12. HRÁČ | 19.12.2012 21:04

Před nedávnou dobou proběhlo "střídání stráží" v předsednictvu Občanského sdružení DVANÁCTÝM HRÁČEM JSME MY! a předsedou výboru, tedy výkonného orgánu, se stal KOPR. Známá to postava ze sparťanského fanouškovského prostředí, aktivní již řadu let, se zejména v uplynulé podzimní sezóně velmi zasloužil o vzestup sparťanského kotle. Jak sám přiznává, je si vědom všech rezerv, které současný stav má, ale hodlá pokračovat v nastaveném trendu, který je rozhodně správným směrem. Byl tedy takovou logickou volbou pro post předsedy a rozhovor s ním si můžete právě nyní přečíst. Přejeme mu mnoho úspěchu při dalším působení pro Spartu!

Ahoj, gratulujeme ke zvolení předsedou výboru Občanského sdružení Dvanáctým hráčem jsme my!, tzv. 12. HRÁČE Sparty. Řekni nám, proč ses ujal této role?
Lidi starající se o 12. HRÁČE mě navrhli a byl jsem zvolen. Pokud si myslí, že mám sdružení co nabídnout, tak se o to pokusím.

Jaké si myslíš, že by mělo být hlavní poslání 12. HRÁČE?
12. HRÁČ by měl sjednotit celou sparťanskou obec do jednoho článku. Vytvořit jednotu mezi všemi skupinami fans a jednotlivci.

A naopak, proč si myslíš, že zájem o tuto aktivitu není zatím mezi sparťany zdaleka takový, jak by se slušelo?
Je to jen lenost. Každý čeká, co udělá ten druhý, ale že by udělal něco sám, to ne. Nevidím důvod, proč by aktivitu mělo vyvíjet pouze pár lidí. Za 12. HRÁČEM jsou již nějaké úspěchy, hlavně co se týče organizování výjezdů do zahraničí a po ČR. Je zvláštní, že ani možnost využívat levnější dopravy a dalších výhod, které 12. HRÁČ nabízí svým členům, lidi nepřiláká. Zajímal by mne názor těch, kteří v něm nejsou, proč tomu tak je.

Jaké budou tvé první kroky v pozici předsedy výboru sdružení?
Nalezení cesty komunikace mezi protilehlou a kotlem. Na obou stranách je potenciál, tak ho správně využít.

Řekni nám něco o sobě, pár nejzákladnějších informací, které by mohly zajímat čtenáře tohoto webu a aby členové sdružení věděli, koho že mají za předsedu.
Mladý, perspektivní a snažím se být aktivní! :-)

Jsi členem nějaké organizované skupiny fanoušků Sparty?
Jsem členem Homolka Boys a nově se rodící skupiny Ultras.

Hrál jsi sám osobně někdy fotbal?
Fotbal hraju už od pěti let a snad ještě nějaký ten čas budu. Nyní se věnuji hanspaulské lize.

Od kolika let fandíš Spartě a jaký byl tvůj první zápas, který jsi osobně viděl?
Spartě fandím už od mala, i když táta byl slávista. Ale já brzo poznal, co je pro mne dobrý a začal jsem fandit Spartě. Premiéru na stadionu jsem zažil v roce 1994.

Co tě vedlo k tomu se ujmout megafonu v této sezóně?
Chtěl jsem pomoct lidem, kteří se po odchodu Azáče starali o atmosféru, tak snad se to aspoň trochu povedlo.

Věříš, že v lidech, co tak kolem sebe vidíš, je potenciál něco s aktuálním stavem udělat?
Ano, jsem obklopen těmi, kteří chtějí vylepšit atmosféru na Spartě a hlavně pro to i něco dělají. Doufám, že jim snaha vydrží co nejdéle a bude se přidávat stále více a více fans. Hlavně patří dík těm, kteří tyhle lidi a jejich aktivity podporují a vyjdou jim vstříc.

Jaká je podle tebe hlavní příčina toho, proč chodí do kotle tak málo lidí?
Radši hledejme příčinu, proč chodí celkově málo lidí na Spartu. Pokud bude chodit 6000 lidí, tak těžko přijde 2000 z nich do kotle.

Je nějaký zahraniční nebo český klub, který bys, co se fanouškovství týká, dal kolegům sparťanům za příklad a mohl sis říct „jo, takhle bych chtěl, aby to vypadalo na Letný”?
Ne, Sparta je jen jedna a jaké si to uděláme, takové to budeme mít. Je jen na nás, kde chceme Spartu mít a jak ji tam společnými silami dostaneme.

