Jumbo1 | 10.03.2014 15:15

Původně jsem tento článek chtěl nazvat Návrat idiotů, ale nechci ruského velikána světové literatury dráždit tím, že bych s jeho mistrovským dílem srovnával jakýsi provinční klub. Klub sr*čů taky nepřicházel v úvahu, protože skutečný s*áč je v plzeňském týmu jen jeden, ten s číslem 8, a navíc součástí plzeňské Viktorky jsou i zvířata, třeba Sysel :-) No a protože oba soupeři na hřišti i v hledišti předvedli několik uměleckých či úsměvných či posměchu hodných výstupů, nakonec jsem název našel…

Ale dost, po humorném úvodu je načase vrátit se k vážnějším věcem. O jakých soupeřích, že to mluvím? Přece o Spartě a Plzni, které se na Letné potkaly v rámci 19. kola naší nejvyšší fotbalové soutěže. Tentokrát místo sobotního termínu neděle večer, vyprodáno bylo ale i tak, Sparta šla tentokrát do souboje s pětibodovým náskokem, pro číslo 8 se chystalo náležité uvítání, prostě vše slibovalo, že to bude zápas, jak má být. Předzápasové soustředění, předávání dresu Romanu Vonáškovi, a tradiční vlajkový průvod, tentokrát jsem měl dokonce sám tu čest jednu z vlajek nést. Začíná hymna. Tady bychom mohli odbočit do pohádky….za nenávistí hustou tak, že by se dala krájet, jsou nad hlavami tisíce rudých šál…při hymně tentokrát běhá mráz po zádech, je znát, kdo přijel jako soupeř, takhle to má vypadat. Šál nad hlavami jsou skutečně tisíce, i při mávání mám čas rozhlédnout se po stadionu, ten pohled stojí za to. I jako vlajkonoš dokonce tentokrát stíhám úvodní hvizd, i když za cenu přelézání zábran mezi protilehlou a kotlem v několika metrech nad zemí, no za střízlivého stavu a suchého počasí jakž takž, ale ne že bych neměl strach.

Kotel nahoře i dole narvaný, všichni tři spíkři na svých místech, zápas může začít. Na rozdíl třeba od zápasu na Bohemians minulý týden si hosté mohli v úvodu zazpívat jednu od Michala Davida…to byl dneska den, zase kolotoč…Sparta na ně od začátku vlétla, že se česká „Barcelona“ nestačila divit. Po osmi minutách navíc sparťané spustili centrifugu. Matějovský-kolmice-Costa-pod sebe-Přikryl-střela-Lafata chytře pouští pod nohama-gólman hostí se válí-gooooooooool 1:0 v osmé minutě. Na tribunách randál jako když spadne dům. Fandění opět velmi slušné, ve 12. minutě celotribunové choreo, v průběhu zápasu v domácím kotli slušná pyroshow. Vypadá to skutečně jako někde ve varieté, na hřišti si domácí pohrávají s hosty, herně jsou o level výš, hosté nevědí, čí jsou, a v hledišti není tisícovka hostí slyšet, a na tribunách se střídají umělci s obrazy (chorea) s uměli, kteří si hrají s ohněm (pyro). Tohle mě baví, navíc po jedenácti minutách mohlo být hotovo úplně, další krásná akce, Lafata zakončuje, bohužel zvolil špatnou stranu brány, takže balon trefil hostujícího obránce, a do brány nepropadl. Plzeň najednou musí, je pod tlakem, prohrává - a najednou se ukazuje, že se proti ní hrát v pohodě dá. Proti Spartě hraje sotva průměrný tým, ustrašený, nervózní, je všude pozdě, a má co dělat, aby v některých fázích hry aspoň nazdařbůh odkopával balony.

V první půli Sparta sice už gól nepřidala, ale myslím, že sparťanská část publika, tedy zhruba 17000 lidí, se bavilo dobře. Noviny možná budou psát, že Plzeň nic nepředvedla. Tak to není, hrála na maximum, ale Sparta ji k ničemu nepustila. V utkání padaly žluté karty jedna za druhou, Plzeň ji dostala už v páté minutě, hraje se od podlahy, a Plzeň chvílemi zkouší domácím spíš nakopat, než je přehrát. Poločas se líbí, a to ještě nevíme, co se bude dít v tom druhém. Jdeme na přestávku, a občerstvení se záhy ukázalo jako (překvapivě) nejslabší bod včerejšího večerního programu. Klobása pouze vlažná, hořčice nebyla (pouze kečup), chleba takový polotvrdý…nevím, od nového provozovatele mi vždycky chutnalo, tentokrát jsem ale spokojen nebyl.

Ve druhé půli pokračují klaunské výstupy. Hořava na půlce ztratil balon, a zezadu zkosil Hušbauera. Nad hlavu sudího letí žlutá, a vzápětí červená, Hořava už jednu žlutou totiž měl, od páté minuty. Takže krom toho, že Sparta hrála dobře už tak, ještě přesilovka. A dobře Plzni tak, to co udělal Hořava, hraničí s debilitou, a udělat tohle dítě v žáčcích, tak by ho trenér asi seřval tak, že by se klouček hrůzou budil ze spaní ještě týden. Nenapadá mě nic jiného, než že buď Hořava měl výpadek mozku (faul na půlce, minutu po zahájení půle, času na vyrovnání spousta), nebo chtěl Hušbauera úmyslně zranit. Plzeň měla i šanci na vyrovnání, ale Vaclíka výborně zastoupil Costa, včera zase výkon jako z partesu, tahle posila se povedla mimořádně - a to byl zadarmo. Sparta se dál tlačila do šancí, ale druhý gól ne a ne přidat, i když šance byly a dorbá hra pokračovala. Žlutou dostal nakonec i Limberský, dnes opět v podstatě nulový. V 83. minutě další klaunská vložka. Po odpískání přímého kopu proti Plzni a žluté kartě pro jednoho z hostů zakopává vzteky Ďuriš balon až na tribunu. Budiž mu ke cti, že pak na nic nečeká, a bez řečí odchází do kabiny - no jistě, už měl předtím taky žlutou, a za zakopnutí balonu musela přijít druhá. V závěru se na to hráči Sparty bůhvíproč vykašlali, je nás na hřišti o dva víc, a stejně měl soupeř jednu tutovku, kdy zasáhl Vaclík, a jeden ošemetný balon, který skončil na horní síti? Co to jako je? Je spravedlivé, že Plzeň nevyrovnala, ale zbytečně jsme v závěru byli nervózní, to by se nám příště mohlo vymstít. No ale nakonec sudí píská konec, a oslavy mohou začít.

Suma sumárum, pěkný fotbalový večer. Na hřišti si mistři nejkrásnější hry pohráli se soupeřem, v heldišti spousta chorea a pyra, skvělé fandění, jen tsunami se nepovedlo, lidi jsou líní zvednout p*dele :-) Teď náš čeká dvojboj venku, v Příbrami a na Baníku, a když ho zvládneme, budeme společnému cíli, poháru pro mistra ligy, zase o kousek blíž. Je to teď jen na nás, tak si to nepokažme. Když budeme na hřišti hrát a na tribunách fandit aspoň tak, jako proti Plzni, tak věřím, že to dokážeme.