taborita1 | 06.08.2011 14:08

Nejen prvoligovým fotbalem je živ sparťanský fanoušek. Máme tady družstva mládežnická, dívčí, dospělá, veteránská, prostě na výběr je toho pro nás požehnaně. Vstup do letošní sezóny co se týká prvního týmu se povedl nad míru, v třetím předkole Evropské ligy jsme sedmi kulemi zničili Sarajevo a přivezli i v ligové premiéře tři body ze hřiště českobudějovického Dynama, kde se nám loni tak krutě nedařilo. A co víc, na hru Sparty se dokonce dalo koukat a pokud to bude tak pokračovat dál, bude muset být náročný fanda Spartičky jen a jen spokojen. Ale při vší úctě k dosavadním soupeřům, pravý test nás potká až v neděli, kdy hostíme na Letné velmi dobře hrající Jablonec a pak v dvojzápase čtvrtého předkola Evropské ligy s rumunskou Vasluí, kterou nám přisoudil za soupeře páteční los v Nyonu.

Ale to vše nás ještě čeká, takže jsem využil volné soboty a hezkého počasí a vyrazil jsem zatím do Horních Počernic na zápas naší juniorky se Znojmem.

Na první utkání našich nadějí jsem se celkem v týdnu těšil a zároveň jsem byl v první chvili zvědavý, jak si povede naše juniorka s obměněným kádrem, protože jsem moc nepočítal s tím, že by trenér Svoboda zařadil do sestavy i hráče, kteří v pondělí vybojovali v Rumunsku stříbrné medaile na ME U19, přeci jenom měli za sebou celkem velký zápřah, hráli na pokraji sil a i cestování zpět do České republiky jim určitě na silách nepřidalo.

Avšak v pátek večer jsem si přečetl on-line rozhovor s Pavlem Kadeřábkem a v něm zmiňoval, že by všichni hráči stříbrného celku měli v Horních Počernicích nastoupit. No vida, o to by ještě mohl být duel zajímavější, protože vidět na place kluky, kteří udělali Spartě tak dobrou reklamu, určitě přiláká hodně fanoušků a mohla by být i dobrá atmosféra. Ve světle toho mna pak konečná návštěva celkem zklamala, čekal jsem více, zvláště po tom, jaký ódy se na kluky pěly na různých sparťanských webech v diskuzních fórech. Ale tak to bývá většinou, na netu je každý nadšený, ale v reálu to pak vypadá trošku jinak.

Ale zpět k sobotnímu dopoledni. Vyrážím z domova s dostatečným předstihem, nejen kvůli mnou předpokládané návštěvě, ale i proto, abych si v klidu vychutnal pohodu tichého stadionu, rozcvičky hráčů a případně si dal jeden životabudič. Vše se nakonec povedlo :-)

Na stadion pomalu doráží další fanoušci, diváci a nějaký zájmový kroužek delegátů z ČMFS, pardon, FAČR. Ještě stíhám jedno rychlý v hospodě na stadionu s kámošem a jeho sympatickou manželkou a pak usedám na své místo na tribuně v předtuše zajímavého utkání. To se mi taky splnilo, i když v trochu jiném duchu, než jsem si původně maloval.

V zahajovací sestavě se opravdu objevuje všech šest účastníku ME U19, v útoku doplňuje Jirku Skaláka další nově podepsaná akvizice Sparty, zatím pořád ještě šestnáctiletý Juliš a nevedl si špatně.

Hned z počátku jsme vlítli na soupeře, za kterého nastoupil od první minuty i Milan Pacanda s velkým elánem a výsledkem byla i rychlá branka Jirky Skaláka ve třetí minutě, kdy naši využili podklouznutí jedno hráče Znojma, postupovali ve třech na jediného obránce soupeře a Jirka to vzal na sebe a nechytatelně překonal soupeřova brankáře. Od té doby jsme soupeře celkem přehrávali a drali se i do šancí, zejména duo Krejší – Skalák bylo při chuti. Znojmo si v tom to úseku hry muselo často pomáhat nedovolenými a občas i zákeřnými zákroky, zejména zezadu, které však rozhodčí při nejlepším ztrestal jen žlutou kartou, ačkoli minimálně dva volaly po jasném vyloučení. A vzhledem k tomu, jaký pak rozehrál nesmyslný mariáš, vůbec jeho počínání nerozumím. Prostě pro mne absolutně nejhorší člověk na place, který nemá co na hřištích dělat. Na něm bylo vidět, jak jeden člověk dokáže pěkně zhnusit a zkazit celkem slušné utkání.

