Jumbo1 | 12.04.2015 11:30

Zase nastal ten dlouho očekávaný den, kdy na naši milovanou Letnou dorazila cirkusová chátra z Vršovic. Ano, je to tak, nadešel čas 283. derby pražských S. Sparta je v roli jasného favorita, posledních pět derby neprohrála (jedna remíza a pak čtyři výhry za sebou), je vyprodáno, pěkné počasí, ideální podmínky. Po letech jsem musel vynechat derby na podzim, takže se na to jarní těším o to víc.

Dostat se na místo srazu trvá tentokrát trochu déle, u Letné má policie manévry, ale nakonec se daří. Poklidné soustředění, a odchod splnit čestnou povinnost vlajkonoše, tentokrát vlajky kamarádů z Kostelce. Pohled na narvané tribuny a tisíce šál nad hlavami při hymně přímo z plochy je nádhera. Díky tomu se do svého sektoru dostávám až cca ve třetí minutě a hned vidím po hřišti pobíhat sešívané klauny s rukama nad hlavou. Při bližším zkoumání důvodu tohoto jejich počínání zjišťuji, že nám ta chátra dala gól. Když jsem ho potom viděl v sestřihu, málem mě vezli. Škoda prošel naší obranou, jako nůž máslem, z obou stoperů si udělal slalomové kužely, a Štechovi nasadil jesle. To nám to pěkně začíná, 4. minuta - 0:1, fuj tajksl. Sparta je po gólu jako opařená, ne že by nehrála vůbec, ale je to hra od vápna po vápno, k zakončení se v podstatě nedostáváme. V nějaké třicáté minutě navíc Škoda z otočky trefuje břevno, jeden ze slávistů poté pořádně protáhne Štěcha, slušně si koledujeme o druhý gól. Nepomohlo nic. Celotribunové choreo, velmi kvalitní support, hráče nenabudila ani pyroshow ve 33. minutě, která se vydařila, i když nechápu, proč někdo z horních řad hází zapálené pyro mezi vlastní, to asi bude nějaký slávistický intelektuál, který už nesehnal lístek mezi své, tak šel inkognito do kotle domácích.

Slavia má navíc (zejména v první půli) proti Spartě něco navíc. Má Latku, resp. ne Latku jako takového, ale jeho nenávist a fanatismus. O Latkovi se ví, že by za Slavii na trávníku zdechnul, kdyby to bylo potřeba, byl jsem si jistý, že i přes spekulace médií, že má zdravotní problémy, hrát bude, pokud se bude schopen postavit na nohy. Osobně považuji Latku za lehce nadprůměrného stopera, který může být klíčovým hráčem tak akorát ve Slavii, ale to neplatí pro derby. Latka v první půli dle mého jasně nejlepší na hřišti, ale ne proto, že by byl tak dobrý, ale protože hrál srdcem. To jsem u našich hráčů v první půli neviděl. Neubránil jsem se vzpomínce na Řepku nebo Sivoka, shodou okolností také stopery, kteří to měli v hlavě nastavené podobně jako Latka, jen pro Spartu. Takový hráč v první půli chyběl, který by dokázal ostatní strhnout svým zaujetím, fanatismem (a je úplně jedno, že by si pak po zápase dal málem se soupeřem přes hubu, od toho je na hřišti rozhodčí, aby si to ohlídal).

Jsem rád, že první půle skončila, nemám ani chuť na občerstvení, nicméně hlad je silnější…nevím ani, jakou ta klobása měla chuť, jsem unavený, otrávený, chce se mi spát, nemám ani chuť na pivo, nejradši bych šel domů, takhle se v derby nehraje, pokud budeme takhle pokračovat, nejenže se asi definitivně odstřihneme od naděje na titul, ale budeme půl roku chodit po zásluze kanálama. Nakonec se vracím do sektoru, protože o moc horší už to být nemůže, takže by mělo teoreticky dojít ke zlepšení. Naštěstí došlo.

Začátek druhé půle byl nervózní a křečovitý, Sparta se snažila vyrovnat, Slavie průběžně hrozila nebezpečnými brejky, které ale naštěstí domácí obrana stihla uhasit. Hra Sparty se ale postupně zlepšovala, a fanoušci ji podpořili v cca 60. minutě dalším povedeným ohnivým představením. Původně jsem chtěl článek nazvat Jiskra života (je to název vynikajícího románu od E. M. Remarqua, místy mi při čtení běhal mráz po zádech, ale vřele doporučuji), ale on to byl opravdu spíše očistný oheň než jiskra. Jednak rozsahem, jednak tím, co se dělo potom. Najednou to šlo. Nejprve pološance, pak střela Kadlece, kterou hostující gólman konečky prstů vytahoval na tyč. O chvilku později napřáhl Dočkal, Berkovec opět vyrazil, ale Lafata tentokrát byl u míče nejrychleji a zblízka ho dorazil do brány. Řečeno čísly, 66. minuta - 1:1. Na Spartě by hlasatel měl asi změnit repertoár na „Používej pyrotechniku, pomáháš Spartě“… :-)

To už ale Sparta hrála ve změněním rozestavení, a v ofenzivnějším složení. Trenéři tentokrát ukázali, že mohou mít i koule, už v 57. minutě se poroučel ze hřiště Mareček (který pravého beka opravdu hrát nemůže), a na plac šel Konaté, který větral obranu soupeře po celý zbytek utkání. Hosty gól evidentně zaskočil, a to jak hráče, tak fanoušky, kteří od té doby v podstatě nebyly slyšet. VSparta měla čím dál větší převahu, druhý gól visel ve vzduchu, nicméně své ještě řekli i hosté, protože mezi 80. a 85. minutou měli několik nebezpečných šancí, dva individuální brejky jim překazila domácí obrana, jednu střelu Štěch chytil, ale zbytečně jsme si komplikovali závěr zápasu, pokud bychom bývali dostali druhý gól, bylo by hodně zle.

Vyhrát tentokrát asi chtěli i trenéři, protože v 77. minutě střídali zase ofenzivě, za Matějovského šel na plac Řezníček. V 89. minutě se konečně pro slávisty otevřely kanálové poklopy v celé Praze. Sparta kopala roh, Costa vyhrál hlavičkový souboj s Pitákem, Brabec vletěl mezi domácí beky jak utržený vagon, a zblízka z první dorazil do brány, ze skoro stejného místa, jako dal první gól Lafata - 2:1. Brabec tak napravil svoje zaváhání při gólu Slavie, a strhl vítězství (dle mého naprosto zasloužené) na stranu Sparty. Zápas už se pak dohrává, tribuny se otřásají při „Vaše bída, naše radost“, proběhla děkovačka s hráči, kdy zůstal na svých místech skoro celý stadion, krom sektoru hostí, kde pohled na oslavy neunesla asi polovina, a radši zmizeli mimo tribunu (ostatně se jim ani moc nedivím). Pak v klidu na pár orosených a domů, vychutnat vládu nad Prahou.

Derby je naše, ale boj o titul pokračuje, po úterní odvetě poháru jedeme v sobotu do Liberce, a za 14 dní v neděli přijede na Letnou o záchranu hrající Brno. Takže kdo můžete, udělejte si volno v kalendáři, a přijďte nejméně v tak hojném počtu, jako včera, protože ještě není nic ztraceno, a i kdyby bylo, fandíme přece, protože Sparta!