Fansontour | 30.04.2013 22:49

V dalším díle našeho putování po těch nejvyhrocenějších derby zápasech přišlo na řadu Řecko resp. hlavní město Atény s nesmiřitelnými rivaly Olympiakosem a Panathinaikosem. Toto derby bývá označováno také jako „Derby věčných nepřátel“ či „Matka všech bitev“, odtud název reportu. Olympiakos Pireaus „dále OLY“ vznikl v r.1925, sídlí nedaleko přístavu Pireaus , vyznává červenobílé barvy a své zápasy hraje na moderním Karaiskaki stadium s kapacitou 33 tisíc diváků.

Než přejdeme k samotnému zápasu a okolností kolem něho, je zajímavé si něco říci o fanoušcích OLY. Největší a nejznámnější skupinou jsou GATE 7, která původně vznikla již někdy počátkem 70.let a svůj název dostala podle nejtragičtější klubové události, která se stala 8.2.1981. Tehdy po zápase s AEK Atény chtěli rozvášnění domácí fans slavit v ulicích města a při úprku ze stadionu došlo k panice u brány 7, která byla zavřená a byla ušlapáno celkem 21 fanoušků. Na památku této tragédie stojí před stadionem malá pietní deska se jmény všech mrtvých fanoušků viz. foto. GATE 7 je obrovská organizace čítající přes 150 fanclubů po celém Řecku, světě. Samozřejmostí je vlastní značka oblečení, veškerých doplňků, ze kterých částečně financují svoji činnost.

Co se týká družby, tak tady je velmi silné pouto s CZ Bělehrad a na každém zápase je velká účast spřátelených fans. Až mě zaskočilo, kolik fanatiků DELIJE jsem během víkendu, na zápase potkával. Velmi pilně např. polepovali den před zápasem přístav svými nálepkami.

Z důvodu klidu a stresu jsem si naplánoval návštěvu stadionu a nádherného fanshopu již den předem. Klubový Red shop je přímo na stadionu a má obrovskou rozlohu 800m2, což je znát na nepřeberném výběru všeho potřebného. Svůj koutek tady má samozřejmě i GATE 7 se svými produkty. Nakupuji nějaká trika, něco pro děti, nezbytné foto a již se nemůžu dočkat zítřka, až to vypukne. Doprava po Aténách je naprosto perfektní a zastávka metra/vlaku Faliro je přímo u stadionu s tím, že do přístavu je to jenom jedna zastávka. Večer se už všechno v místních TV kanálech chystá na velké derby, já však prožívám muka, protože na Letné se zrovna odehrává derby pražských „S“ a já zoufale hledám nějakou hospodu, bar, kde bude funkční wi-fi a já mohl sledovat milovanou Spartičku. Samozřejmě wi-fi dle místních no problém, nicméně skutečnost je trošku jiná a tak musím vzít zavděk sms s průběžným stavem od kamarádů. Ve finále sešívky dostali trojku, což mne uklidnilo a již nic nebránilo klidnému spánku a těšení se na velký zítřek.
Zápas se hrál od 19h místního času a dle zkušeností je třeba být na stadionu min 3h předem. Je to stejné jako v Turecku, někdy je atmosféra před zápasem stejně vyhecovaná jako při něm. Stejně tak i teď, okolí stadionu je plné, místní fanatici se sdružuji před klubovou hospodou Red café a rozjíždějí svoji show. Hromové chorály, pyro, čmoudy, dělobuchy, prostě paráda!!!! Pivko za 3Eura je super, do toho místní krasavice roznášejí nějakou novinku, absolutně žádný problém. Asi hodinku před zápasem se setkávám s Vasillisem, místním člověkem, který se motá kolem fotbalu a vede mě do sektoru. Když procházíme kolem stadionu, najednou nám všem okolo začnou slzet oči, kýcháme, prostě jasný slzák… Zřejmě před námi místní ACAB prováděli nějaký zásah proti fans a okolí bylo zamořeno slzným plynem. Tohle byla pro mě novinka, ale stanou se horší věci. Jdeme do sektoru a jelikož se jednalo o hlavní tribunu nebo VIP, ani nedošlo k žádné osobní kontrole. Na jednu stranu jsem byl rád, že jsem v bezpečném sektoru s perfektním výhledem na oba kotle, na druhou stranu mě to trošku lákalo tam být s těmi fanatiky… Hostující fans nikde neuvidíte, protože stejně jako u superderby v Istanbulu mají přísný zákaz a vstup na stadion.