Postupně se Znojmo dostávalo malinko zpět do hry a výsledkem byla i vyrovnávací branka, kdy po kombinaci na hranici velkého zavěsil střelou Vašíček. I poté však měla Sparta více ze hry, urodili se i gólové šance, kdy zejména střela Jánoše do tyče byla parádní, avšak skóre se neměnilo.

Ve 43. minutě pak došlo k rozhodujícímu momentu tkání. David Pavelka dostává po běžném střetu, jakých je v utkání spousta, druhou žlutou a k překvapení všech míří do sprch. Když si promítnu, co všechno prošlo hráčům Znojma v první půli, tak jsem mírně znechucen, opravdu „zajímavý“ metr. Chce se mi říci, že sudí Býma a jeho rodina nebudou mít až do konce života problém s přísunem okurek, ale nebudu paranoidní, pan rozhodčí je prostě jen neschopný.

Poločas se pak dohrál už jen z povinnosti.

Je celkem vedro, tak o přestávce bodne jeden výtečný točený Bernard a můžeme vyrazit na druhé dějství.

Hned z počátku je vidět, že vyloučení Pavelky s mužstvem trošku zatřáslo, chlapci si hledají své nové prostory, kombinace už celkem vázne, i tempo už je pomalejší. Naopak Znojmo je jak polité živou vodou a svou výhodu využívá hned po sedmi minutách, kdy opět skóruje Vašíček. I přesto si sparťané vypracují dvě šance, kdy zejména hlavička Pavla Kadeřábka jasně volala po brance, škoda. Časem už je vidět, že klukům po náročném předchozím programu s reprezentací začínají ubývat síly, dynamika už není taková jako dříve, jen Ládík Krejčí neustále kmitá tam a zpět, má můj obdiv.

Trenér Svoboda se snaží mužstvo prostřídat, na hrišti se objevují Putz a později i navrátilec z Interu Jirásek, ale hra už je jasně v režii moravského týmu.

V osmdesáté minutě je podle mne faulován ve výskoku Pavel Kadeřábek (i když se možná jen srazili se soupeřem hlavou, ale mne tam přišel faul loktem), a rozhodčí – pískl faul Sparty, Pavel toho má dost a dokonce to vypadá, že snad omdlí. Nakonec ho dávají lékaři dohromady a pokračuje v zápase.

Avšak na druhé straně po opět obyčejném souboji a strkanici dostává druhou žlutou kartu Roman Polom a musí opustit hřiště. Už radši bez komentáře.
Znojmo dvojnásobnou přesilovku beze zbytku využije a ještě dvakrát skóruje, přičemž třetí hřebíček do sparťanské branky zatlouká Milan Pacanda a raduje se jak ve finále Ligy mistrů..

Utkání tak končí výsledkem 1:4. Nedá se nic dělat, vstup se výsledkově moc nepovedl, avšak kluci se nemají vůbec za nic stydět. V jedenácti jsme byli jasně lepší, poločas klidně mohl skončit 3:1 a nikdo by se nedivil. Po vyloučení Pavelky se však karta obrátila, Znojmo chytilo vítr, klukům valem ubývaly síly, pan rozhodčí z toho dělal dále bramboračku, což na psychice mladých hráčů zrovna nepřidá, chlapci znervózněli, přišli i z jejich strany nesmyslné a hloupé zákroky, kdy například Petr Putz svým zákrokem na hlavu soupeře hlasitě volal po kartě, možná i červené. Ale pokud si do budoucna vezeme hodně zejména z první půle, nemám o béčko strach, ono to půjde a ne že ne! Možná by nebylo od věci, aby se trenéři trochu zamysleli a zaaplikovali do mužstva nějakého staršího hráče, který by kluky na hřišti uklidnil, řekl jim co hrát, poradil. Přeci jen máme extrémně mladé mužstvo a dospělý fotbal v druhé české lize je něco trošku odlišného, než mače se svými vrstevníky.

