Bonyos | 24.11.2013 00:06

16.11.1893 byla založena legenda. Byl založen nejslavnější, nejstarší a nejúspěšnější český fotbalový klub. Byl založen Athletic Club Sparta. Přesuneme se o 120 let a jeden týden dopředu.

Je sobota 23. Listopadu 2013, Den D, kterého se každý Sparťan nemohl dočkat. Ve 12 hodin začíná předkrm k večernímu zápasu v podobě přípravy chorea. Sešel se podle mého názoru velice dobrý počet lidí a také díky skvělému počasí šla práce dobře od ruky. Po třech hodinách roznášení a lepení vlaječek a kartónů jsem odcházel z Letný neskutečně natěšen na blížící se zápas.

Při příchodu ke Sparťanskému svatostánku hodinu před utkáním už je vidět, že lidé se rozhodli přijít na zápas s dostatečným předstihem aby si užili předzápasový ceremoniál a atmosféru. Ceremoniál k 120. výročí byl povedený. Pouštěla se historická videa, památné góly a rozhovory s lidmi, kteří jsou součástí historie Sparty. Následoval nástup Železné jedenáctky Sparty ve složení Antonín Kramerius – Jiří Novotný, František Chovanec, Zbyněk Caudr, Vladimír Táborský – Jozef Chovanec, Ivan Hašek, Josef Jarolím – Václav Mašek, Horst Siegl, Arnošt Pazdera. Všichni tito hráči patří mezi největší legendy Sparty, ale je nutno dodat, že bohužel, spousta dalších hráčů (a nejen hráčů), kteří tvořili historii nejúspěšnějšího klubu v naší zemi, už mezi námi nejsou. Jedním z nich byl i „nejslavnější Sparťan“ a „Sparťan 20. století“ – Andrej Kvašňák, podle kterého byla pojmenována hlavní tribuna letenského chrámu a také mu bylo věnováno velice povedené choreo v kotli, které bylo doplněno pyrotechnikou. Předzápasový program jak má být.

Ve 12. minutě vlaječkové celostadionové choreo. Poprvé bylo choreo i na hlavní tribuně (teď už Tribuně Andreje Kvašňáka) , kde mělo částečný úspěch. Lidé na hlavní tribuně vlaječky zvedli a mávali s nimi, z čehož jsem byl mile překvapen :) ale protože nebyla tribuna úplně zaplněná, tak číslo 120 dostatečně nevyniklo. Ale efekt se zdařil a trikolora kolem celého stadionu vypadala moc hezky. Ve 40. minutě pak přichází na řadu tři obrovské plachty na protilehlé tribuně s historickým znakem Sparty, současným znakem Sparty a uprostřed obrovským číslem 120, které jsou doplněny vlaječkami. Z fotek to vypadá krásně a veliký dík patří všem, co se s tím ve svých volných časech dělají. Děkovačka po zápase byla skvělá a „čí je Sparta“ od Tomáše Stránského nemělo chybu.

Support při zápase byl velice dobrý. Pomohl tomu také nový mikrofon v kotli, který je dobře slyšet i na celé protilehlé, která se mnohem častěji než bylo zvykem přidávala k aktivnímu supportu. Někdy se sice stávalo, že se protilehlá, dolní a horní část kotle nesladily, ale to se dá určitě na příštích zápasech vylepšit. Když při „kdo neskáče, není Sparťan“ skákala skutečně celá Letná, tak mi běhal mráz po zádech. K závěru nechyběla ani mexická vlna a píseň pro dnešního oslavence – Spááárta má narozeniny... Nechybělo ani pyro, kterým se nešetřilo (a jak říkal hlasatel: „Prosíme fanoušky, aby nepoužívaly choreo“ :) ) .

K samotnému dění na hřišti toho moc nenapíšu. Popravdě jsem si především tento zápas užíval a nasával atmosféru slavnostního zápasu, takže nějaké kvalitní zhodnocení hráčů mi nepřísluší. V prvním poločase se uplatnilo pravidlo „nedáš, dostaneš“, protože Marečkovu střelu hlavou výborně vykryl boleslavský brankář, zato na druhé straně o pár minut později hosté využili závaru ve Sparťanském vápně a ujali se vedení 0:1. Naštěstí se do konce prvního poločasu podařilo Krejčímu vyrovnat a díky výborné druhé půli se nakonec podařilo zvítězit 4:1. V této sezóně Gambrinus Ligy Sparta pětkrát v průběhu zápasu prohrávala a z toho třikrát dokázala zvítězit a dvakrát uhrát remízu – veliký pokrok oproti minulým sezónám.

Po polovině sezóny tedy vedeme ligu o pět bodů a máme titul půlmistra. To tu už bylo několikrát, hlavní je být na prvním místě tabulky po třiceti kolech, ale nakročeno k tomu je dobře. My chceme titul ÁLÉ.

Další krok k tomu můžeme udělat již příští víkend, protože 30.11 jedeme do Jablonce, kde jsou na nás již určitě natěšení místní hasiči :)

A ať za dalších 120 let je těch titulů nejméně 100!