roboACS | 06.05.2013 03:36

Je sobota 4.5.2013 a Spartička dnes hraje v nedalekém Liberci. Výjezdy na sever jsou už dá se říci tradiční. Zatímco v devadesátých letech jsme tam jezdili jako favorité vydolovat povinné tři body z místní bažiny, v posledních letech už to tak jasné nebývá a na kvalitním hřišti na pěkném stadionu se často hraje velmi pohledný fotbal.

Ale je pravda, že Spartě se tady poslední dobou výsledkově i herně celkem daří. Dnes je situace taková, že domácí už lize nevěnují tolik pozornosti a chtějí se do Evropy dostat hlavně z domácího poháru. Vyhrát musí Sparta, Plzeň totiž včera večer nakonec přece jen udolala Dynamo 3:2 a tak je teď řada na nás.

Na sever Čech se vydává velmi početná skupina fans různými způsoby. Ve dvě jede autobus 12 hráče od našeho stadionu, ve stejnou dobu odjíždí autobus SA z Černého mostu, asi patnáct lidí se trmácí vlakem a zbytek po vlastní ose. Ale v sektoru se nás schází asi 600 a dost našich fans je i vedle sektoru za brankou a i na protilehlé je vidět nějakou tu naší trikolóru.

Příjemně překvapuje počasí. Postupně se vyjasňuje a je i celkem teplo. Nepříjemně překvapuje že sektor hostů je zase o něco menší než ještě loni a další novinka v rámci hesla Český fotbal pro fanoušky: zákaz vyvěšování vlajek na všechny ploty kromě zdi nahoře za námi všemi, kde vlajky absolutně nejsou vidět.

Sparta nastupuje v předpokládané sestavě, tedy opět bez stále ještě zraněného nejlepšího obránce jara Mária Holka, s kapitánem Matějovským a vpředu s dvojicí David Lafata a Václav Kadlec.
V prvních minutách utkání jsou však po hříchu výrazně aktivnější domácí a v osmé minutě přichází trest za naší pasivitu. Po centru zprava, který nedokázal zajistit Jirka Jarošík (asi se bál dalšího vlastence) se kolenem prosazuje Rabušic - 0:1. Naši hráči jsou stále asi v kabině a můžeme být rádi, že to po třiceti minutách není 0:3. Poprvé máme štěstí, že to dobře neskočilo liberečákovi po dalším zaváhání Jarošíka a vzápětí trefuje Rabušic tyčku. Teprve poté se naši hráči probouzejí a ještě do pauzy mohlo být vyrovnáno, ale Vidličkova bomba z dálky jde těsně nad a po nejkrásnější kombinační akci v první půli střílí hodně vedle i David Lafata.

Do druhého poločasu nastupujeme ve stejné sestavě, která dnešní utkání začala a postupně si získáváme výraznou územní převahu, ale pořád tomu něco chybí. Konkrétně nějaká čistá gólová šance. Nedá se říci, že by hráči nedřeli a nebojovali, ale prostě to dnes tak nějak není ono a ta pohodička, která tu byla v době plzeňské je ta tam. Postupně se na hřiště dostávají i Roman Bednář a Leo Kweuke a Sparta, stejně jako proti Jihlavě, hraje vzadu na hodně velké riziko. Ale stoprocentní gólovka stále nepřichází. Lítá to tam kolem branky, soupeře jsme pře-stříleli, ale mezi tři tyče se nevejde nic. Hosté se pokouší o rychlé brejky a ty jsou dost nebezpečné. První ještě zastavil ofsajd, ale v 65 minutě se po rychlé akci prosazuje dědek Štajner a je vymalováno - 0:2. Ovšem je potřeba říci, že tomuto gólu předcházel jasný faul na útočníka Romana Bednáře...

Po tomto gólu se naše křeč ještě zvětšuje a ač se naši hráči snaží, jak se snaží už si vypracují pouze jednu šanci, ale ani Leo netrefuje prostor vymezení třemi tyčkami. Prohráváme a šance na titul je v oblasti teorie. Plzeň má o pět bodů více a i lepší skóre. Bohužel, jsem pesimista, tohle už neotočíme...

K jednotlivým hráčům se dnes nechci moc vyjadřovat, přesto napíši pár názorů. Dnes mě dost zklamali Jarošík (chyboval při gólu a po další jeho chybě trefili domácí tyčku), Matějovský, Kadlec, Hušbauer (moc nebyli vidět a kapitán zase zbytečně podrážděný) a i Lafata. Je sice fajn, že ho experti chválej že je dobrej v poli, ale pokud si dobře pamatuji v Jablonci byl nejvíc chválený za čich na góly v pokutovém území. Své si dnes odehrál a odbojoval Vácha a jak jsem ho zpočátku nemusel, tak mu začínám přicházet na chuť. Docela slušně zahrál i Vidlička.

Do teď byl můj článek hodně negativní a pesimistický, tak v závěru trochu pozitivněji. Podle mého názoru je velice pozitivní, že se dnes hodně slušně fandilo. I přesto, že jsme po většinu utkání prohrávali, fandil a to tak, že pořádně fandil prakticky celý kotel a myslím, že jsme byli pořádně slyšet a dnes jsme určitě byli tím dvanáctým hráčem Sparty. Takhle by to mělo být pokaždé. Nejsme fanoušci úspěchu, nefandíme výsledku, fandíme SPARTĚ. Jsme tu, když se daří a zůstáváme, když se chybuje. Na výjezdech se to poslední dobou celkem daří. Škoda, že tomu tak není i ve všech domácích zápasech.

Myslím, že dnes se hodně povedlo naše slavné skákání, že kdo neskáče není Sparťan (skákalo se pořádně a dlouho), i je nejlepší proběhlo a dvakrát se podařil dělený pokřik Sparta - Praha s fans za brankou. Jednomu z ACS se podařilo i vlastním tělem zabránit hasičům uhasit krásně plápolající šálu Liberce - palec nahoru, tohle by jen tak někdo neudělal... Pyrotechniky dnes moc nebylo, tak snad zase nebudeme platit nějakou nesmyslnou pokutu.

Říká se, že naděje umírá poslední. A tak musíme doufat, že nám příští týden pomůžou sešívky nebo se třeba konečně probudí Olomouc, případně Liberec potvrdí lepšící se formu. Ale mi musíme získat všech dvanáct bodů. To znamená postupně porazit Mladou Boleslav, Brno, Teplice a Duklu.

Ale podle mého názoru je to už bohužel ztracený a ať se to někomu líbí nebo ne, největší šance, jak v této sezoně získat alespoň jeden pohár, je momentálně vyhrát Pošta cup. Z Mladé Boleslavi kluci přivezli nadějnou remízu 1:1 a tak přijďte všichni ve středu na Letnou a společně dotáhneme Spartu do finále.