Jumbo1 | 27.04.2014 14:32

Ve 26. kole naší nejvyšší fotbalové soutěže zavítal na Letnou tým, Liberce. Druhdy soupeř Sparty v boji o titul, který dokázal i třikrát získat, dnes jen stín původního týmu, hrající tak tak o poháry. Popravdě řečeno bych radši hrál o titul s Libercem, než s Plzní, i když na druhou stranu provincie jako provincie, tak co… Na zápas našlo cestu docela slušných 12 tisíc diváků, nechybí vlajky, šály, hymna a může se začít. Spartě před tímto zápase dávají jistotu titulu dvě výhry, a všichni doufají, že jednu z nich získáme právě dnes v zápase proti Liberci.

Sparta ovšem nezačala kdovíjak zostra, a naopak, v 6. minutě se domácí docela klepali. Balon se totiž octl v naší bráně, kam ho dorazil Rajnoch: Situaci však předcházel hraniční ofsajd, a sudí si tentokrát vybrali variantu odmávat, a odpískat, takže gól neplatil. Sparťané tedy dostali hned na začátku facku, začali hrát, a projevilo se to. Ve 20. minutě kopal Dočkal roh, balon se odrazil k Holkovi, který nohou (a s vydatnou pomocí hostujícího gólmana, kterému mokrý balon projel po rukavicích) dostal balon do sítě - 1:0. První gól v rudém dresu pro Holka, a Mário se trefil po téměř sedmi letech. Slovan to ale nezabalil, a o pár minut později měl Vaclík plné ruce práce s tím, aby hlavičku jednoho z hostí mířící pod břevno vytáhl mimo branku. V prvním poločase se předvedl i pan Matějovský, který poté, co sudí nedopískal roh mu dal kartáč (slovní). Následovat nemohlo nic jiného než žlutá karta - naprosto zasloužená. Pro naše číslo 8 byla už čtvrtá a tedy bude jeden zápas chybět. Snad se to dá odsedět proti Jablonci, v Teplicích by potřeba byl. Matějovský ale bohužel znovu ukázal svoji nervovou labilitu a nevyrovnanost, a to ho hodně sráží. Naprosto zbytečná karta, kór když nejspíš věděl, že bude žlutá.

Za zmínku z první půle stojí ještě moment, kdy kotel zkoušel, zda pan Pelta setrvává ve svých názorech, a ukázalo se, že je to bezpáteřní bezkoulovec, který mění názory jak ponožky. Zatímco po derby nechal prostřednictvím sudího Jílka roztroubit do médií, jak je velkorysý, že vydal příkaz, aby se kvůli němu derby nepřerušovalo, a vylepšoval si tak PR, zápas mezi Spartou a Libercem přerušen poté, co se z domácího kotel ozvalo “Pelta je č*rák”, přerušen byl. To našemu nejvyššímu fotbalovému mocipánovi ta jeho velkorysost dlouho nevydržela. Pane Pelto, u mě jste baba, a to, co jsem o vás napsal v úvodu tohoto odstavce, a ne chlap, jinak by vás skandování nemohlo rozhodit, a nevydával byste nesmyslné příkazy k přerušení zápasu. Kór když jste dva týdny předtím nechal kolem sebe budovat auru pana velkorysého, kterému jde hlavně o fotbal. První půle už se pak dohrála, Vaclík musel vytáhnout ještě jeden nadstandardní zákrok.

Druhou půli Sparta začala výrazně lépe než tu první. Už ve 49. minutě poslal Hušbauer pěkný pas, a Krejčí, ač v ostrém úhlu a ve skluzu, dokázal trefit přesně - 2:0. O pár minut později přišlo pár minut slávy Ondřeje Švejdíka. Nejprve si jako poslední před brankářem zastavoval balon tak lišácky, že pro hostujícího útočníka nebyl problém mu ho sebrat a zahrát Vaclíkovi na housličky - 2:1. Švejdíka je mi v tu chvíli až líto, je za úplného idiota, a na jeho hlavu se snášejí nepublikovatelné výrazy - což do jisté míry lze pochopit, tohle udělat malý kluk v žáčcích, tak mu asi trenér omlátí rozlišovák o hlavu. O dvě mi nuty později je tu ale úplně jiný Švejdík. Sparta kope roh, u balonu opět Dočkal, balon opět propadl před hráče domácích. Tím hráčem je právě Švejdík, a zblízka dostává balon do brány - 3:1. Dobré je to, takhle přesně by se mělo odpovídat na gól soupeře. Ani ne po šedesáti minutách je o výsledku jasno. Sparta má pak čím dál větší převahu za doprovodu velmi dobře fandícího kotel, nechybí chorea a pyro, atmosféra výborná. Celé to ještě podtrhuje domácí kapitán Lafata, který v 72. minutě z hranice penalty poslal bez přípravy do hostující brány krásný centr Krejčího - 4:1.

V závěru zápasu nechybí mexická vlna ani pokřik “Mistři” (toho já se z pověrčivosti neúčastním, zařvu si to v klidu s radostí, až ten titul bude jistý), po zápase parádní děkovačka, a ti kdo mohou, hned po zápase kupují zpáteční jízdenku do Teplic a vstupenku na utkání, dohromady dle mého za přijatelných 300,- Kč. Taková aktivita klubu se cení, vypravení vlaku je určitě počinem v rámci “fotbalu pro fanoušky”, a snad nás v Teplicích bude co nejvíc. Veškeré info o vlakovém výjezdu do Teplic zde: Cesta za snem – zastávka Teplice

Spartě totiž po sobotní výhře chybí k titulu dva body, což znamená, že slavit by mohla již příští týden v Teplicích, tedy 3. 5. 20:15 (to v případě výhry), nebo pak na domácím zápase se Sigmou Olomouc 11. 5.od 16:45. Liberec byl tedy možná předposlední krok k titulu, který na Letné nebyl čtyři roky (poprvé snad někdy od osmdesátých let), a je tedy nejvyšší čas, aby se na Letnou zase vrátil. Pevně věřím, že na Olomouc bude plno, ať již Sparta definitivu v Teplicích získá nebo ne. Zdaleka ne všichni totiž z rodinných pracovních či jiných důvodů mají možnost do Teplic jet, takže by se na dalším domácím zápase slušelo pozdravit šampiony na vyprodaném stadionu, nebo se případně podívat, jak udělají ten poslední krok doma. Takže si poznamenejte výše uvedené termíny, a vy, co nemůžete do Teplic (včetně mě) si na neděli za 14 dní si zařiďte dřívější návrat z víkendu, a případně si v práci vyměňte službu, ať nezůstane volné ani jedno místečko krom sektoru hostí. Pevně věřím, že titul bude nejpozději v zápase se Sigmou, a u toho chci rozhodně být. A vy?