - AC SPARTA PRAHA 1:2 (0:1)

Góly: 63. Chramosta - 36. Kweuke, 65. Sionko.ŽK: Kysela – Sionko, Abena, Kladrubský, Matějovský. Rozhodčí: Mikel - Večeřa, Kovařík. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Mladá Boleslav: Šeda - Kysela, Rolko, Dimitrovski (69. Táborský), Šírl – Mendy (71. Dimoutsos), Kúdela, Opiela, Fabián (82. Procházka) - Chramosta, Kulič.