Krátce jen subjektivně k některým hráčům.

Luboš Kamenár – v první půli skoro bez větší práce, jednou skvěle vytáhl střelu nad břevno, za branku nemohl, v druhé části to už bylo trošku slabší, ale oslabené mužstvo mu v tom moc nepomohlo, s brankami těžko mohl něco dělat.

Roman Polom – nenápadný, nějak mne nezaujal, druhá žlutá byla zbytečná, ale mohl za ni spíš podivný metr rozhodčího

Jakub Brabec – v obraně jasná jednička, výborně poziční, hlavičkující, rozehrávající s rozvahou, ale náležitě důsledný a tvrdý. Ale ještě váze mírně komunikace s druhým stoperem.

Jakub Rada – něco jako Roman Polom, své si uhrál, i když v druhé půli přeci jenom už mírně hořel

Martin Sus – možná jsem čekal víc, moc ofenzivu nepodporoval, dozadu průměr

Láďa Krejčí – pro mne neskutečný hráč s neskutečným fyzickým fondem, jezdil od začátku do konce, bylo ho plné hřiště, bojoval o míče, přihrával, centroval, bránil, rozehrával…pro mne na jedničku!

David Pavelka - až na jednu vydařenou střelu nemastný, neslaný…druhá žlutá nesmysl od rozhodčího, na druhou stranu první žlutá byla úplně zbytečná.

Adam Jánoš – jezdil, makal, odebíral míče, střílel, naběhal kilometry, taková pilná včelička, v druhém poločase už na něm byla dost vidět únava, přesto dohrával vše až do konce.

Pavel Kadeřábek – nebyl z počátku tak vidět, jako Krejčí na druhé straně, ale on je trochu jiný typ hráče, ale postupně se vypracoval mezi nejlepší, na něm nebyl vidět nějaký úbytek sil. Skvělé sólo v první půlce, kdy následující střelu s obtížemi vytáhl brankář Znojma. Dřel jako vždy. Po střetu se soupeřem jsem o něj měk celkem strach, ale dostal se z toho.

Jirka Skalák – skvělý výkon, zejména v první půli, presing jedna radost, lítal po hřišti jak čamrda, rozuměl si sbalonem, kličkoval, střílel, má fazónu. Postupně v druhé části bylo asi zrovna na něm vidět nejvíc, že už tahá nohy.Přesto klobouk dolů. Oproti loňkému roku mi přijde, že má větší sebevědomí.

Lukáš Juliš – Asi největší překvapení sestavy. Nejprve třeba říci, že mne svou postavou v reálu celkem překvapil, žádné tintítko, na to že mu je stále ještě šestnáct let. Na první zápas mezi dopěnlími to nebylo nijak zlé, snažil se…a půjde ještě nahoru, je v něm velký potenciál

Ještě malá douška k Milanovi Pacandovi. Překvapilo mne, že to není žádná „kulička“, evidentně to zase bere vážně. Hrál moc dobře, takového podhroťáka, kličkoval, nahrával, řídil hru, rozehrával standardky, dal branku, na další nahrát…ten kluk to prostě má pořád v sobě. Byl to dle mého bezpochyby jeden z článků, který nakonec převážil misky vah na stranu soupeře ze Znojma.

Co se týká fandění, bylo ta takové klasické vesnické "počernické", sem tam nějaký výkřik, nějaký to zvuk z trubky či klaksonu, povedené akce byly odměněny potleskem, hráčům se nespílalo, rozhodčím ano :-) Jen se ptám, kde byli "Sparta B fans", kteří minulý rok oživovali atmosféru na Xaverově za jednou z branek? Vyprchalo nadšení, nebyla nálada, prázdniny? :-) Doufám, že příště dorazí.

Tak první letošní „béčko“ máme za sebou a v neděli všichni na Letnou, na Gablonz!