Jumbo1 | 29.10.2013 10:33

V den, kdy naše republika slavila 95. výročí vzniku, svedl ligový kalendář dohromady modrobílé mužstvo ze severu s pražskými vládci ligy. Po pěkném víkendu, kdy se nejprve nekonala oranžovorudá revoluce, a pak prohrála Plzeň v Teplicích (opět kopala penaltu, tentokrát nedal pro změnu Bakoš :-) ), je řada na Spartě.

V rámci 12. kola naší nejvyšší fotbalové soutěže se hrál zápas Liberce se Spartou, a to pod vrchem zvaným Ještěd, tedy na domácí půdě Liberce. V Liberci mívá Sparta tradičně velkou podporu fanoušků, nejinak tomu bylo i tentokrát, koneckonců celková udávaná návštěva 9000 lidí je víc, než přišlo na Evropskou ligu se Sevillou. Protože věřím, že fans Liberce přišli všichni, patrně byl ten rozdíl způsoben oním obrovským počtem sparťanů :-P Dobrá práce.

Na zápas se vydáváme SF busem od Letné, nálada je tradičně dobrá, cesta probíhá bez problémů, asi i proto, že Jirka Lála jel tentokrát autem, protože se prý už do busu nevešel. Kolem páté jsme v Liberci u stadionu, jdeme ještě do stánku vedle na jedno dvě točené, a pak již na stadion samotný. U vstupu jsem opět nezaznamenal žádné větší potíže kohokoli, takže v klidu může začít fotbal jako takový. Sparta nastoupila s oběma ex-libereckými hráči Váchou i Dočkalem v základní sestavě, a čekali jsme, za předvedou něco podobného, jako v minulých zápasech. Bohužel se tak nestalo, ale i tak se bylo celkem na co dívat.

V první půli by asi Liberec celkově aktivnější, asi i o trochu lepší, ale největší šanci měla Sparta. Krejčí zhruba v polovině poločasu našel skulinku mezi obránci a vystřelil. Bohužel ovšem trefil jenom tyč, takže jakkoli akce pěkná, ke gólovému efektu nevedla. Na druhé straně se Vaclík musel ohánět po střele jednoho z domácích hráčů, a v závěru první půle pak mohl skórovat i Liberec, jeho hráči ale o pár centimetrů na balon nedosáhli.

O přestávce jsou klasické potíže s klobásami, trouba nestíhá, pak snad docházejí úplně či co, přesně nevím, ale nebylo by to poprvé, kdy by v Liberci došly klobásy. Ani nevím, jak se to nakonec řeší, přestávku trávím povídáním se známými, a pozvolna je čas vrátit se zpět na tribunu, za chvíli bude začátek druhé půle. V té začala aktivněji Sparta, ale domácí brankář prokázal svoji kvalitu, chytil takové dva góly, a Spartu do vedení nepustil. Naopak, do vedení se dostali domácí, když se v jednu chvíli opřel do balonu domácí Fleišman, a z dobrých 25ti metrů přesnou ranou prostřelil Vaclíka. Pro hosty to byl tak trochu šok, zápas rozhodně nebyl o tom, že by byl Liberec nějak extra lepší, oba týmy hrály slušně a makaly na doraz. Později měli domácí ještě jednu šanci, ale zakončení po narážečce chytil Vaclík.

Sparta se ale nevzdávala, práci měl i Kovář na druhé straně, Liberec byl čím dál víc zalezlý, a nakonec se hosté zaslouženého vyrovnání dočkali. Kapitán Lafata vzal na sebe tíhu okamžiku a střelou z podobné vzdálenosti (a podobně pěknou) vyrovnal. Dokázali jsme tedy totéž, co Sevilla, ale proti jedenácti protivníkům. Předčili jsme tedy klub ze širší Evropské špičky, a to se počítá. Po gólu se ukázalo, že je tam asi víc sparťanů, než bych se odvážil pomyslet, protože po gólu Sparty vyskočila asi půlka stadionu. No tím lépe :-)

Jinak fandění opět dobré po celý zápas, spíkři skvělý, Kopr i Mirda, vyrovnat jsme si zasloužili už jen za tu podporu, zdá se, že skutečně to fandění začíná vykazovat zlepšení a mít nějakou kvalitu. Bod za takové situace samozřejmě bereme, příští týden máme Teplice doma, takže s těmi to můžeme uhrát sami, série neporazitelnosti nás taky může těšit, tak hlavně neusnout na vavřínech a myslet si, že se to za nás udělá samo. Takže sobota, 2. 11. 2013, 20:15 hodin, Praha, Letná, Sparta vs. Teplice, souboj prvního s druhým. V Teplicích přišlo v sobotu více než 16 tisíc lidí, nevím po kolika letech…Co kdybychom tu návštěvnost překonali, a nejlépe Letnou vyprodali? Proč? Protože SPARTAAAAAA!!!