taborita1 | 25.01.2013 18:54

Po kondičním soustředění ve Františkových Lázních a trénincích na Strahově se hráči Sparty dočkali konečně přípravných zápasů, v kterých by se měli zdárně vyladit na jarní boje v Gambrinus lize a také na dva zápasy s Chelsea v Evropské lize.

První z přípravných utkání odehrála Sparta ve středu v Berouně s Banskou Bystricí (Fotogalerie ze zápasu zde). Zápas zřetelně nesl ještě stopy předchozího kondičního soustředění, hráčům ještě chyběla lehkost, souhra (zejména v druhém poločase byla sestava poskládaná s hráčů, kteří toho spolu moc neodehráli) a ani nekvalitní trávník hře neprospěl a tak klání skončilo bezbrankovou remízou.

Další přípravné utkání čekalo sparťany v pátek na Strahově. Vlastně by bylo lépe napsat dvouutkání, kdy soupeřem v obou případech byli hráči dalšího slovenského klubu, Ružomberoku.

Popravdě řečeno, z utkání v Berouně jsem rozmrzal ještě ve čtvrtek večer a tak jsem nějakou dobu váhal, zda se na Strahov vůbec vypravit, zvláště když člověk ví, že na větrné hůrce je zima ještě o pár levelů výš, než ve vzpomínaném Berouně a že navíc pátek má být jeden z nejstudenějších dnů ledna vůbec. No nakonec vůle zvítězila nad rozumem a dá se říci, že zejména díky prvnímu utkání, ani nebylo třeba „výjezdu na Strahov“ litovat. Ale stejně jeden promrzl, to jo :-) I tohle píšu pořád jedním prstem, další se teprve rozmrazují :-)

Ale zpět ke sportu. K prvnímu zápasu nastupuje téměř totožná sestava, jako v první půlce v Berouně, jen Romana Poloma nahrazuje na stoperu Mario Holek. Hned zpočátku je vidět jasná převaha našich borců, kluci se snaží hrát po zemi, dávat balon rychle od nohy, tlačí se dopředu, krajní beci se snaží co nejvíce podporovat ofenzivu, po ztrátě balonu následuje presink, který dělá soupeři hodně problémů. Aktivní hra Sparty přináší brzo své ovoce, kdy po Borovského přihrávce už v šesté minutě skoruje Pepa Hušbauer. Za sedm minut ho následuje Tomáš Přikryl aby za dalších šest minut přidal další zářez Venca Kadlec. Do konce poločasu se pak už skore nemění, i když šancí na to bylo dost.

V druhém dějství má hra defakto stejný obrázek, naši se tlačí dopředu, soupeř je skoro neškodný a pokud se přeci jen dostane na dostřel, vše v klidu vyřeší Tomáš Vaclík. V 55. minutě se konečně dostává ke slovu i David Lafata a po centu Venci Kadlece dává hlavou svoji první branku v rudém dresu. Ve zbylém čase se už nic podstatného nestane, hru máme stále ve své moci, i ve velkém mrazu kluci nepovolují v tempu a fotbal se musí cca dvěma stovkám fanoušků líbit.

Nakonec tedy vyhráváme 4:0 a ukazuje se, že tato sestava má určitě co nabídnout. I když nebyli stále k dispozici Manuel Pamič, Jirka Jarošík, Láďa Krejčí, či Ondra Švejdík, tak hra snesla slušná měřítka. Spolupráce Davida Lafaty s Vaškem Kadlecem by mohla hodně klapat, oba hráči si dokáží vyhovět, vědí o sobě, hledají se, spolupracují, Lukáš Vácha byl o třídu lepší, než v Berouně, s přehledem si plní jak defenzívní, tak ofenzívní úkoly, dokáže si zařvat a přiměřeně přitvrdit, v trojúhelníku s Markem Matějovským a Pepou Hušbauerem máme velice silný a kvalitní střed obrany. Co se týká Valdemara Borovského, tak ten mne určitě nezklamal, dokáže si naběhnout, nacentrovat, nijak neplaší, neřeší situace zbytečnými odkopy, snaží se nabízet, v defenzívě je celkem klidný. Určitě je vidět ještě určitá nesehranost, ale to se může jen a jen zlepšovat. Jsem zvědavý, jak působí na trenéry a zda mu dají větší šanci ve Spartě, či ne.

Do začátku druhého mače zbývá ještě skoro hodina a tak upalujeme do tepla Třetího poločasu, kde si hned poroučíme dvojitý grog, který pak ještě zatloukáme jedním normálním, někdo si to ještě proloží polévkou či pivem. Vedle ke stolům se pak pomalu na oběd schází i někteří hráči Sparty, včetně Ládi Krejčího či Ondry Švejdíka, zatímco zbývající část kádru se připravuje na druhé utkání s Ružomberokem. Takže dopít, vyčurat a alou do mrazu za nimi.

V sestavě na následující zápas se objevuje například Leo Kweuke, Vlasta Vidlička či Bekim Balaj, jinak v ní nastupují hlavně hráči širšího kádru či juniorky. Během utkání se v ní objevují i kluci, kteří nedávno ještě hráli za dorost, jako třeba Ondra Karafiát. Tohle utkání už zdaleka nemá takovou kvalitu jako to předchozí, je v něm hodně nepřesností, sice nechybí aktivita, snaha, nasazení, ale je vidět, že těmto hráčům ještě něco schází do větší kvality. I tak se však někteří mladí ukazují velmi slibně, a to zejména Adam Kučera, který je snad u všech ofenzívních akcí Sparty, je velice rychlý, technický, nebojí se jít jeden na jednoho, potřebuje však nabrat ještě hodně zkušeností, aby mohl určité situace řešit lépe a úspěšněji. Dalším, který mne zaujal a to už i v Berouně, je Simon Deli. Na místě stopera si počínal značně suverénně, snažil se být konstruktivní, dával balon rychle od nohy, dirigoval spoluhráče a jeho výskok je prostě něco, vždy tak půl těla nad ostatními. Myslím, že o budoucnost se bát nemusíme. Co se týká zkušenějších hráčů, tak Leo či Bekim se moc neprosazovali, zvláště od Lea jsem čekal větší nadstavbu, ale možná to bylo tím, že nastoupili s klukama, se kterými toho jinak moc neodehráli, spolupráce dost vázla, ale to se dá říci vlastně o většině.

Zápas bez větších šancí tak nakonec skončil těsnou výhrou Banské Bystrice, když se trefil po nedorozumění v naší defenzivě v 61. minutě Lupták. Ale určitě bych z tohoto utkání žádné větší závěry nedělal, opravdu to byla dost slepená sestava. Nejsvětlejším bodem tohoto mače nakonec pak bylo premiérové strahovské pyro na přípravném zápase. Alé,alé :-)

Nejpodstatně jší je, že jsme tuhle Sibiř na Strahově nakonec přežili, užili si výhry 4:0, pokecali s kamarády a udělali tržbu panu hospodskému :-) Zda to na nás nechá nějaké následky, ukáži až dny příští :-)

A našim klukům nezbývá než popřát, aby si to na soustředění ve Španělsku užili, tedy zejména co se počasí týče, my si tu budeme mrznout vesele dál :-)