Jumbo1 | 04.12.2011 10:58

Jakkoli to podle počasí nevypadá, zítra je Mikuláše, a nadešel nám prosinec. S koncem roku tradičně nastává i zimní pauza v lize. K poslednímu utkání před touhle pauzou zavedl ligový kalendář Spartu na sever, a to do klubu čerstvého předsedy Fotbalové asociace Č|R, tedy do Jablonce. Po cestě se dozvídáme, že Liberec vyhrál na Slavii 3:1, což znamená, že my bychom tři body rovněž nejen chtěli, ale potřebovali jako sůl. S vědomím toho, že jsme letos dokázali zlomit nevýherní sérii v Teplicích, poznamenávám, že by se to mohlo podařit i v Jablonci. To jsem ještě nevěděl, co přinese dění na hřišti…

Po koupi lístků (občanku nikdo nechtěl, v pohodě jsem bral lístky pro 4 lidi) a nafasování pěkných slušivých kulichů se odebíráme do nedaleké hospody naladit formu. Hospoda pochopitelně narvaná sparťany, spouštíme chorály jeden za druhým, kdo některý nezná, naučí se ho rychle. Nálada výborná, obsluha má asi vyděláno na celý měsíc dopředu. A pomalu se nachýlil čas jít na stadion. Proběhl tradiční filcunk skoro všude za účelem odhalení pronášené pyrotechniky, a tradičně byl k ničemu. Nalézám volné místo na tribuně, jdu tak akorát na úvodní výkop.

Než se stihnu zorientovat v sestavách, prohráváme. Čerstvý člen Klubu ligových kanonýrů David Lafata (měl by mít pořadové číslo 60) dostává přihrávku, a jakoby nic ji uklízí přesně k tyči Švengerovy branky. - 1:0. Za tři minuty má Jablonec další šanci, naše obrana spí, ale naštěstí pro nás tentokrát jablonecký hráč nedokázal dostat míč do brány. A protože naše obrana spala dál, po čtvrthodině měl Lafata další šanci, zaplaťpánbůh ji opět neproměnil. Náš útok asi vzhůru byl, protože v šesnácté minutě dala Sparta dokonce branku. Podle internetu tečoval Krejčí Grajciarovu střelu - 1:1. V reálu jsem ten gól neviděl přes kouřovou clonu, protože v tu dobu už byla v plném proudu mikulášská party pro sparťanské fanoušky.

V sektoru Sparty jsou k vidění opět pláštěnky, tentokrát ve žluté, modré a červené barvě, balonky v týž barvách, spolu s kulichy musí být pěkný efekt. Fandí se dle mého dobře, sektor je nacpaný k prasknutí, domácí fanoušci nemají šanci. K Mikuláši patří pyrotechnika, té mají sparťané slušnou zásobu, a zjišťujeme, že na jabloneckém stadionu postavili akvapark. Má bohužel jen jednu atrakci, a to kropení lidí z hadice hlava nehlava. Ještě bych snesl, že kropí ty, kdož odpalují pyrotechniku (jakkoli nechápu proč, v sektoru nemá co chytit), ale kropení celého sektoru z hadice hlava nehlava bez ohledu na to, zda někdo něco odpálil či nikoli, to je demence, vážení přátelé. Kdyby bylo léto a vedro, tak ať, ale ačkoli není prosincové počasí, tak teplo vypadá jinak. Pyro není zločin, k fotbalu patří, a to je fakt, se kterým se budou muset fotbalové kluby smířit. Opakuji, že pouhým odpálením pyra škoda nehrozí, v sektoru nemá co chytit, a případná seškvařená sedačka určitě klub nezruinuje, na Spartě je to zrovna tak. Naštěstí máme pláštěnky, hasiči jsou sborově posláni někam, a fandíme dál, tak jsme mokří, no a co.

Mezitím dává Jablonec druhý gól poté co Lafata vyhrál souboj s našimi beky, zbytek našich hráčů asi opět spí, a Švenger našel balon až v bráně - 2:1. Po druhém gólu vytáhli pyro i fanoušci domácích, vlastně vůbec poprvé v zápase bylo vidět, že mají nějaký kotel. V tom momentě se projevil dvojí metr a komplex Sparta v celé nahotě. Jablonecké fans za pyro nikdo kropit nešel. Je to dobře, o to nic, a škoda, že té pyrotechniky neměli víc, ale proč potom někdo kropil nás. Viděl někdo někdy na Letné, že by na hostující fanoušky byly používány hadice, či vodní dělo pouze za to, že podporují svůj tým světelnými efekty?

