Jumbo1 | 19.02.2016 21:11

K prvnímu jarnímu ostrému domácímu zápasu zavítal na Letnou soupeř z „Velké země“, ruský FC Krasnodar. Je to moderní klub, založen až 2008, bez historie, bez tradice - píšu to proto, že ve stejném městě existuje i Kubaň Krasnodar, založen již roku 1929, momentálně hrající 2. ruskou ligu, který před časem trénoval Jozef Chovanec.

FC, přezdívaný Býci, má ale za sebou movitého miliardáře, který, aby lépe skryl svůj gruzínský původ, neváhal si vzít příjmení manželky. Jeho klub má hodně peněz, ale i hodně ambicí, navenek proklamuje, že chce celou EL vyhrát. Papírově jsou hosté jednoznačným favoritem, nicméně liga v Rusku začíná až někdy v polovině března, z příjemných španělských teplot na jejich soustředění přijeli do Prahy, kdo se teplota blížila k nule, no uvidíme.

Zápas se hraje až od 21:00 hodin, takže je čas po práci zajet domů a ještě člověk stíhá soustředění, a z tepla hospody hurá do zimy na stadionu skouknout, jak ti naší kluci dnes zaválí. Návštěva není až tak tragická. Cca 14000 lidí (z toho tak 350 Rusů) proti zimě, TV, a „atraktivitě“ soupeře nepovažuju za až tak tristní. Kotel v ochozech podává dobrý výkon, ale nejdůležitější je stejně to, co se děje na hřišti. Sparta vyrukovala v sestavě 3-5-2, kterou v přípravě ani jednou nehrála, bez zraněného Lafaty, za kterého poprvé v základu nastoupil Juliš, a bez Matějovského (hurá, konečně!).

Papírovými favority jsou sice hosté, nicméně na hřišti to vypadá, jako by to bylo naopak. Daleko víc ze hry má Sparta, je lepší, soupeř si neví rady s rozestavením, a tím, že nehraje Matějovský, je hra i variabilní, jsou k vidění překvapivé přihrávky, variabilní hra, dokonce i Dočkal běhá, dobrý :-) Fatai dává v sedmé minutě gól, bohužel pro údajný útočný faul není uznán. Obraz hry se ale nemění, Sparta hraje dobře. Pěkný večer podporuje i kotel, který je plný, a po pauze to asi lidi baví, takže se fandí docela slušně. V průběhu první půle dávají gól i hosté, nicméně pro ofsajd neplatil, to ale bylo z jejich strany naprosto všechno. Zkrátka nestačíme se divit, zápas zcela v režii Sparty, jestli za tím je nerozehranost soupeře, těžko říct, ale jako dneska by to šlo…

Po přestávce se zdá, že Sparta ještě přidala, po pár minutách Dočkal posílá skvělá centr, Juliš ale nedává, takže skóre se bohužel nemění. Po dvaceti minutách první půle je stejné dějiště (vápno hostí pod domácím kotlem), stejné obsazení (Dočkal centruje, Juliš zakončuje), ale podstatně lepší výsledek. Juliš tentokrát hlavou zblízka zakončuje tak, jak má, a domácí kotel si může zařvat góóóóól!!!! - 1:0, bouře radosti, přece jen, je to šestnáctifinále Evropské ligy. Konečně tedy Sparta proměnila nějakou šanci, celkově v zápase měla 3-4 loženky, škoda, mohlo to skončit vyšším rozdílem. Posledních 20 minut bylo hodně o fyzičce, soupeř trochu vyrovnal hru, gól už ale nedal. Juliše při střídání vyvolává celý stadion, na posledních 10 minut nastupuje i Matějovský, který dokonce běhá, Bořek jako zaskakující kapitán dneska hrál velice dobře, vydařený večer. Rozhodně nám 1:0 postup nezajišťuje, nicméně výhra nad klubem z ruské ligy se počítá, kór v play off evropského poháru. Kaňkou na zápase je žlutá karta Brabce, mám obavu, že v Krasnodaru bude koukat z tribuny.

Hotovo, konec, výhra, dobrý. Teď rychle přepnout na ligu, v neděli od 15:00 hostíme Boleslav s nejpřeceňovanějším útočníkem naší historie (povedl se mu jeden turnaj, jinak nic). Ten dal o víkendu dva góly Baníku, a ještě víc ho zadupl do sestupového bahna. Na nás si ale nepřijde, zápas v normální TV není, tak se přijďte všichni podívat, jak Bolka vedená slávistou a s hlavní hvězdou týmu chacharem odjíždí z Letné s rancem a brekem.

Neděle, 21. 2., 15:00 AC Sparta Praha - FK Mladá Boleslav, Praha, Holešovice, Letná, vhodné i pro děti, má být až 13 stupňů. Chceš ještě další důvod? Tak jo…SPARTAAAAA!!!!!