Jaký je tvůj názor na choreografii a pyrotechniku?
Můj vztah je kladný. Bohužel se nám ale choreografie nedaří realizovat tak, jak bychom si představovali, ale vše snad přijde, nemůžeme čekat během půl roku zázraky.

Kdo je tvým oblíbencem v rudém dresu v současnosti a ko jím byl z již neaktivních hráčů?
Jednoznačně Manuel Pamič. Oceňuju, že dal přednost Spartě před penězi a ostatní hráči by si z něj měli vzít příklad. V minulých letech byla silná generace hráčů, proto by bylo nefér vybrat jednoho z nich.

Ohlédněme se do blízké minulosti, jaký z dosavadních počinů 12. HRÁČE považuješ za nejlepší a kde naopak vidíš, že jsou největší rezervy, resp. Co se nepovedlo?
Nejlepší aktivitou 12. HRÁČE bylo vypravené letadlo do Liverpoolu. To z jiných fanouškovských táborů v ČR zatím nikdo nedokázal. Velkou rezervou je celková prezentace občanského sdružení.

Co bys v rámci 12. HRÁČE v budoucnu rád realizoval?
Mým hlavním cílem je zapojit co nejvíce lidí do všech aktivit. Propojit všechny aktivní fans a skupiny a začít spolupracovat. Táhnout za jeden provaz. Šlo to dříve, tak proč ne teď.

Jednota na Spartě mezi fanoušky, často diskutované téma, co tomu schází podle tebe, nebo myslíš, že by to mohlo být daleko horší?
Sám dobře vím, že za to, co se na podzim dělo, můžu i já, takže tady nebudu kázat, když jsem se podle toho taky nechoval. Ale ani nechci své jednání omlouvat, protože pokud něco děláte, tak v to musíte věřit. Teď si přeju, aby pomohla zimní pauza k pročištění hlav a napjaté atmosféry a na jaře bychom měli najít všichni společnou řeč a nebojovat mezi sebou, ale společnými silami dovést Spartu k titulu. A jestli může být i hůř? Podle některých hůř být nemůže, někteří mají jiný názor. Teď snad bude už jen líp.

Výjezdy a domácí zápasy, občas nebe a dudy, proč to venku jde a doma ne?
Ven jedou všichni si to užít, a pokud se lidi bavěj, tak dokážou vytvořit skvělou atmosféru. Přijde mi, že někteří lidi začínají na Spartu chodit z donucení, bez touhy si to na zápase užít, ale jen odsedět, tohle já nepochopím.

Řekni nám nějakou úsměvnou historku, kterou jsi na Spartě v rámci fanouškovských aktivit zažil? Nebo jich můžeš říct více.
Za těch 18 let bylo tolik historek, že nevím, kterou vybrat. Bohužel ne všechny byly veselé, ale tak to v životě chodí.

Tvůj názor na web SF je jaký? Co se ti na něm líbí a co nikoli? Máš nějaký nápad na zlepšení?
V republice je jen pár stránek pro fanoušky, které mají smysl, a SF mezi ně určitě patří. Obdivuji lidi kolem SF za jejich aktivitu a čas, který dávají Spartě a těmto webovkám. Ale mně osobně se starší verze stránek líbila víc.

Vyhraje Sparta v této sezóně titul?
Titul se očekává každý rok, ale je potřeba taky pro něj něco udělat, jelikož sám se nedostaví. To by si někteří hráči mohli uvědomit. Jinak jsem pro trend mladých odchovanců ve Spartě, a pokud půjdeme touto cestou, jsem schopen i něco tolerovat, ale určitě ne 49 let čekání na titul.

Kam by ses chtěl podívat na jaře v rámci další fáze EL, kam Sparta postoupila?
Nejradši bych jel zase do Vídně, protože sraz u jeřábu nemá chybu, ale ta tam už bohužel není. Je mi to tedy celkem jedno, hlavní je pokusit se vybojovat postup do dalšího kola EL.

Co bys takhle skoro před Vánoci vzkázal fanouškům Sparty?
Všem bych popřál klidné a šťastné svátky a doufám, že se s většinou uvidíme na stadionu i v jarní části ligy.

Díky za rozhovor!

12. HRÁČ12. HRÁČ | 19.12.2012 21:04 Vstoupit do diskuze
23