Se super výhledem již netrpělivě očekávám nástup mužstev a očekávanou pekelnou show. Zdejší derby je vyhlášeno nekompromisní pyro show a je jen otázka času, v jaké míře to bude tentokrát… Těsně před 19h nastupují hráči na trávník a oba kotle se mění v luciferův pokojíček:)!!! Desítky světlic, dýmovnic, dělobuchů, ohňů, no nářez největší!!! Jako vždy u těchto zápasů mám husí kůži a člověk je „takovej spokojenej“, že to všechno dobře dopadlo a že může být při tom…

Samozřejmě, že množství pyra způsobilo, že stadion se prakticky okamžitě ponořil do mlhy a nebylo možné zahájit zápas. Je to podobné jako u Superclásica v Buenos Aires, kdy se pro změnu čeká cca 10min až se uklidí z trávníku papírky a konfety. Tady se čekalo, až bude něco vidět:). Jakmile bylo trošku vidět, rozhodčí zahájil zápas a výkop měli hosté. Okamžitě se ozval naprosto brutální pískot domácích fans a Limberský by se zesral hned na začátku, protože tohle jsem ještě nezažil!!! Oba kotle GATE 7 neúnavně ženou své miláčky vpřed, ale v první půli se nic zajímavého nestalo.

Druhá půle přinese na začátku nějaké šance domácích a v 73‘ přichází pro domácí šok, protože z ojedinělé šance dává Megyeri na 0:1 pro PANA. Střelec gólu je pak zasypán vším možným, domácí fans jsou na nervy… OLY jde na zteč a za každou cenu se snaží vyrovnat, po sérii šancí přichází 87‘ a střídající Mitroglou na hranici ofsajdu vyrovnává na 1:1, fanoušci se můžou zbláznit a totéž se děje hostujícím hráčům a funkcionářům, kteří se okamžitě seběhnou k čárovému sudímu a dávají mu neskutečný céres! Utkání je snad na 5min přerušeno, protože se hráči PANA nechtějí vrátit do hry a stále útočí na sudího. Je třeba říci, že ten gól byl platný, TV po zápase odhalila, že vše bylo ok.To ovšem nebylo všechno. Hned po zahájení zápasu se domácí dostali do další šance a v 90‘ znovu vstřelili gól, který sudí neuznává (teď již správně). To ale vyprávějte domácím fans, kteří okamžitě začali na hřiště vrhat světlice a dělobuchy, rozhodčí tedy raději zápas o 5 min nastavení ukončil dříve a hráči prchli do šaten…

Závěrem je třeba říci, že místní derby je opravdovou lahůdkou, fanatismus fanoušků je odpovídající věhlasu derby, prostě jiný svět… Problém jako u všech těchto speciálních zápasů budou vstupenky, protože ta kapacita 33 tisíc je poměrně malá a do normálního prodeje jde minimum vstupenek. Jinak letenku do Atén seženete s předstihem za nějaké 4 tisíce Kč, hotel v Pireau v pohodě za 30 Euro, doprava metrem po městě za babku, celkem pěkné a pohodové město tyhle Atény:)

Takže fanatismus především a příště zase odjinud…

FANSONTOUR

Fansontour | 30.04.2013 22:49 Vstoupit do diskuze
6