taborita1 | 17.01.2016 09:17

Sparťanská devatenáctka absolvovala týdenní kondiční soustředění v Třeboni, v jehož rámci sehrála i dva přípravné zápasy, ve kterých opět jen potvrdila, jakým herním a výsledkovým hegemom v této sezoně je. A my byli u druhého z nich (v tom prvním naši deklasovali vrstevníky z Českých Budějovic 8:2).

Snad už ani nemá cenu psát o tom, jakou nám dělají v letošní sezoně naši nejstarší dorostenci radost. Vlastně ještě než začala, tak si připsali kluci vítězství v pražském CEE Cupe, když ve finále zdolali brazilské Fluminense, celý podzim válcují soupeře v I. dorostenecké lize většinou rozdílem jedné až dvou tříd, ale hlavně se prezentují moderním, rychlým, účinným a útočným fotbalem, plným branek a pěkných akcí, jehož základem je silný týmový duch mužstva, podpořený výbornými individualitami. A tím, jak se momentálně Sparta U19 prezentuje, tak na sebe strhává zaslouženou pozornost nejen fotbalových odborníků a médií, ale čím dál víc i sparťanských fanoušků. Co jsem měl možnost během podzimní části vidět na domácích zápasech na Strahově, tak návštěvnost jejich utkání stále stoupá a i ohlasy třeba na sociálních sítích jsou čím dál tím silnější. A zcela zaslouženě. Naše mládež prostě baví.

Nechce se mi počítat, kolik zápasů naší devatenáctky jsem v uplynulém kalendářním roce viděl, myslím že by to hodilo celkem slušné číslo, ale čertužel zejména kvůli pracovním a rodinným povinnostem to byla pohříchu jen utkání v Praze a tak ve mě už dlouho klíčilo rozhodnutí, udělat si konečně nějaký ten mimopražský výjezd a mrknout, jak naši kluci rozdávají radost po zemích Koruny české.

A konečně se zadařilo. Na vyšehradském turnaji Brick Cup při zápase naší devatenáctky s Lovosicemi přišlo první oťukávání směrem k možnému výletu za hranice matičky Prahy, na strahovském utkání áčka s Ústím proběhlo dohodnutí podrobností, během zbytku týdne se doladily detaily a v sobotu se mohlo vyrazit. A menu bylo připraveno opravdu zajímavé, souboj naší squadry s lídrem německé juniorské Bundesligy jih, týmem TSV Mnichov 1860 (v německu je dorostenecká liga rozdělena do tří regionálnách skupin, Mnichov 1860 vede skupinu jih, má ze všech účastníků těchto tří skupin nejvíce bodů a třeba na svého městského rivala má třináct bodů k dobru), který se měl odehrát na závěr sparťanského soustředění v Třeboni. Tudíž utkání slibovalo velmi zajímavou konfrontaci momentálně dvou nejlepších týmů svých zemí a další porovnání, jak na tom vlastně jsme. A jsme na tom dobře, ale o tom až později ;-)

Zásadními sobotními „předodjezdovými“ otázkami bylo zejména zda bude sněžit, jak na tom budou silnice, kolik dopravních nehod potkáme cestou a zda si někteří sváteční řidiči nebudou hrát na silnicích na hrdiny. Odpovědi? Ne, dobře, žádnou, šlo to ;-) Po nalodění vyrážíme kolem poledne z Čeňáku směr jižní Čechy. Milovníky bujarých historek „z natáčení“ zklamu, po cestě nedošlo k žádným „alkoholickým výstřelkům“, rošťárnám či jiným veselým příhodám, už jsme přeci jen starší ročníky, zlobení necháváme mladším a tak probíhá samozřejmě jen velmi odborná, argumenty podporovaná diskuze o problémech současného nejen sportovního světa, nad kterou by určitě zůstalo stát s otevřenými ústy nemálo světově uznávaných kapacit. Holt kvalita je kvalita :-)

I proto cesta uplyne stejně rychle, jako sešup Baníku do druhé ligy a v půl druhý jsme na místě, žádné problémy s kufrováním, parkováním, policií či nedejbože s nějakou tupou sekuritkou, prostě takové „old school časy“ :-) Zápas se hraje ve velmi pěkném městském sportovním areálu, kde je snad vše. Tenisová hala, sportovní hala, bazén, dvě fotbalová hřiště (jedno s umělkou a druhé s přírodní trávou) oddělená od sebe pěknou tribunkou ve tvaru stanu se sedadly po obou stranách, velmi zajímavé řešení, a to vše opravdu kousíček od známých lázní Aurora, kde jsou ubytovaní i naši mladíci.

Původně jsme si říkali, že bychom se mohli mrknout i trochu po městě, jednom z nejhezčích v jižních Čechách a dát si třeba i někde čajdu či kávu, ale nakonec to zavrhujeme a míříme přímo na místo činu. Zdravíme se klukama i realizačním týmem, vypadá to, že nás opravdu rádi vidí :-), „absolvujeme“ s nimi celou rozcvičku, zkoumáme terén a ladíme „zbraně“ ;-)

Vše připraveno a může to vypuknout. O samotném průběhu zápasu asi jen krátce, většina z vás určitě už četla reportáž na oficiálním webu Sparty (zde - Jízda snů! Devatenáctka porazila vedoucí tým bundesligy), tak bych se jen opakoval a tak tudíž jen malé shrnutí.