V plánu prvního poločasu bylo asi ještě natáčení reklamy na fotbal, a režisér si vybral do hlavní role Josefa Hušbauera. Ten ve čtyřicáté minutě napřáhl z dobrých 35 metrů, a ačkoli Špit dělal co mohl, tak nemohl dost nato, aby dokázal zabránit gólu. Rána letí přesně do šibenice a je opět srovnáno - 2:2. Na poločasovou přestávku tedy jdeme poměrně v klidu, vidíme, že to jde, bylo by nicméně potřeba více aktivity z naší strany, a nespat v obraně. Pijeme poločasové pivo, někdo si dává klobásu, a než se člověk naděje, je tu druhá půle. Do té vstoupila Sparta o poznání aktivněji, než do půle první, a na hřišti je to znát. Sparťané napadají domácí hráče, hrají aktivně, a vynucují si převahu. Domácí obrana se dostává pod tlak, a začíná zmatkovat.

V devětašedesáté minutě se Josef Hušbauer rozhodl dokončit reklamu, kterou začal točit v první půli. Dostal se k balonu, ze čtyř (!) hráčů Jablonce si udělal slalomové tyče, a s přehledem uklidil balon za Špita - 2:3. Pokud se na ten zápas díval pan Masopust, muselo se mu tohle líbit, a pokud ten zápas viděl Diego Armando Maradona, pak i on jistě aspoň pochvalně pozvedl obočí. Domácí jsou jako opaření, tohle jistě nečekali, a Sparta má převahu dál. Utkání se pomalu chýlilo k závěru, hasiči dokonce přestali kropit, tudíž jsme relativně oschli, z našeho sektoru se dokonce ozývá „Mistři, Mistři“. V závěru mohl Lafata srovnat, ale v tom mu zabránil ten, koho mají slávisté poslouchat a kupovat si permanentky, tedy Brabec. A aby náhodou Sparta nepřišla o tři body z nějaké náhodné akce, dostal Peter Grajciar skvělou přihrávku, vyrazil sám na Špita, a vítězství, a tři body pro Spartu pojistil v nastaveném čase čtvrtým gólem - 2:4.

Po nezbytné děkovačce v klidu opouštíme stadion. Za podzimní částí ligy padá opona. Sparta venku vyhrála všechna utkání, a i přes jisté problémy si do jara ponese šestibodový náskok. Mimo Prahu jedeme pouze do Hradce, Boleslavi a Liberce, přičemž v posledních dvou městech bývá tradičně slušná sparťanská účast. Zbytek zápasů se bude hrát v Praze, tudíž pokud to jen trochu půjde, na zápasy to nebudeme mít daleko, ať již na Letnou, či na Žižkov, Duklu, nebo na stadion za tratí. Takže kdo může, a má ruce a nohy, tak na jaře chodit, chodit a zase chodit na fotbal, a kurva fandit, ať je titul náš!

Všem sparťanům, sparťankám a sparťančatům, přeji veselé Vánoce, hodně sparťanských dárků pod stromečkem, vše nejlepší do roku 2012, a třeba zase u nějaké reportáže ze zápasu nashledanou.

Sparta Forever!

VIDEA:

Čepičky, pláštěnky, pyro.

Balonkové choreo

Hasiči u kotle ACS

Děkovačka

Předzápasové soustředění v hospodě v Jablonci - Zpívej kdo jsi Sparťanem...

FK Jablonec - AC SPARTA PRAHA 2:4 (2:2)

Branky: 1. Lafata, 25. Eliáš - 16. Krejčí, 40. a 69. Hušbauer, 90. + 1. Grajciar

FK Jablonec: Špit - Eliáš, Pavlík, Beneš, Novák - Kopic (72. Vaněk), Loučka, Jarolím (85. Třešňák), Piták (72. Vošahlík), Kovařík - Lafata. Trenér: Komňacký.

AC Sparta Praha: Švenger - Vidlička, Brabec, Jarošík, Pamič - Hušbauer - Sionko (90. + 4. Mareš), Matějovský, Grajciar (90. + 3. Juhar), Krejčí - Kadlec (75. Kweuke). Trenér: Chovanec.

ŽK: Vidlička, Hušbauer

Diváci: 5 085

Rozhodčí: Paták - Zlámal, Lhoták.

Jumbo1 | 04.12.2011 10:58 Vstoupit do diskuze