Začátek jsme měli opravdu dobrý, celý tým nastoupil koncentrovaně, plnily se trenérské pokyny a díky tomu jsme soupeře drželi na distanc a vyústěním všeho byla rychlá vedoucí branka Dana Turyny. Ta jako by hráče Mnichova nakopla, přeřadili na vyšší stupeň a najednou jich bylo plné hřiště a někteří naši kluci měli najednou problémy (je však potřeba připomenout, že celý náš tým šel do zápasu z plné přípravy), trochu se vytratila bojovnost a přesnost a i díky tomu soupeř vyrovnal stav. Na to však výborně zareagoval trenét Holoubek hned trojnásobným střídáním, kdy na plac poslal trochu jiné typy hráčů, kteří po svém příchodu pomohli změny obraz hry (je mimo jiné vidět, že nikdo nemá na hřišti své místo jisté). Díky tomu jsme se dostávali stále více do hry a přibývalo šancí z naší strany, tou největší byla možnost zahrávání pokutového kopu po faulu na Turynu, který však hostující brankář Mustedanagičovi chytil. I přesto jsme se nakonec dočkali, když Novotný vstřelil soupeři klasickou klasickou branku do šatny.

V druhém poločase pak už na hřišti vlastně existovalo jen jedno mužstvo, naši kluci protivníky přehrávali ve všech směrem, zejména díky důraznému napadání, presinku, bojovnosti a rychlosti, soupeř úplně odpadl. A tak kromě třetí branky, kterou dal Havelka, jsme měli i dost dalších možností ke zvýšení skore, kdy například Březinova střela z přímáku skončila na břevně, nebo když hostující obránci dvakrát vykopávali míč z brankové čáry, či jindy skvěle zasáhl brankář Mnichova. Tudíž konečný resultát je 3:1, ale mohlo to být klidně i více.

Zcela zasloužené vítězství naší devatenáctky, podpořené výborným výkonem, zejména v druhé půlce, které ukázalo, že se naše mládež může směle měřit se špičkovými zahraničními týmy ze špičkových soutěží (a zdaleka nejde o nějaký osamělý výstřel, naopak, stává se z toho spíš pravidlo) a důkaz toho, na jaké úrovni se u nás s mladými pracuje a že nastolená koncepce u mládežnických týmů je správně nastavená. Prostě důkaz místo slibu :-) Teď jen, aby se vytvořila i návaznost na první tým, protože promrhat tolik talentu, co v mládeži máme (a nejde jen o hráče, ale i trenéry) by bylo opravdu umění a věřím, že pohledy trenérů áčka se budou čím dál častěji stáčet tímto směrem a najednou „objevených“ talentů (viz. Matěj Pulkrab), bude stále více přibývat. Mimochodem, na posledních třináct minut i včera nastoupil stále ještě šestnáctiletý Christian Frýdek, další velký talent z "Frýdkovské líhně".

Kromě výkonu a výsledku pak včera potěšilo, že si na tento zápas našlo cestu i překvapivě dost fanoušků Sparty, byly vidět naše šály, čepice atd. Super, paráda!

Po konci utkání ještě probíhá společné focení týmu a realizáku, při kterém je také krásně vidět, jaký mají mezi sebou trenér a hráči skvělý vztah, kde nechybí vzájemný respekt, avšak i s jasně danými mantinely, kdo je tady šéf. Jen více takových trenérů, jako je David Holoubek.

Po rozloučení nás pak už jen čeká cesta domů, do Prahy, do tepla, k dobrému jídlu, moku a maminám :-) Do matky měst dorážíme už za tmy, ale s jasným vědomím, že to nebyl vůbec promarněný den, naopak velmi vydařený výlet po všech stránkách, protože když je dobrá společnost a když vidíte, jak si někdo váží toho, že za ním někam dojedete, tak je to hned veselejší :-) Nemluvě o té radosti na hřišti ;-) A už se těším na další výletování za naší mládeží po „venkově“

Pro ty, co chtějí kluky z naší devatenáctky vidět v přípravných utkáních na vlastní oči, se můžou podívat na jejich plán přípravy zde: Příprava A-dorostu v plném proudu

Zde jsou také informace a rozpis vyšehradského turnaje Brick Cup 2016, kterého se účastní jak Sparta U19, tak i naše juniorka: Brick Cup 2016

Velká gratulace všem, kteří tuto agitku na mládežnický sparťanský fotbal dočetli až sem, no a ti ostatní si to třeba můžou rozdělit na několik dílů :-)

Sparta Forever!

taborita1


AC Sparta Praha „U19“ – TSV 1860 München 3:1 (2:1)

Branky: 6. Turyna, 44. Novotný, 65. Havelka

ŽK: 56. Turyna, 70. Mustedanagič, 75. Mareček

Sparta: Čtvrtečka (65. Štorc) – Eichler (31. Mareček), Köstl, Březina, Čmelík – Wiesner (84. Balvín), F. Hašek (31. Sváta), Havelka, Plachý (31. Novotný) – Turyna (77. Ch. Frýdek), Mustedanagič

taborita1 | 17.01.2016 09:17 Vstoupit do diskuze
5